Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej dla Igora Chomyna


W Zamku Królewskim na Wawelu zostanie odznaczony kustosz i główny inwentaryzator Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Igor Chomyn, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej – za działalność na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej i ochronę wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, klasa V – Krzyż Kawalerski / fot. prezydent.pl

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, klasa V – Krzyż Kawalerski / fot. prezydent.pl

Igor Chomyn jest historykiem sztuki i muzealnikiem, absolwentem Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Zaraz po studiach podjął pracę w Lwowskiej Galerii Obrazów (obecnie Lwowska Narodowa Galeria Sztuki), kierowanej przez Borysa Woźnickiego. Od początku włączył się aktywnie w prowadzoną przez Woźnickiego akcję ratowania zabytków, przede wszystkim malarstwa i rzeźby – narażonych na zniszczenie w kościołach rzymskokatolickich, z wolna popadających w ruinę, dewastowanych i ogałacanych z zabytkowego wyposażenia przez szabrowników. Dzięki takim działaniom zostały uratowane niezmiernie cenne zespoły dzieł sztuki, w tym wybitne kreacje lwowskiej rzeźby z w. XVIII. Wypełniają one obecnie magazyny Galerii, umieszczone w dawnym klasztorze kapucynów w Olesku.

Od początku pracy we lwowskim muzeum Chomyn interesował się sztuką polską, a szczególnie malarstwem powstałym w wiekach XVIII - XIX, a także na przełomie XIX i XX stulecia. Polem jego pracy stał się imponujący zasób obrazów autorstwa malarzy polskich i obcych w Polsce działających (w tym portretów), przechowywany w Lwowskiej Galerii Sztuki, porównywalny z kolekcjami zgromadzonymi w muzeach w Polsce. Z czasem Chomyn stał się wytrawnym znawcą tematu, z zamiłowaniem i pasją oddającym się badaniom naukowym, zabiegającym o stan zachowania dzieł powierzonych jego opiece w ekspozycjach i w magazynach Galerii.

Jest wielką zasługą Igora Chomyna udostępnianie polskiemu społeczeństwu tej części naszego dziedzictwa kulturowego, która pozostała za wschodnią granicą. Przez długie powojenne dziesięciolecia pozostawaliśmy odcięci od tych ważnych dla polskiej historii zabytków, pozbawieni z nimi kontaktu, nie mogąc nad nimi prowadzić badań naukowych ani publikować.

Dzięki współpracy Igora Chomyna z muzeami w Polsce stało się możliwe przygotowanie ponad 30 wystaw prezentujących malarstwo polskie ze zbiorów lwowskich. Chomyn jest autorem kilku znakomitych katalogów wystaw malarstwa, zorganizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Państwową Galerię w Sopocie, takich jak „Jacek Malczewski„ (1996, 2002), ”In propria persona. Malarzy polskich portret własny„ (1997), „Kazimierz Sichulski„ (2000), „Arcydzieła malarstwa polskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki” (2002), „Pejzaż malarzy polskich zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki” (2004). Bez jego życzliwości i głębokiego zaangażowania nie byłoby możliwe zorganizowanie kilkudziesięciu innych znaczących wystaw i pokazów dzieł malarstwa z lwowskich zbiorów, jakie miały miejsce m.in. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w Zamku Królewskim na Wawelu. Były to m.in. wystawy „Kozaczyzna” (Radom 1991), „Gdzie Wschód spotyka Zachód” (Warszawa 1993), ”Chłopi w sztuce polskiej” (Radom 1994), ”Opius sacrum„ (Warszawa 1994), „I podaje wiek wiekowi„ (Warszawa 2001), „Z dziejów Polek” (Warszawa 2004), ”Polscy Mochijczycy” (Katowice 2005).

Polscy historycy sztuki i muzealnicy, prowadzący badania na terenie Lwowa, znajdują zawsze wszechstronną pomoc u Igora Chomyna. Jego działalność wpływa znacząco na rozwój współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi muzeami. Takie podejmowane wspólne przedsięwzięcia badawcze i wystawiennicze przyczyniają się niewątpliwie do zacieśniania związków kulturalnych polsko-ukraińskich, służąc jednocześnie niwelowaniu dramatycznie głębokich podziałów pomiędzy naszymi narodami.

W roku 2004 Igor Chomyn został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest obecnie kustoszem i głównym inwentaryzatorem Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. Woźnickiego.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 1992 r. Nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni w ostatnich latach: Jūratė Kiaupienė-Kuzmaitė, Nikita Pietrow, Eduardas Piurko.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz