Niemiecka karykatura przeciw Anglii i Francji [1940 rok]


W 1940 roku III Rzesza pobiła w serii operacji militarnych wszystkich sojuszników Wielkiej Brytanii na zachodzie i północy Europy. Anglicy zostali zmuszeni do ucieczki na swoją wyspę. Na froncie zachodnim nie walczono tylko bronią, ale także ostrym humorem.

Nośnikiem niezwykle prześmiewczej karykatury była prasa kolportowana przez Niemców w Rzeszy, ale także w armii, a później na terenach okupowanych. Propaganda starała się uświadomić mieszkańcom np. Holandii, Belgii, Norwegii etc, że Anglicy wepchnęli ich do wojny, a po klęsce umywają ręce. Rysownicy prześcigali się w pomysłowości, a im bardziej atakowali Anglię i Francję tym lepiej - wszystkie chwyty był dozwolone (dlatego pojawiało się coraz więcej nagości i skojarzeń z seksem za pieniądze). Naturalnie karykatury miał wywoływać proste skojarzenia np. Żydzi płacą Anglii z wywołanie wojny, Anglia i Francja są winne wybuchu wojny - Niemcy tylko się bronią lub wyprzedzają uderzenie, Anglia i Francja oszukały swoich sojuszników etc.

Oczywiście przez cały okres II wojny światowej niemiecka prasa szkalowała aliantów. My wybraliśmy jednak karykatury z roku 1940 z przed i po inwazji na Danię, Norwegię, państwa Beneluksu i ostatecznie Francję. W tych miesiącach Niemcy najostrzej atakowali Wielką Brytanię i ich sojuszników z Paryża. Serię przykładowych karykatur prezentujemy poniżej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Kamil pisze:

    „dla tego pojawiało się coraz więcej nagości i skojarzeń z seksem za pieniądze”
    „dla tego”...
    ...

Zostaw własny komentarz