Promocja albumu „Ulotki, hasła, anonimy. Formy indywidualnego sprzeciwu wobec systemu komunistycznego w Polsce w okresie 1945–1989” Joanny Dardzińskiej


22 października o godz. 18.00 w Cafe Księgarni Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2) odbędzie się prezentacja albumu Instytutu Pamięci Narodowej „Ulotki, hasła, anonimy. Formy indywidualnego sprzeciwu wobec systemu komunistycznego w Polsce w okresie 1945–1989”. Spotkanie z autorką publikacji - Joanną Dardzińską z wrocławskiego Oddziału IPN, poprowadzi Juliusz Woźny.

Album_okładkaAlbum jest przeglądem oporu, jaki w Polsce tlił się lub palił większym płomieniem przez cały okres PRL-u. Napisami, plakatami, wysyłanymi listami tysiące Polaków dawało wyraz swojej złości, bezsilności, protestowi.  Pisali „Precz z PPR„, „Komunizm to wróg wolności„, „Precz z Ruskimi„, żądali „Wolności Słowa” i „Wolności dla Węgrów”, ”Wolności dla Czechów”, ”Wolności więźniów politycznych”. W pracowicie pisanych, często dla niepoznaki  drukowanymi literami, listach do rozmaitych instytucji protestowali przeciwko lokalnym i ogólnopolskim niesprawiedliwościom, podwyżkom cen, popierali studentów, robotników z Wybrzeża, Wałęsę. Ich adresatami byli również Bierut, Gomułka, Gierek, Jaruzelski. Pisano również do zachodnich polityków, do prezydentów USA, by nie zostawiali Polski.

W latach czterdziestych większość ulotek i plakatów antykomunistycznych była wykonywana  przez członków podziemnych organizacji. Później coraz częściej pojawiały się materiały pisane przez indywidualne osoby. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy powstała opozycja i Solidarność, to one  przejęły na siebie również te formy walki z system. Celem albumu jest m.in. promowanie zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej, na który składa się nie tylko dokumentacja byłych służb specjalnych, ale też niezwykle interesujące i niewykorzystywane dokumenty zarekwirowane w wyniku czynności operacyjnych bądź perlustracji korespondencji. Stanowią one obszerne pole badawcze dla naukowców z różnych dziedzin.

Publikacja została przygotowana w ramach prac naukowo-badawczych Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz