Dawne autokary kursują po ulicach Krakowa


W Polsce wzrasta ostatnio zainteresowanie modą na zabytkowe pojazdy. Uwaga ta dotyczy także dawnego transportu zbiorowego. Jak się okazuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) doceniło wartość historyczną starych pojazdów i troszczy się o to, by stare autobusy, wycofane już z linii, nie trafiły na złom!

800px-Jelcz_272_MEX_in_Kraków_(Mały_Rynek)

Jelcz 272 MEX

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie w zajezdni, mieszczącej się przy ul. Wawrzyńca podziwiać można niezwykle interesującą kolekcję dawnych pojazdów. Niektóre z tych historycznych autokarów, okazjonalnie, zwłaszcza w okresie letnim, wożą pasażerów. Po wycofaniu z obiegu część dawnych pojazdów przywracana jest do fabrycznego stanu. Poddane renowacji wozy wchodzą w skład kolekcji Muzeum. Dzięki temu przez wiele lat krakowskie MPK zdążyło dorobić się cennych eksponatów. Jednym z takich obiektów jest najstarszy zachowany autokar w Polsce – Durant Rugby Express. Zakupiony on został przez KMKE SA (dawne MPK) w 1929 r. Niestety nie kursował zbyt długo po krakowskich trasach, gdyż w 1932 r. uległ awarii, po której wystawiono go na sprzedaż. We wrześniu 1939 r. połowicznie rozebrano go na części i ukryto w jakiejś szopie. Po wieloletnich staraniach w 2007 r. pojazd powrócił do pierwszego właściciela. Zachowany egzemplarz z 1929 r. został odrestaurowany i jest w pełni sprawny. Spośród takich zabytkowych autobusów, które można oglądać w Krakowie, wymienić należy SAN-a HO1B z 1959 r. Niewielka liczba wyprodukowanych autokarów tej marki sprawia, że kursujący dziś SAN to prawdziwy biały kruk. Kolejnymi unikatowymi eksponatami w zbiorach krakowskiego MPK są: Jelcz 272 MEX, czy chociażby minibus Nysa N59M z 1959 r. Na ulicach Krakowa od czasu do czasu spotkać zobaczyć jeszcze zabytkowe Ikarusy czy Jelcze PR 110. Coraz większe grono miłośników takich pojazdów decyduje się też na renowację wiekowych autokarów. W środowisku prywatnych kolekcjonerów natomiast Ikarusy czy Jelcze są po prostu rozchwytywane.

Źródło wiedzy:

http://motoryzacja.interia.pl/motofani/oldtimery/news-ukryli-go-w-szopie-w-1939-roku-dzis-jest-w-pelni-sprawny,nId,1891613

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz