Jerozolima: odnaleziono osadę sprzed 7 tys. lat


Podczas prowadzonych we wschodniej Jerozolimie prac wykopaliskowych archeolodzy natknęli się na pozostałości osady z 5 tys. p.n.e. Jest to najstarsze znalezisko w tym rejonie, które dowodzi, iż obszar Jerozolimy był zamieszkany już w epoce miedzi, czyli o dwa tysiące lat wcześniej niż dotąd sądzono.

Jerozolima, Wzgórze Świątynne, fot. Andrew Shiva, lic. CC BY-SA 3.0 zdjęcie ilustracyjne

Jerozolima, Wzgórze Świątynne, fot. Andrew Shiva, lic. CC BY-SA 3.0
zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformowała w środę Izraelska Służba Starożytności IAA, podczas prowadzonych w Jerozolimie Wschodniej badań związanych z budową drogi na osiedlu Szuafat, dokonano odkrycia dobrze zachowanych pozostałości dwóch domów. W ich wnętrzu znaleziono przedmioty codziennego użytku, gliniane naczynia, krzemienne narzędzia i bazaltową misę, a także fragmenty podłóg z różnymi instalacjami. Zdaniem naukowców pochodzą one z początku chalkolitu.

Szef działu prehistorii IAA dr Omri Barzilai podał, iż datowane na 5. tysiąclecie p.n.e. domostwa, są najstarszymi znalezionymi do tej pory śladami osadnictwa w Jerozolimie, wskazującymi na to, iż rejon ten był zamieszkiwany 2 tys. lat wcześniej niż do tej pory sądzono. Barzilai dodał, iż „okres chalkolitu znamy z Negew, równiny wybrzeża, Galilei i Golan, ale niemal zupełnie nie ma jego śladów na wzgórzach Wyżyny Judzkiej i na terenie Jerozolimy”.

Archeolog Ronit Lupo, prowadząca wykopaliska na tym terenie, zwróciła uwagę na przesłanki świadczące o dobrze prosperującej osadzie. „Narzędzia, moździerze i tłuczki, jak miska z bazaltu, świadczą o umiejętnościach technologicznych, jak również o rodzaju rzemiosła praktykowanego przez lokalną społeczność” - stwierdziła. Zdaniem szefowej zespołu archeologów, znalezione na stanowisku narzędzia z krzemienia, sierpy w postaci małych łukowatych ostrzy, a także dłuta, polerowane siekiery i ozdobne paciorki z karneolu świadczą o poziomie zorganizowania i rozwoju istniejącej niegdyś na owym terenie chalkolitycznej osady.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz