Noc Muzeów w Krakowie 2016. Program, inauguracja, bilety, muzea, atrakcje


 „Odkrywamy nieznane” to hasło tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie, które zostanie zainaugurowana o godz. 18.00  przy ul. Piłsudskiego 14b w Pawilonie Józefa Czapskiego. W tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów weźmie udział 25 muzeów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

Noc Muzeów w Krakowie, fot. Wojtek Duch

Noc Muzeów w Krakowie, fot. Wojtek Duch

Nocy Muzeów 2016 odbędzie się 13/14 maja udział weźmie 25 muzeów, wraz z oddziałami liczba biorących w akcji obiektów wyniesie 47.

Biletem wstępu upoważniającym do nieograniczonego wejścia do muzeów będzie pamiątkowa moneta o wartości 1 zł, która będzie można nabyć we wszystkich muzeach biorących udział w wydarzeniu. Upoważni ona także do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w Noc Muzeów.

W ubiegłym roku w Nocy Muzeów w Krakowie uczestniczyło 145 tys. zwiedzających.

W związku z organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa XIII edycją „Nocy Muzeów”  od godz. 18.00 dnia 13 maja 2016 r. do godz. 3.00 dnia 14 maja 2016 r. dla uczestników nocnego zwiedzania muzeów uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z bezpłatnego przejazdu będą mogły korzystać osoby okazujące specjalne bilety muzealne lub okolicznościowe żetony.

W ramach Nocy Muzeów zostaną uruchomione dwie dodatkowe linie obsługiwane zabytkowymi pojazdami.  Na specjalnej linii tramwajowej nr 60 będą kursować wagony typu N + ND. Trasa tej linii będzie następująca: Cichy Kącik – al. 3 Maja – Piłsudskiego – Podwale – Basztowa – Dworzec Gł. – Westerplatte – Poczta Gł. – Starowiślna – Dajwór,  (Powrót: Dajwór – most Powstańców Śl. – pl. Bohaterów Getta – Limanowskiego – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – pl. Wszystkich Św. – Straszewskiego – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik).

Z kolei na specjalnej linii autobusowej nr 600 będzie kursował przegubowy Ikarus 280. Trasa tej linii będzie następująca: Muzeum Armii Krajowej – W. Stwosza – Warszawska – Basztowa – Dworzec Gł. – Lubicz – rondo Mogilskie – rondo Grzegórzeckie – most Kotlarski – Lipowa (Fabryka Schindlera), (Powrót: Lipowa – most Kotlarski – rondo Grzegórzeckie – rondo Mogilskie – Lubicz – Dworzec Gł. – Pawia – Św. Rafała Kalinowskiego – W. Stwosza – Muzeum Armii Krajowej).

* * *

K O N I E C Z N I E  P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Trwa wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Do wydarzenia Noc Muzeów w Krakowie możecie także dołączyć na Facebooku.

* * *

Program Nocy Muzeów w Krakowie

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Plac Matejki 13 I piętro, Kraków

Wokół Portretu Konstantego Laszczki autorstwa Leona Wyczółkowskiego - wystawa w ramach obchodów Roku Konstantego Laszczki w ASP w Krakowie jest zwiastunem głównego pokazu twórczości, który wraz z publikacjami, sesją naukową i konkursem dla studentów zaplanowany jest na listopad br.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie
ul. Poselska 3, Kraków

Wystawy stałe i czasowe poświęcone 1050 rocznicy Chrztu Polski: Życie codzienne w Małopolsce w czasach Chrztu Polski; Słowianie we wschodniej Bawarii oraz Uratowane skarby podziemnego Lwowa.

Możliwość zobaczenia najstarszego bumerangu na świecie (20.00 – 20.30 odczyt prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak) i wizerunku najstarszego wozu na świecie (21.00 – 21.30 odczyt Albert Zastawny). Celtowie i ich pierwsze monety na ziemiach polskich (22.00 – 22.30 odczyt Ryszard Naglik).

Wątki projektu „Kosmos” realizowanego przez artystów ASP w przestrzeniach muzealnych (wielokierunkowa podróż po osiach czasu i przestrzeniach wyobraźni, której elementami będą m.in. rysunki Lema, machina czasu, pięściaki sprzed pół miliona lat i kosmiczny śpiwór)

20.00–21.00 koncert studentów Akademii Muzycznej w Krakowie

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
 ul. Kanonicza 19-21, Kraków

Ekspozycje stałe: Sztuka sakralna w Polsce i Kanonicza Kardynała Karola Wojtyły oraz ekspozycja specjalna: elementy wystroju sekretariatu Ojca Świętego Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim na Watykanie W sekretariacie Ojca Świętego (w wydzielonej przestrzeni wystawy stałej)

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12, Kraków
Muzeum AK w Krakowie / fot. muzeum-ak.pl

Muzeum AK w Krakowie / fot. muzeum-ak.pl

Wystawa stała: Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne

Wystawy czasowe: Z głową bez karabinu. Powojenne dokonania żołnierzy AK;

Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989;

Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939-1944/45 - wystawa mundurów postaci filmowych na wystawie stałej

Mała Akademia (rezerwacja miejsc*):

18.00 Poznajemy współczesnych rycerzy - warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat

19.45 Wsłuchaj się w historię AK - warsztaty i ścieżka dla osób z dysfunkcją wzroku

21.00 Dalsze losy cichociemnych - warsztaty dla młodzieży w wieku od 15 lat

19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.00 Zwiedzanie ekspozycji stałej i wystaw czasowych z przewodnikiem. Zbiórka za kasą (rezerwacja miejsc*)

W ramach DKF im. J. Karskiego - filmy dokumentalne (Kawiarnia):

19.00 „My Cichociemni”

20.15 „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie”

21.00 Projekcje Teatru Telewizji – Scena Faktu: „Pseudonim Anoda”

22.15 „Kontrym”

19.00 Rekonstrukcja historyczna - rozbicie posterunku UB przez Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”, w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP Błyskawica (przed Muzeum)

19.30 Prezentacja spadochronu Silhouette w wykonaniu Jednostki Wojskowej „Nil” (Dziedziniec)

20.15 Cichociemni wczoraj i dziś – prezentacja multimedialna i wykład (Fundacja Delta im. Cichociemnych i Spadochroniarzy PSZ) (Aula)

21.00 Prezentacja spadochronu Irvin (Fundacja Delta im. Cichociemnych i Spadochroniarzy PSZ) (Dziedziniec)

21.15 koncert Orkiestry Kameralnej uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. Paderewskiego, pod dyrekcją Tomasza Półtoraka (Aula)

19.00-01.00 stoiska militarne (korytarze Muzeum)

21.00 Degustacja grochówki wojskowej (przed Muzeum)

*Rezerwacje pod nr tel: 12 410 07 70, e- mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl

W e-mailu proszę podać nazwę pozycji programu i godzinę a w temacie wiadomości „noc muzeów”

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie - Ratusz
Plac Wolnica 1, Kraków

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która organizowana jest pod hasłem „Odkrywanie nieznanego”,  zapraszamy na ćwiczenia z etnograficznej wrażliwości. Można dołączyć także na Facebooku.

19:00 – 01:00 | Ratusz, plac Wolnica 1

Specjalnie przygotowany szlak zwiedzania wystaw w gmachu Ratusza.

Pójdziemy tropem nieeksponowanych na co dzień obiektów z kolekcji pozaeuropejskiej, które podróżnicy, etnografowie i żołnierze, w przeciągu ostatniego stulecia, przywozili do Krakowa. Popatrzymy na rzeczy pochodzące z rejonów, które dziś opuszczają wyruszający w drogę uchodźcy. Skupimy się na wybranych obiektach z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu: ubraniach, przedmiotach codziennego użytku i dewocjonaliach. W zbliżeniu, poprzez szczegół, ujawni się złożoność ludzkich historii i sposobów odczuwania świata.

Potraktujmy etnografię jako dialog z Innym i drogę do otwarcia samych siebie.

20:00 – 22:00 | Sala odczytowa, Ratusz, plac Wolnica 1

Spotkanie z przedstawicielkami Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

Organizacja pozarządowa Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć od 2002 roku udziela bezpłatnej pomocy prawnej osobom o różnym pochodzeniu, których prawa i wolność są naruszane. Pracownice Centrum podzielą się swoim doświadczeniem w pracy z osobami ubiegającymi się o azyl i opowiedzą jak przebiega ten skomplikowany proces prawny. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać wybrane historie osób korzystających z pomocy Centrum.

20:00 – 23:00 | Sala odczytowa, Ratusz, plac Wolnica 1

Akcja Pozdrowienia z Krakowa.
W Noc Muzeów zapraszamy do drobnego, ale istotnego gestu, jakim jest przygotowanie pozdrowień do konkretnych osób przebywających w jednym z obozów dla uchodźców w Polsce. Wszystkie imiennie zaadresowane pocztówki powstałe w trakcie naszej akcji zostaną doręczone do ich adresatów przez pracowników i wolontariuszy Centrum Pomocy Prawnej.

Partnerzy programu: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć oraz Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Koncepcja programu: Anna Grajewska, Katarzyna Piszczkiewicz, Anna Szelingowska

Konsultacja merytoryczna: prof. Anna Krasnowolska, dr Barbara Ostafin, prof. Barbara Michalak-Pikulska

Współpraca: Jacek Kukuczka, Eleonora Tenerowicz

Fotografie wykorzystane na wystawie pochodzą z archiwum Polskiej Akcji Humanitarnej.

W Noc Muzeów zapraszamy również do zwiedzania wystaw stałych i czasowych.
W Ratuszu przy pl. Wolnica (główny gmach Muzeum) prezentujemy wystawę stałą pt. „Polska kultura ludowa„, a także wystawę sztuki ”Nieobjęta ziemia”.

W Domu Esterki (ul. Krakowska 46) do 2 października oglądać można wystawę czasową „Wesela 21”, która jest efektem pięcioletnich badań etnograficznych nad współczesnymi, polskimi weselami. Na narrację wystawy składają się relacje uczestników i świadków wydarzeń, materiały filmowe, dźwiękowe i fotograficzne, wreszcie dowody rzeczowe z miejsca zdarzenia – przedmioty pozyskane od par uczestniczących w badaniach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

 • Na Noc Muzeów zapraszamy w piątek 13-go maja od godz. 19.00 do godziny 1.00 dnia następnego.
 • 13 maja Muzeum Etnograficzne otwarte będzie wyjątkowo do godz. 17.00.
 • W kasie Muzeum będzie można nabyć pamiątkowe monety Nocy Muzeów w cenie 1 zł.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie - Budynek „Esterka”
ul. Krakowska 46, Kraków

Wystawa czasowa: Wesela 21

Muzeum Farmacji Collegium Medicum
ul. Floriańska 25, Kraków

Wystawa czasowa: Aptekarska tradycja preparowania win leczniczych

Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie
ul. Senacka 3, Kraków

Jak wyglądał Kraków 300 milionów lat temu?

19.00–1.00 Prezentacje specjalne: Kraków miastem górniczym – nie tylko żelazo, sól i siarka – gorączka węglowa w naszym mieście; Mineralne skarby z powęglowych hałd; Reliktowy „las karboński”  z okolic Raciborza; Przepis na zrobienie własnej praważki

Wystawa czasowa: Zatrzymane w czasie. Tajemnice stojących pni sigilarii

Wystawa stała: Budowa geologiczna obszaru krakowskiego

Muzeum Geologiczne Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
Aleja Mickiewicza 30, Kraków

 Odkrywanie nieznanych – wystawy z najlepszych prywatnych kolekcji:

Minerały Świata – Jolanta i Jacek Szczerba

Skamieniałości fosforytów z Maroka – Witold Bogacz

Minerały pegmatytów strzegomskich – Witold Góral

Pegmatyty z Piławy Górnej – Mariusz Gardocki, Eligiusz Szełęg

Od Oksfordu środkowego do dziś – Henryk Gawron, Andrzej Górny, Remigiusz Molenda

Agaty – od Krakowa do Maroka – Andrzej Kuźma

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16, Kraków
 • wystawa Piotra Sawickiego: Czas teatru
 • wystawa-instalacja Mieke Bal: Reasonable doubt - we współpracy z Festiwalem Filmu Filozoficznego
 • pokazy w świetle UV połączone z wystawą mikro zdjęć dr Piotra Bieńka oraz zdjęć w podczerwieni Doroty Marty
 • pokaz nowych nabytków Muzeum - kopciogramów Jerzego Wrońskiego
 • prezentacja wybranego sprzętu z magazynów MHF (niespodzianka)
 • kiermasz wydawnictw MHF
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, Kraków
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory / fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory / fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA 3.0

Skrzydło wschodnie

Piwnice

Nie tylko poezja – Lucjan Rydel odkryty na nowo

19.00-24.00 Mini wystawa fotografii z realizacji scenicznych dramatów Lucjana Rydla ze zbiorów MHK

20.00 i 22.00 Opowieść o mniej znanych szczegółach z życia i twórczości literackiej Lucjana Rydla. Wykład ok. 20 min., prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

20.30 i 22.30 Dwie „etiudy” teatralne oparte o wybrane fragmenty z dramatów Lucjana Rydla, przygotowane przez aktorów. Każda z etiud ok. 10 min., odgrywana w tzw. zapętleniu

Hall

18.00-20.00 Ścieżki krakowskiej konspiracji XIX wieku - gra miejska (zespoły 3-5 osób, niepełnoletni uczestnicy z dorosłymi opiekunami). Limit miejsc: do 25 zespołów. Czas trwania: 2 h. Zgłoszenia grup na adres: info@mhk.pl)

Sala Baltazara Fontany – I piętro

20.00-21.00 Fenomen miasta średniowiecznego - spotkanie z prof. Henrykiem Samsonowiczem, prowadzenie: Michał Niezabitowski, dyrektor MHK
22.00-23.00 Pieśni majowej nocy - Chór V LO w Krakowie pod dyrekcją Ewy Kieres.
W programie pieśni kompozytorów: T. Morley, J. Brahms, E. Whitacre, L. U. Mortensen,
J. Rutter, M. Harris

Skrzydło Zachodnie

Piwnice

19.00−1.00 Zwiedzanie wystawy czasowej: Od frontu i od kuchni: Jak pies z kotem

19.00 Oprowadzenie kuratorów Joanny Gellner i Bożeny Sobuckiej po wystawie czasowej: Od frontu i od kuchni: Jak pies z kotem (Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl)

Sala Miedziana – I piętro

19.00-20.00 Wieczorynka dla dzieci: Smok wawelski – żarłok straszny,
reż. D. T. Cywka; występują: B. Sęk, N. Słysz-Czaja, D. T. Cywka; realizacja: Teatr Otwarty

21.00-22.00 Muzyczna opowieść w nurtach historii. Zespół „Graziosa”. Wykonawcy: I. Szlachta-Dowgiałło - skrzypce, P. Tkaczyk - flet traverso, klawesyn, B. Gizbert-Studnicka – klawesyn. W programie: J. S. Bach, Ch. S. Binder, W. A. Mozart

II piętro − skrzydło zachodnie

19.00−1.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń (co
30 min.). Oprowadzanie z przewodnikiem. Ostatnie wejście o godz. 0.15. Pierwszeństwo
dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1, Kraków

19.00–1.00 Oprowadzanie z przewodnikiem (co 30 min.) Ostatnie wejście o godz. 0.30 Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl
19.00−1.00  Zwiedzanie wystawy czasowej:  Theatrum ceremoniale, czyli  królewskie wjazdy do Krakowa (I piętro)

19.00−1.00  Wystawa fotografii Henryka Hermanowicza (III piętro)

19.00−1.00 Zwiedzanie wystawy planszowej: Czas miejski. Czas Krakowa (IV piętro)

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Trasa Obronności: Celestat – Barbakan – Mury Obronne
ul. Lubicz 16, Kraków

Odkrywanie nieznanych… obrońców Krakowa w Celestacie, Barbakanie i Murach Miejskich

Celestat

Odkrywanie nieznanych… tradycji Krakowa w Celestacie – niematerialne dziedzictwo Krakowa

18.00 Palba strzelnicza na rozpoczęcie imprezy i przywitanie gości. Zaprezentowanie Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Wprowadzenie: Małgorzata Niechaj

18.30 Warsztaty: Pióra, wstążki, korale, czyli Lajkonik od kuchni. Prowadzenie: Andrzej Szoka i Bartosz Rzońca (Sala Bracka, wiek 6 - 9 lat). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

19.00 Spotkanie z Lajkonikiem i prezentacja strojów orszaku. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (Sala Bracka)

20.00 Warsztaty: Od Oracewicza do…  prezentacja strojów i uzbrojenia Bractwa Kurkowego. Prowadzenie Andrzej Szoka i Bartosz Rzońca (Sala Bracka)

21.00 Spotkanie z Królem Kurkowym i Marszałkami Bractwa Kurkowego. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (Sala Strzelecka)

22.00 Twórcy szopkowej tradycji – spotkanie z szopkarzami. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (Sala Strzelecka)

23.00 Postaci z tradycji i legend krakowskich w szopce zaklęte. Prezentacja i omówienie postaci w szopkach, kukiełek z szopki oraz prezentacja osób przebranych w stroje
i rozpoznawanie w nich postaci z legend. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (Sala Strzelecka)

24.00 Odkrywanie tajemnic nieznanych tradycji Krakowa. Prezentacja nieznanych tradycji krakowskich (obrazy, zdjęcia, pokazy multimedialne). Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (Sala Bracka)

Wszystkim wydarzeniom na Trasie Obronności będą towarzyszyć członkowie Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Przez całą noc zwiedzanie Celestatu z obrońcami Krakowa

19.00 – 1.00 Okazja do sfotografowania się z braćmi kurkowymi, postaciami z legend
i tradycji krakowskich oraz w strojach historycznych i monidle

19.00 – 23.00 Przygoda z Lajkonikiem. Prowadzenie: Andrzej Szoka i Bartosz Rzońca (Sala Bracka, wiek 9-12 lat). Zapoznanie uczestników z nową grą na urządzenia mobilne (systemy Android, iOS, Windows Phone - własne smartfony i tablety). Zapoznanie się z legendą o Lajkoniku i światem dawnych włóczków; okazja odparcia najazdu tatarskiego

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Barbakan
ul. Basztowa, Kraków
Barbakan w Krakowie / fot. Taxiarchos228, CC-BY-SA 3.0

Barbakan w Krakowie / fot. Taxiarchos228, CC-BY-SA 3.0

Program w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego

Od 19.30 co godzinę: zwiedzanie Barbakanu (z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych); nauka dawnego tańca dla publiczności: polonez, tańce plebejskie; inscenizacje tematyczne. Oprowadzanie: Małgorzata Niechaj, Andrzej Szoka, Bartosz Rzońca

18.00 Palba strzelnicza na rozpoczęcie imprezy i przywitanie gości oraz pokazy uzbrojenia

19.00 Przedstawienie grupy, strojów i replik uzbrojenia XVII w. Namiestnik – werbuje chorągwie, chorąży czyni zapisy

20.00 Prezentacja przedstawicieli wojsk XVII w. – pokaz strojów, uzbrojenia z opowieścią o 333 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej i odsłonięciu pomnika Sobieskiego w Wiedniu

21.00 Broń biała i palna, pokaz szermierki i scenek rodzajowych z XVII w.

22.00 Prezentacja dam dworu − przypomnienie obyczajów, śpiewy pieśni, tańce plebejskie

23.00 Husaria – prezentacja ubioru i uzbrojenia wraz z opowieścią o tej formacji wojskowej

24.00 Pokaz poloneza prowadzony przez rekonstruktorów przy udziale publiczności. Prezentacje filmów - rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Regimentu. Nauka śpiewania pieśni: Duma rycerska i Hej sokoły

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Mury Obronne
ul. Pijarska, Kraków

19.00-1.00 Dźwięki XVII-wiecznego oblężenia

20.00, 21.00, 22.00, 23.00 Aktor przebrany w strój herolda miejskiego z XVI wieku odczyta tekst odezwy do mieszczan krakowskich, wzywających ich do walki z wojskami arcyksięcia Maksymiliana

21.30 Salwa z blanków Murów Obronnych (Podolski Regiment Odprzodowy)

19.00−1.00 Prezentacja i zwiedzanie mini wystawy: Nieznani  obrońcy Krakowa

22.30, 23.30 Zwiedzanie Murów Obronnych z obrońcami Krakowa

Wszystkim wydarzeniom na Trasie Obronności będą towarzyszyć członkowie Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie oraz grupy rekonstrukcyjnej Podolski Regiment Odprzodowy

19.00–1.00 Okazja do sfotografowania się z obrońcami Krakowa oraz w strojach historycznych i monidle

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3, Kraków

19.00-1.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Dom Mieszczański oraz czasowej: Od frontu i od kuchni: Jak pies z kotem

19.00-21.00 Koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie (I piętro)

19.00-24.00 Scenki aktorskie z życia mieszczańskiego domu w okresie Zielonych Świąt
(II piętro)

20.30 Oprowadzenie kuratorów Joanny Gellner i Bożeny Sobuckiej po wystawie czasowej Od frontu i od kuchni: Jak pies z kotem. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Apteka pod Orłem
Plac Bohaterów Getta 18, Kraków
Plac Bohaterów Getta i budynek w którym znajduje się Apteka Pod Orłem / fot. Zygmunt Put, CC-BY-SA 3.0

Plac Bohaterów Getta i budynek w którym znajduje się Apteka Pod Orłem / fot. Zygmunt Put, CC-BY-SA 3.0

19.00-1.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

19.30 i 21.30 Oprowadzanie po wystawie stałej: Bartosz Heksel

19.00  Czy obiekt może być świadkiem? O historii ukrytej w przedmiotach – spotkanie
z Agnieszką Tanistra-Różanowską - konserwatorem z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

20.00 spacer po terenie dawnego  getta z latarkami, prowadzenie: Kinga Kołodziejska. Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Stara Synagoga
ul. Szeroka 24, Kraków

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Żydowskie tradycje oraz wystawy czasowej: Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 roku

Odtwarzanie muzyki synagogalnej (Południowa sala kobiet)

20.00  „Dybuk” - pokaz polskiego filmu fabularnego z 1937 roku, opartego na dramacie Szymona Anskiego pod tym samym tytułem (I piętro, sala edukacyjna)

21.00–01.00 Kazimierz jakiego nie znacie - plenerowa prezentacja multimedialna fotografii archiwalnych (ściana budynku przy ul. Józefa/ul. Szerokiej)

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41, Kraków

19.00–1.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty i czasowej: Rudawa – żywioł poskromiony

19.00–20.00  Mali dizajnerzy - warsztaty dla dzieci. (wiek 6 – 12 lat). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

20.00–22.00 Na rzecznej fali - koncert szantowy

22.30–24.00 Nocny spacer z latarkami w górę Rudawy

22.30–24.00 Nocny spacer z latarkami w górę Rudawy

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział „Ulica Pomorska”
ul. Pomorska 2, Kraków

19.00–24.00 Otwarcie w Parku Krakowskim schronu przeciwlotniczego, połączone ze zwiedzaniem przeprowadzonym przez członków Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”

19.00-1.00 Wystawa stała: Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956

20.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej i cel dawnego aresztu Gestapo

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

21.00  Emisja zrealizowanego przez IPN cyklu filmów pt. Czym było Polskie Państwo Podziemne, cz. 1 (podwórko Domu Śląskiego)

22.00 Prezentacja na temat tegorocznego Dnia Pamięci Ofiar Gestapo i nocny spacer po miejscach represji komunistycznych w okolicach ul. Pomorskiej. Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski

23.00 Emisja zrealizowanego przez IPN cyklu filmów pt. Czym było Polskie Państwo Podziemne, cz. 2 (podwórko Domu Śląskiego)

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty
Osiedle Słoneczne 16, Kraków

19.00-1.00 Zwiedzanie wystawy czasowej: Stale o Nowej Hucie

18.30 Nowa Huta po zachodzie Słońca - wycieczka autokarowa (m.in. kościół Cystersów w Mogile, Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Sendzimira, kościół Arka Pana, Teatr Ludowy). Czas: 2-2,5 h. Limit miejsc: 45 osób. Oprowadzanie: Piotr Kapusta. Miejsce spotkania: os. Słoneczne 16. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

19.00 Kędy król jechał do Sandomierza. Dwory przy dawnym trakcie jagiellońskim - wycieczka autokarowa (Mogiła, Pleszów, Branice). Czas: ok. 2,5 h. Limit miejsc: 45 osób. Oprowadzanie: Maciej Miezian. Miejsce spotkania: os. Słoneczne 16. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

20.00, 22.00 Zwiedzanie Centrum Administracyjnego S i Z ze schronami. Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”. 2 grupy po 25 osób. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

21.00 Nocny spacer po Nowej Hucie. Wycieczka z Placu Centralnego pod Arkę Pana. Zwiedzanie „serca„ Nowej Huty, np. Plac Centralny i Aleja Róż z ich socrealistyczną architekturą, miejsce walk o krzyż w 1960 r., nowohucki czołg. Oprowadza: Piotr Kapusta. Miejsce spotkania: wejście do dawnej księgarni ”Skarbnica” (os. Centrum C bl. l). Czas trwania: ok. 1,5 h

23.00 Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej Stale o Nowej Hucie. Oprowadza Paweł Jagło. Os. Słoneczne 16

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4, Kraków
Fabryka Schindlera / fot. Zorro2212, CC BY-SA 3.0

Fabryka Schindlera / fot. Zorro2212, CC BY-SA 3.0

19.00-2.00 (ostatnie wejście o godz. 1.00) Zwiedzanie wystawy stałej: Kraków czas okupacji 1939 – 1945 i czasowej: Walczące miasto 1939-1945. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

19.00–20.00 Losy dzieci w okupowanym Krakowie, prezentacja relacji świadków na temat losów dzieci żydowskich w Krakowie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu. Prowadzenie Beata Łabno

20.15– 21.00 Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej: Walczące miasto 1939-1945. Oprowadza Tomasz Stachów. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

21.00, 22.00, 23.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej: Kraków czas okupacji 1939 – 1945

21.00–22.00  Znani i nie znani. Polscy pracownicy Emalii. Prezentacja pozyskanych przez muzeum fotografii i pamiątek rodzinnych byłych pracowników Emalii. Prowadzenie: Beata Łabno

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Podziemia Rynku
Rynek Główny 1, Kraków

19.00–2.00 (ostatnie wejście o godz. 00.45) Zwiedzanie trasy turystycznej: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie http://www.bilety.podziemiarynku.com/

19.15; 20.45; 21.15; 22.00; 22.45 Oprowadzanie przez przewodników po trasie turystycznej

19.00 Zwiedzanie wystawy z archeologiem. Prowadzenie: Dominik Lulewicz*

19.30 Wykład: O zwyczajach żywieniowych w dawnym Krakowie. Prowadzenie: Magdalena Klimza*

20.00 Gra dla młodzieży: Mieszczanie kontra król. Bunt wójta Alberta w Krakowie*. Rozpoczęcie: Podziemia Rynku, realizacja: Wieża Ratuszowa (II piętro). Gra przeznaczona jest dla uczestników od 15 roku życia

*Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Pracownia Muzeum Podgórza

19.00  Dobry wieczór Podgórze! - warsztaty dla dzieci na temat historii, tradycji, legend związanych z Podgórzem. Miejsce: Pałac Krzysztofory (nowa sala edukacyjna, wiek 5 – 9 lat). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

19.00, 21.00  Muzeum Podgórza – opowiem Ci miasto. Miejsce: Apteka Pod Orłem (Sala edukacyjna)

20.00, 22.00 Muzeum Podgórza – opowiem Ci miasto. Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera (Sala kinowa)

23.00, 24.00 Muzeum Podgórza – opowiem Ci miasto. Miejsce: Pałac Krzysztofory (Sala Miedziana)

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
ul. Świętego Wawrzyńca 15, Kraków

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie / fot. Waldemar Brzoskwinia, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie / fot. Waldemar Brzoskwinia, CC-BY-SA 3.0

Zwiedzanie wystawy czasowej: LIVE’BOT (projekt artystyczno-badawczy nad treściami dialogowymi z maszyną, w oparciu o aplikację Cleverbot, realizowany w latach 2013-2016)

Zwiedzanie wystaw stałych:  Inżynieryjny portret miasta, Motokultura, Tramwaje na Wawrzyńca, Drukarstwo krakowskie XV-XX w. oraz wystawy interaktywnej: Wokół koła

19.30-20.00 i 22.30-23.00 Odkrywamy nieznany język tramwajarzy - quiz/wykład (hala F)

20.45-21.15 Odkrywamy industrialny Kraków - quiz/wykład (hala F)

20.00-20.30 i 21.30-22.00 Odkrywamy zapachy -  pokazy (salka edukacyjna, hala E)

19.15-19.45 Odkrywamy działanie filtrów UV- sprawdź co kryje się w kosmetykach chroniących przed słońcem – pokaz (salka edukacyjna, hala E)

19.00–23.00 Odkrywamy trzeci wymiar - wyjątkowa okazja do sfotografowania się w technologii 3D. Skan zostanie wysłany na adres poczty e-mailowej (hala E)

19.15, 21.15 oraz 22.15 Zwiedzanie Izby Tradycji Krakowskiego Gazownictwa i spacer po zabytkowym zespole Gazowni Krakowskiej (oprowadzanie ok. 45 min. – start z dziedzińca muzealnego, przy zabytkowym zbiorniku paliwa). Obowiązkowa rezerwacja: tel. 12 421 12 42 w. 136 lub w kasie Muzeum. Ilość miejsc ograniczona

Ogród Doświadczeń im. St. Lema, oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej
Aleja Pokoju 68, Kraków

18.00, 19.00 i 20.00 Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem

18.00-22.00 Zielone warsztaty - otrzymywanie chlorofilu z samodzielnie zebranych roślin i sprawdzanie  jakie światło emituje chlorofil oświetlony promieniami UV

Świat w podczerwieni – obserwacje otoczenia prowadzone przez kamerę na podczerwień

Fale stojące i… płonące – demonstracja zjawisk falowych na rurze Rubensa

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Aleja Jana Pawła Ii 39, Kraków
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / fot. Zygmunt Put, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / fot. Zygmunt Put, CC-BY-SA 3.0

19.00-24.00 prezentacja dynamiczna i statyczna Grup Rekonstrukcyjnych

19.00-24.00 możliwość zwiedzenia wnętrza wybranych statków powietrznych –eksponatów

20.00-23.00 spotkanie przy samolocie prowadzone przez Jana Hoffmanna (sala konferencyjna)

20.30  i 22.00 pokaz filmu lotniczego w kinie muzealnym pt. „Lotnik”

Dodatkowo:

Ok. 22.00 Odpalenie jednego z historycznych silników

19.00 Prezentacja wystawy: Nowe nabytki Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

19.00-24.00 Prezentacja stoiska INDUSTRIADY 2016, promującego czerwcowe Święto Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim

Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny
Aleja 3 Maja 1, Kraków

Galeria „Broń i Barwa w Polsce”– uzbrojenie od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej

19.00 Spotkanie z kustoszem: Mundur jazdy polskiej – od konfederacji barskiej do powstania listopadowego. Prowadzenie: Piotr Wilkosz, Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

21.30 Spotkanie z kustoszem: Skrzydlaci jeźdźcy – pamiątki husarskie. Prowadzenie: Michał Dziewulski, Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

Galeria Rzemiosła Artystycznego – kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików

Muzeum Dźwięków – Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa

19.30 Spotkanie w Galerii: Co nieco o koronkach. Prowadzenie: Agnieszka Kwiatkowska, Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku – prezentacja rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Boznańskiej, Malczewskiego, Wyspiańskiego po prace Nowosielskiego, Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Kozyry i Żebrowskiej

21.00 Spotkanie przy Zielniku Aliny Szapocznikow. Prowadzenie:  Anna Budzałek, Dział Sztuki Współczesnej

Wystawa czasowa: Nie śnij o miłości, Kuryluk. Malarstwo Ewy Kuryluk 1967–1978 (Sala Wystaw Zmiennych, I piętro)

22.00 Pokaz filmu dokumentalnego o Ewie Kuryluk: Na cętce źrenicy (Sala „U Samurajów”, parter)

23.00 Pokaz filmu dokumentalnego: Vera  Icona, Ewa Kuryluk (Sala „U Samurajów”, parter)

Pokaz nowych nabytków w ramach programu MKiDN Kolekcje Ludwik Puget – rzeźby i meble (hol II piętro)*

Pokaz mozaik Ewy Żygulskiej (sala edukacyjna, parter)

21.00 Spotkanie towarzyszące pokazowi. Prowadzenie: Bożena Kostuch, Dział Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

Pokaz nowego nabytku do kolekcji sztuki współczesnej MNK – Piotr (Peter) Grzybowski Obraz 3 z cyklu „Obrazy”**

20.00 Koncert: Odpłyń w nieznane w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia (hol, parter)

19.00–21.00 Akcja edukacyjna Sztuka dla mnie to… (plac przed Muzeum)

*Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje/Kolekcje Muzealne 2016

**Zakup dzieła dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje/Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej” 2016

Muzeum Narodowe w Krakowie - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3, Kraków
Noc Muzeów w Krakowie 2013 01

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach / fot. Wojtek Duch

Prezentacja polskiego malarstwa i rzeźby, dzieł najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego

20.00 Spotkanie z kustoszem: Brandt vs Chełmoński. Prowadzenie: dr Aleksandra Krypczyk-De Barra, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

21.00 Spotkanie z konserwatorem: Obrazy Maksymiliana Gierymskiego – inny punkt widzenia. Prowadzanie: Elżbieta Zygier - Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach

22.00 Spotkanie z kustoszem przy pejzażach Jana Stanisławskiego. Prowadzenie: Urszula Kozakowska-Zaucha - Kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej

23.00 Pokaz filmu: Muzeum Utracone 2016  (Mediateka)

Muzeum Narodowe w Krakowie - Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17, Kraków

Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”

Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”

19.00 Oprowadzanie po Galerii: Arcydzieła Sztuki Nowożytnej. Prowadzenie: Tomasz Zaucha, Dział Sztuki Dawnej

21.30 Spotkanie przy obrazie: Trzy Marie. Prowadzenie: dr Wojciech Marcinkowski, Dział Sztuki Dawnej

Wystawa: Kraków na wyciągnięcie ręki – kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z krakowskiej katedry i kościoła Mariackiego

19.00 Spotkanie przy dziele Tajemniczy Tympanon z Nowego Miasta. Prowadzenie: dr Wojciech Marcinkowski, Dział Sztuki Dawnej

20.00 Spotkanie z kuratorem wystawy. Prowadzenie: Tomasz Zaucha, Dział Sztuki Dawnej

19.00–22.00 Pokaz grupy rekonstrukcyjnej: Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej

19.00–21.00 Akcja edukacyjna: Sztuka dla mnie to… (dziedziniec)

Muzeum Narodowe w Krakowie - Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
ul. Marszałka Piłsudskiego 10-12, Kraków

Noc Muzeów w Krakowie 2013 01

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / fot. Wojtek Duch

Ekspozycja ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego oraz bezcennych starodruków i map z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. W ogrodowym lapidarium znajdują się kamienne fragmenty architektoniczne z kościołów i kamienic krakowskich

19.30 Spotkanie z kustoszem: Co możemy wyczytać z banknotów – pieniądz papierowy. Prowadzenie: Anda Jaworucka-Drath, Gabinet Numizmatyczny

21.30 Spotkanie z kustoszem: Lidyjczycy, Persowie, Grecy, Rzymianie, Celtowie – moneta starożytna. Prowadzenie: Jarosław Bodzek, Gabinet Numizmatyczny

19.00–21.00 Akcja edukacyjna: Sztuka dla mnie to… (chodnik przed Oddziałem)

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 14 b

20.00 Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego. Prowadzanie: Katarzyna Bik -Rzecznik MNK

22.00 Spotkanie z Józefem Czapskim. Prowadzenie: Olga Jaros - Kierownik Działu Wystaw

22.30 Projekcja filmu o jednym z najwybitniejszych pejzażystów angielskich, Złota Palma 2014 (ogród)

Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
Plac Szczepański 9, Kraków

Wystawa: Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne (II piętro)

Manggha wśród swoich zbiorów – pokaz portretu Feliksa Jasieńskiego pędzla Teodora Grotta zestawionego ze skarbami z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (II piętro)

19.30 Wprowadzenie do pokazu, Beata Pacana, Dział Sztuki Dalekiego Wschodu

20.30 Spotkanie z kustoszem, Kolekcja rysunków w zbiorach Feliksa Jasieńskiego, prowadzenie Danuta Godyń, Dział Sztuki Nowoczesnej

22.00 Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne, Beata Romanowicz, Dział Sztuki Dalekiego Wschodu (II piętro)

Wystawa Szuflada Szymborskiej – prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki

Pokaz filmu animowanego Kuniyoshi. Jaskinia przepływającego świata (sala edukacyjna, parter)

19.00–21.00 Akcja edukacyjna: Sztuka dla mnie to…(chodnik przed Oddziałem)

Muzeum Narodowe w Krakowie - Dom Jana Matejki
ul. Floriańska 41, Kraków

Zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, nieznanych aspektów życia i twórczości artysty, zbiorów rzemiosła, tkanin i militariów

19.30 Kolekcja z niespodzianką, oprowadzanie z kustoszem, Marta Kłak-Ambrożkiewicz 20.30 Pokaz filmu Muzeum Utracone 2016, wprowadzenie Agnieszka Zagrajek

21.30 Kolekcja z niespodzianką, oprowadzanie z kustoszem, Marta Kłak-Ambrożkiewicz 22.30 Pokaz filmu Muzeum Utracone 2016, wprowadzenie Agnieszka Zagrajek (Sala Krakowska, II p)

19.00–21.00 Akcja edukacyjna Sztuka dla mnie to…(chodnik przed Oddziałem)

Muzeum Narodowe w Krakowie - Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26, Kraków

Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Znajdują się tu liczne prace Józefa Mehoffera: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki.

Pokaz nabytków pozyskanych przez MNK dzięki programom MKiDN: witraż Caritas oraz studia rysunkowe do witraży fryburskich autorstwa Józefa Mehoffera*

19.30 Spotkanie z kustoszem towarzyszące pokazowi nabytków. Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, Dział Sztuki Nowoczesnej

21.30 Spotkanie z kustoszem towarzyszące pokazowi nabytków. Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, Dział Sztuki Nowoczesnej

19.00–21.00 Akcja edukacyjna: Sztuka dla mnie to… (chodnik przed Oddziałem)

*Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje/Kolekcje Muzealne” 2016

Muzeum Narodowe w Krakowie - Ośrodek Kultury Europejskiej
Plac Generała Sikorskiego 6, Kraków
Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” / fot. bartek444, CC-BY-SA 3.0

Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” / fot. bartek444, CC-BY-SA 3.0

Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Veneziano, Lotta, Jana van Goyena, Maesa, Strozziego, Magnasco, Fabre’a, de Vlamincka oraz rzeźby Thorvaldsena, Canovy i Vigelanda

Pokaz rzeźb Barbary Falender: Sarkofag oraz Sarkofag dla rodziców (dziedziniec)**

20.00 Spotkanie kuratorskie towarzyszące pokazowi. Prowadzenie: Anna Budzałek, Dział Sztuki Współczesnej

21.30 Zwiedzanie z przewodnikiem: Oblicza Europeum Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dział Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich

22.30 Zwiedzanie z przewodnikiem: Oblicza Europeum. Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Dział Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich

19.00–21.00 Akcja edukacyjna: Sztuka dla mnie to…(chodnik przed Oddziałem)

**Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje/Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej” 2016

Muzeum Narodowe w Krakowie - Biblioteka Książąt Czartoryskich
ul. Świętego Marka 17, Kraków

Pokaz dzieł pracowni Mistrza Biblii Hutterów (czytelnia IV piętro)

19.00 Komentarz do pokazu: dr Katarzyna Płonka-Bałus

19.30 Wykład towarzyszący pokazowi: Mistrz Biblii Huterrów i krakowskie malarstwo książkowe pierwszej ćwierci XV wieku. Prowadzenie: dr Katarzyna Płonka-Bałus (czytelnia IV piętro)

21.30 Komentarz do pokazu: dr Katarzyna Płonka-Bałus

Muzeum Paleobotaniczne Instytutu Botaniki UJ
 ul. Kopernika 31, Kraków

Ekspozycja Paleobotaniczna Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wystawa stała: 400 milionów lat historii roślin lądowych

Muzeum PRL-u (w organizacji)
Osiedle Centrum E 1, Kraków

17.30 Zwiedzanie z przewodnikami wystawy: Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie w schronie pod Muzeum PRL-u oraz centrum zarządzania kombinatem pod budynkiem „S„ nowohuckiego ”Pałacu Dożów” (start w Muzeum PRL-u, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna rezerwacja od 9 maja przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=79)

18.00 oraz 21.00 Zwiedzanie z przewodnikami wystawy: Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie w schronie pod Muzeum PRL-u oraz centrum zarządzania kombinatem pod budynkiem „S„ nowohuckiego ”Pałacu Dożów” (start na kombinacie, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna rezerwacja od 9 maja przez stronę http://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=79)

19.00-23.00 Zwiedzanie wystaw: Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki, Filatelistyka podziemna 1980-85 ze zbiorów Stowarzyszenia Sieć Solidarności” i Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie

19.00-22.00 II Motonoc PRL (współorganizator: PRLauto.com). Przed budynkiem Muzeum będzie można podziwiać krążowniki PRL-owskich szos

20.00 Spotkanie z działaczami opozycji demokratycznej w PRL-u Jackiem Swałtkiem i Edwardem Nowakiem na wystawie: Filatelistyka podziemna 1980-85 ze zbiorów Sieci Solidarności

21.00 Spotkanie z Adamem Gryczyńskim, który opowie o bohaterze wystawy: Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki

23.00 Pierwsza PRL-owska potańcówka z muzyką na żywo

Muzeum Starego Teatru/MICET
ul. Jagiellońska 1, Kraków

19.00–20.00 Spacer po teatrze: scena/widownia/foyer

20.00-23.00 Projektowanie muzeum przyszłości – MICET/Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
ul. Konopnickiej 26, Kraków

Wystawy (oraz nieoczywista gra terenowa na wystawach)

Lalki. Oblicza japońskiej sztuki, Małe światy Bogny Becker,

Andrzej Wajda: Szkicownik

Young-Jae Lee: Misy, Rzemiosło japońskie

Pokazy:

21.00 i 22.00 Ceremonia herbaciana

20.30, 21.30, 22.30, 23.30 Warsztaty tematyczne

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4, Kraków
MOCAK otwarcie 3

MOCAK w Krakowie / fot. Wojtek Duch

Wystawy stałe: Kolekcja MOCAK-u, Biblioteka Mieczysława Porębskiego, Live Factory 2: Warhol by Lupa

Wystawy czasowe: Medycyna w sztuce, Robert Devriendt: Making Connections, Tomasz Wiatr: Szukanie siebie w innych, Miesiąc Fotografii: Aneta Grzeszykowska

Miesiąc Fotografii: Max Pinckers Czy zaśpiewają niczym krople deszczu, czy nie ugaszą mojego pragnienia

Wydarzenia towarzyszące:

19.00 Oprowadzenie po wystawie Medycyna w sztuce

19.00-22.00 Mini-warsztaty dla dorosłych i młodzieży: Kolekcja humanisty w Bibliotece MOCAK-u

22.00 Oprowadzenie po Kolekcji MOCAK-u

23.00 Oprowadzenie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Konkursy: Pokaż się w muzeum! oraz Zażyj sztuki! towarzyszące wystawie: Medycyna w sztuce

W czasie Nocy Muzeów w MOCAK Bookstore wszystkie zakupy powyżej 50 zł będą premiowane specjalnym gratisem - na wybrane publikacje MOCAK-u obowiązuje 20% zniżki

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. Jagiellońska 15, Kraków

19.00-24.00

 • Pokaz nowych nabytków m.in. portretu prof. W. Łepkowskiego autorstwa W. Tetmajera
 • Średniowieczny warsztat mistrza Wita Stwosza (wykonywanie kopii rzeźb, technika i technologia wykonywania rzeźb średniowiecznych, pokaz archiwalnych materiałów fotograficznych Ołtarza Mariackiego ze zbiorów Muzeum UJ)
 • Wystawy stałe: zwiedzanie stałej części ekspozycji od Librarii do Auli (ostatnie wejście: 00.30)
 • Wszystko jest… liczbą - ostatnia prezentacja wystawy interaktywnej (ostatnie wejście: 23.30)
 • Otwarcie sieni z widokiem na kaplicę św. Jana z Kęt
 • Udostępnienie Ogrodu Profesorskiego przez Długą Sień (ostatnie wejście: 23.30)
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Kopernika 27, Kraków

19.00-24.00 Nocna iluminacja Ogrodu Botanicznego – ścieżek i szklarni

W szklarni: prezentacje multimedialne na temat kolekcji roślin Ogrodu Botanicznego UJ.

Na terenie Ogrodu: koncert plenerowy - gitara: Aleksandra Bodziak, Maria Korzeniowska; marimba: Jakub Frączek; gitarzyści z Akademii Muzycznej w Krakowie: Jakub Bachleda-Szeliga,  Dmytro Holovenko, Maciej Kita, Michał Lazur, Michał Powązka, Radosław Wieczorek, oraz Aleksandra Lignar (wiolonczela)

Muzeum Ogrodu Botanicznego: wystawa tkaniny i malarstwa Doroty Pietrzyk Notes dla Leonarda (połączona z promocją autorskiej książki artystycznej „Muzyk da Vinci”).

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”
ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

18.00 - 24.00

20.00 Otwarcie wystawy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie: Stracone terytoria. Stan zero Sputnik Photos

Nocna Czytelnia Wydawnictw - miejsce urządzone w holu przy księgarni, w którym swobodnie i przez cały czas trwania Nocy będzie można przeglądać i czytać wydawnictwa Cricoteki

Wstęp na wystawy: III odsłona wystawy Tadeusza Kantora Marioneta oraz Tadeusz Kantor. Cholernie spadam!

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” - Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5, Kraków

20.00 i 21.00 Oprowadzania po Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora oraz po wystawie: Ciało – obraz – rysunek. Obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl

Wystawy: Ciało – obraz – rysunek oraz Pokój Tadeusza Kantora

Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
Zamek Wawel 5, Kraków
Noc Muzeów w Krakowie 2011

Fantastycznie fioletowo oświetlony Wawel / fot. Wojtek Duch

19.00 - 24.00 zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, z kolekcją XVI w. flamandzkich arrasów Zygmunta Augusta oraz portretami polskich monarchów, a także renesansowych drewnianych stropów, kamiennych portali, barwnych fryzów ściennych i rzeźbionych głów Sali Poselskiej.

Pokaz: Muzeum Utracone (kolejna edycja), przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury (na Dziedzińcu Arkadowym Zamku).

Zwiedzanie w godz. od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście). Wejście przez bramę Senatorską, zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika. Obowiązują limity konserwatorskie

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a, Kraków

Zwiedzanie  części wystawy: Z mojego okna widać wszystkie kopce, poświęconej niezwykłej kobiecie architektce budynku: Krystynie Różyskiej – Tołłoczko.

Nocny kiermasz książek... nie tylko o sztuce!

Browar Lubicz

Lubicz 17J, 31-503 Kraków
START: 21:00
CZAS ZWIEDZANIA: 30 min / grupa
WSTĘP: Wolny!

Nasi piwowarzy będą oprowadzać chętnych po Browarze i przybliżać jego historię.

Korzenie naszego browaru sięgają roku 1840 kiedy to szwajcarski piwowar, Rudolf Jenny, założył browar na gruntach miejskich, leżących w dzielnicy Wesoła. Od 1857 roku browar produkował już 15 tys. wiader piwa rocznie tj. ok. 850 tys. litrów. Od początku 1879 roku browarem zawiadywali synowie Johna, Rudolf, Alfred i Hugo, pod nazwą „Browar J. A. Johna Synowie”. Właściciele doprowadzili browar do rozkwitu, a jego wyroby zdobywały nagrody na wielu wystawach rolniczo – przemysłowych w Galicji. Piwo krakowskie należało do czołówki piw galicyjskich drugiej połowy XIX wieku.

Jednostka Strzelecka 2039 Kraków
ul. Lucjana Rydla 54, Kraków
Do atrakcji należą:
- Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
- Możliwość zapoznania się z działalnością SRH Wrzesień 39′ (https://www.facebook.com/wrzesien39/), Stowarzyszenia Żubr (https://www.facebook.com/stowarzyszenie.zubr.eksploracja/) oraz SJS2039
- Wojskowa grochówka
- Możliwość przejażdżki wojskowymi pojazdami takimi jak Star 266M oraz Honker
- Zapoznanie się z wyposażeniem będącym na stanie SJS2039 oraz możliwość przymierzenia oporządzenia i rozłożenia broni.
- Zapoznanie się z umundurowaniem oraz wyposażeniem żołnierzy wojny obronnej 1939.
- Możliwość zapoznania się z wyposażeniem wykorzystywanym przez Wojsko Polskie.
Muzeum 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej
ul. Lucjana Rydla 54, Kraków
Zapraszamy na imprezę, której organizację mamy zaszczyt współorganizować. Będzie okazja do obejrzenia bardzo wartościowej ekspozycji Muzeum, sprzętu wojskowego w akcji, skosztowania prawdziwej grochówki, przejażdżki pojazdami militarnymi po zamkniętym terenie i obejrzenia z zewnątrz niedostępnego na co dzień fortu nr 7 „Za rzeką”. Wkrótce szersze informacje.
https://www.facebook.com/events/1622649301388749/
Muzeum Narodowe w Krakowie - Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi ATMA w Zakopanem
Kasprusie 19, Zakopane

Uwaga: Moc Muzeów w Zakopanem odbywa się w terminie: 14/15 maja 2016

Prezentacja twórczości kompozytora, jego kontaktów z Zakopanem i folklorem Podhala, a także zachowanych rzeczy osobistych (m.in. portretów autorstwa S. I. Witkiewicza)

18.00 Koncert pierwszy (Mariusz Pędziałek – obój, Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian. W programie: G. Bacewicz, S. Kisielewski, W. Szalonek, W. Lutosławski)

20.00 Koncert drugi (Dmytro Holovenko – gitara. W programie: I. Albéniz, R. Dyens, K. Szymanowski)

21.00 Koncert trzeci (Anna Boczar – fortepian. W programie: F. Chopin)

22.00 Koncert czwarty (Marek Szlezer – fortepian. W programie: J. Wertheim, K. Szymanowski)

23.00 Koncert piąty (Duet: Dorota i Paweł Motyczyńscy – fortepian na cztery ręce. W programie: F. Schubert, M. Ravel, K. Szymanowski)

Słowo o muzyce i prowadzenie: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz - Kurator ds. Programowych „Atmy”

Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim
 Zamkowa 4, Niepołomice

Oddział Muzeum

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa

Miejsce: Muzeum Fonografii

Wystawa stała: XX wiek – geneza dźwięku – 7 sal ekspozycyjnych, przedstawiających powstanie i rozwój urządzeń fonograficznych poprzez poszczególne dekady XX wieku, oraz sala odsłuchowa (ponad 2000 płyt winylowych). Unikatowe instrumenty muzyczne z całego świata (z prywatnego zbioru kolekcjonerskiego)

18.00 otwarcie Muzeum Fonografii

18.15 giełda płyt winylowych Vintage Soundglasses

18.30–20.30 zagra DJ Wake Up

21.00 koncert Krzysztof Bolek Quartet

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – Zamek Żupny
Zamkowa 8, Wieliczka

ZAMEK ŻUPNY  19.00 - 24.00

19.00 i  21.00  Odkrywamy nieznane obrazy Wieliczki i kopalni na najstarszych mapach górniczych

20.00 i 22.00  Władysław Skoczylas (1883-1934) - po wystawie oprowadza kurator

19.30, 21.30 i 22.30  Na średniowiecznym zamku -  pokazy grup rekonstrukcyjnych

19.00–22.00  Zamkowe zajęcia plastyczne dla dzieci

19.00-23.00  Rodzinna GRA zamkowa

23.30  Loteria -  niespodzianka

MUZEUM NA III POZIOMIE KOPALNI SOLI:

Rezerwacja zwiedzania na www.muzeum.wieliczka.pl, od 10 maja od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc

Odbiór wejściówek i zbiórka grup: w Zamku Żupnym ul. Zamkowa 8

Wydarzenia towarzyszące

Małopolska Fundacja Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej - Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie
os. Górali 23, tel. 784 917 012

19.00-24.00

 • uruchomienie i obsługa radiostacji polowej z czasów II wojny
 • poszukiwanie skarbów przy pomocy pelengatora – wykrywacza min używanego w tamtym okresie
 • degustacja grochówki wojskowej
 • prezentacja broni i innych militariów

Źródło: Miasto Kraków

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

13 komentarzy

 1. Kinga pisze:

  Co warto zobaczyć?

  • Blaise pisze:

   Wszystko.

  • Polo pisze:

   Podziemia, jak się uda. Schindlera, jak się uda. Wawel, jak się uda.

   Na Podziemia i Schindlera chyba są wcześniejsze zapisy. Na Wawel giga kolejka.

   • Jm pisze:

    Podziemia sa we wtorki bezpłatne (po rezerwacji), Schindler w poniedziałki.A ludzi o wiele mniej.
    Wawel komnaty reprezentacyjne chyba w niedziele po pobraniu wejściówek.

    • Marko pisze:

     Tu chodzi o atmosferę 😉

    • Kinga pisze:

     Nie mieszkam w Krakowie, przyjeżdżam specjalnie na Noc Muzeów, także nie mam możliwości obejrzeć tych miejsc w ciągu tygodnia. Niestety system rezerwacji nie działa, czyżby już wszystkie miejsca były zarezerwowane? 🙁

     • Marko pisze:

      Szukaj na stronach muzeów, zacznij jak najwcześniej, by zobaczyć dużo. Jednakże do takich muzeów jak Narodowe lub Numizmatyczne nie ma kolejek, wpuszczają swobodnie - przynajmniej tak bywało.

 2. Daniel pisze:

  Szkoda ze na ponad 15 stronach nie ma nic napisane o biletach , oraz ich zdobyciu 😉

  • Kasia pisze:

   Biletami są monety zakupione w obojętnie którym z powyższych muzeów 🙂

  • Kasia pisze:

   Bilet możesz nabyć w każdym z muzeów które zostały wymienione powyżej, ten bilet będzie dla Ciebie również biletem na całą komunikacje miejską w tym dniu 😉

  • FIlip pisze:

   Wstęp do muzeów jest bezpłatny, pamiątkowa moneta (kosztująca złotówkę) lub pamiątkowy bilet są potrzebne do darmowej jazdy komunikacją miejską

 3. zofia pisze:

  uczestniczę od pierwszej takiej nocy w Krakowie, atmosfera aura to coś co bmotywuje polecam, w ciągu roku też chodzę staram się być na bieżąco ale!!!!ta noc namawiam wszystkich, wśród swoich znajomych też

 4. Strzelec pisze:

  ZAPRASZAMY NA NOC MUZEUM Z SJS 2039

  W tym roku Jednostka Strzelecka 2039 Kraków wraz z Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39′ oraz Stowarzyszeniem Żubr Eksploracja bierze udział w nocy muzeum w Muzeum 20 pułku piechoty Ziemi Krakowskiej.

  Do atrakcji należą:
  - Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
  - Możliwość zapoznania się z działalnością SRH Wrzesień 39′(https://www.facebook.com/wrzesien39/), Stowarzyszenia Żubr(https://www.facebook.com/stowarzyszenie.zubr.eksploracja/) oraz SJS2039
  - Wojskowa grochówka
  - Możliwość przejażdżki wojskowymi pojazdami takimi jak Star 266M oraz Honker
  - Zapoznanie się z wyposażeniem będącym na stanie SJS2039 oraz możliwość przymierzenia oporządzenia i rozłożenia broni.
  - Zapoznanie się z umundurowaniem oraz wyposażeniem żołnierzy wojny obronnej 1939.
  - Możliwość zapoznania się z wyposażeniem wykorzystywanym przez Wojsko Polskie.
  https://www.facebook.com/events/1296409863744481

Zostaw własny komentarz