W Centralnym Archiwum Wojskowym odnaleziono życiorys Witolda Pileckiego


Fundacja „Łączka” na swoim profilu na Facebooku poinformowała o ujawnieniu w Centralnym Archiwum Wojskowym nieznanego dotąd życiorysu Witolda Pileckiego. Rotmistrz napisał go własnoręcznie.

Życiorys Witolda Pileckiego / fot. facebook.com/Fundacja „Łączka”

Życiorys Witolda Pileckiego / fot. facebook.com/Fundacja „Łączka”

W Centralnych Archiwach Wojskowych znajdują się teczki naszych największych Bohaterów. Wśród nich jest teczka Witolda Pileckiego. Prezentujemy nieznany dokument - pisany przez rotmistrza życiorys, wyjaśniający Jego niezłomność i miłość do Ojczyzny. Życiorys napisany pięknym charakterem pisma i jeszcze piękniejszą polszczyzną. Polecamy lekturę! - brzmi wpis profilu Fundacji Łączka.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć. Dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o nim, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. został przewieziony do obozu i otrzymał numer 4859. Wewnątrz utworzył liczący kilkuset członków Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży.

W obawie przed przewiezieniem do innego obozu i dekonspiracją, wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób uciekł z Auschwitz. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansował do stopnia rotmistrza. Angażował się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania „Chrobry II”. Po powstaniu jako jeniec trafił do obozu w Murnau. Po wojnie został oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Został złapany przez UB i w konsekwencji oskarżony o szpiegostwo. Został skazany na śmierć, wyrok wykonano.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Maelrj pisze:

    Serio nikt wcześniej tego nie znalazł?

  2. Bilbo pisze:

    Poprzednie wojskowe kierownictwo CAW powinno być rozliczone karnie za ukrywanie tego typu akt.

Zostaw własny komentarz