Noc Muzeów we Wrocławiu 2016. Program, bilety, muzea, atrakcje


W tym roku w odwiedziny na Noc Muzeów we Wrocławiu 2016 zaprasza kilkadziesiąt instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

nm2016-plakat-net-1-kopia-jpg* * *

K O N I E C Z N I E P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Zagłosujcie także w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, by uhonorować organizatorów najważniejszych przedsięwzięć o tematyce historycznej ubiegłego roku w Polsce.

Do wydarzenia Noc Muzeów na Śląsku możecie także dołączyć ➤ na Facebooku.

* * *

Programy Nocy Muzeów we Wrocławiu

Galeria Polskiego Plakatu
Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław

Wybór około 120 z ponad 350 plakatów wydanych przez galerię. Plakaty ponad dwudziestu autorów współpracujących z galerią.

W roku ESK chcemy pokazać, że Wrocław zasługuje na miano stolicy kultury, również dzięki działalności wydawniczej Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu.

Plakat jako wizualny i materialny nośnik informacji kulturalnej jest dowodem funkcjonującego życia artystycznego w przestrzeni społecznej. Plakat jest specyficznym dokumentem i dziełem zarazem. A plakat wydany we Wrocławiu jest też wizytówką naszego miasta. Wizytówką znaną i docenianą w świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wydawniczym dorobkiem.
Program:

18:00 – otwarcie wystawy z krótkim opisem działalności wydawniczej galerii

Muzeum Geologiczne
Cybulskiego W. 30, 50-205 Wrocław

Czy amonity gryzły? Jak wyglądał karboński las? Czy obsydian jest niezniszczalny? Na te i wiele innych pytań z dziedziny nauk o Ziemi odpowiedzi można znaleźć w Muzeum Geologicznym im. Henryka Teisseyre. Zapraszamy do zwiedzania pod opieką wykwalifikowanych przewodników.

Dla najmłodszych zwiedzających specjalny program: dzieci będą miały możliwość wykonania pięknych odlewów skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu. Skamieniałości te będą wspaniałą pamiątką odbytej w naszym Muzeum podróży w głęboką przeszłość naszej planety.
Program:

11.00 – 23.00 zwiedzanie Muzeum
13.00 – 18.00 program dla dzieci: własnoręczne wykonywanie przez dzieci odlewów skamieniałości. Zajęcia rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, w grupach ośmioosobowych. Zapisy przyjmowane są od 9. maja, pod nr. tel. 71 375 93 27.

Zamek na wodzie w Wojnowicach
Zamkowa 2, Wojnowice

Z okazji Nocy Muzeów Kolegium Europy Wschodniej otworzy dla zwiedzających cały szesnastowieczny zamek na wodzie w Wojnowicach. Przy dźwiękach muzyki renesansowej będzie można zobaczyć wszystkie zakamarki od piwnicy po strych oraz usłyszeć o bogatej historii tego miejsca. Wieczorem goście zostaną zaproszeni przez wydawane w Wojnowicach czasopismo „Nowa Europa Wschodnia„ na dyskusję o polskich wschodnich sąsiadach. Na koniec będzie pokazywany film ”Pseudonim Jan Nowak” o założycielu Kolegium Europy Wschodniej, emisariuszu polskiego podziemia w czasie drugiej wojny światowej i dyrektorze polskiej rozgłośni Radio Wolna Europa Janie Nowaku-Jeziorańskim.
Program:

19:00-20:00 zwiedzanie całego Zamku z przewodnikiem
20:00-21:00 Polska - Wschód. Dyskusja z redakcją czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”
21:00-22:00 film Pseudonim Jan Nowak

Centrum Poznawcze Hali Stulecia
Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania obu wystaw w godzinach od 16.00 do 24.00.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia jest miejscem, w którym splata się historia i innowacje przyszłości. Multimedialna przestrzeń Centrum Poznawczego przedstawia historię Hali Stulecia, genezę jej powstania i przemian na przestrzeni lat, wprowadzając jednocześnie w świat architektonicznych projektów przyszłości.
Dotykowe ekrany i mapy, makiety budowli, interaktywne gry i zabawy – to wszystko prezentowane jest w klimatycznie zaaranżowanych wnętrzach, przy użyciu najwyższej jakości sprzętu audiowizualnego.

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa to niezwykły model architektoniczny, dzieło inż. Janusza Witwickiego i jego współpracowników,budowane przez ponad 10 lat - efekt tysięcy godzin studiów, badań, prac przygotowawczych i właściwych prac modelarskich.
Makieta ukazuje wygląd zabudowy Lwowa w roku 1772 w obrębie fortyfikacji miejskich, chociaż według pierwotnego zamysłu swego twórcy prezentować miała całe miasto wraz z okolicznymi wzgórzami. Planowano, że jej otwarcie uświetni obchody 600-lecia przyłączenia Ziemi Lwowskiej do Królestwa Polskiego. Dramatyczna historia modelu potoczyła się jednak inaczej, o czym między innymi mówi nowo powstała wystawa prezentowana w Hali Stulecia.

Muzeum Narodowe
Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Program

16.15 Niewygodne i nieoczywiste. O zaskakujących pomysłach w modzie

Iwona Gołaj prześledzi zmiany w modzie, które wprawiały w zdumienie dawniej i dziś. Pokaże gorsety, krynoliny, tiurniury, torebki z ornamentem wykonanym z pestek ogórka oraz kapelusze z kolekcji Shoe włoskiej projektantki Elsy Schiaparelli.

17.30 Muzeum Utracone
Pokaz filmu „Muzeum Utracone 2016”, prezentującego utracone podczas II wojny światowej dziełach autorstwa Jana Matejki.

18.30 Modna i już! Moda w PRL
Wyjątkowa okazja, aby przedpremierowo zobaczyć wystawę „Modna i już! Moda PRL”. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Limit miejsc: 40 osób, zapisy od 4.05 pod adresem: zapisy@mnwr.art.pl.

19.00 Dobra Nocka w Muzeum
Marzy nam się, aby dzieci z obrazów ożyły, żeby można było z nimi porozmawiać, spytać o ich przygody, czy lubią czekoladę lub czy chodzą do szkoły. Czy to możliwe? Oczywiście! Potrzebujemy tylko naszej wyobraźni i poczucia humoru! Zabawa dla dzieci w wieku 6-12 lat, Barbara Przerwa, zapisy od 4.05 pod nr tel. 71 372 51 48.

20.00 Pokaz mody PRL
Wyjątkowy pokaz mody, przygotowany przez Teatr „Dziesiątka” działający przy Liceum Ogólnokształcącym nr X, pod okiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Barwne widowisko przeniesie nas w czasie do minionej epoki.

21.30 Pawilon Czterech Kopuł – powrót do przeszłości
Izabela Trembałowicz-Chęć opowie o architekturze Pawilonu Czterech Kopuł, jego dawnych dziejach, a także przyszłości jako nowego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W skrócie:

16.15 - Niewygodne i nieoczywiste. O zaskakujących pomysłach w modzie - wykład Iwony Gołaj
17:30 - Muzeum Utracone - pokaz filmu
18.30 - Modna i już! Moda w PRL - oprowadzanie kuratorskie Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki, obowiązują zapisy
19.00 - Dobra Nocka w Muzeum - zabawa dla dzieci, obowiązują zapisy
20.00 - Pokaz mody PRL
21.30 - Pawilon Czterech Kopuł – powrót do przeszłości - wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć

Muzeum Mineralogiczne
Kuźnicza 22, 50-138 Wrocław

Muzeum Mineralogiczne ul. W.Cybulskiego 32-34 udostępnia swoje zbiory w godz. 14.00-23.00
Oddział Muzeum przy ul. Kuźniczej 22 udostępnia swoje zbiory w godz. 16.00-23.00

Oddział Muzeum Mineralogiczne przy ul. Kuźniczej 22 proponuje zwiedzanie wystaw: „Minerały Polski„, „Kamienie szlachetne i ozdobne„, „Meteoryty„, „Minerały pegmatytów strzegomskich”, „Agaty Gór Kaczawskich”, „Holotypy”, „Kamienie syntetyczne”, „Szlify kamieni jubilerskich”, ”Minerały pegmatytów z Piławy Górnej”, ”Minerały Wschodniej Bawarii”.

Dom Edyty Stein
Nowowiejska 38, 50-315 Wrocław

Zapraszamy rodziców z dziećmi, grupy dorosłych zwiedzają Dom i oglądają film w czasie warsztatów dla dzieci (albo oczekują na pociechy w kawiarni). Kawiarnia w ogródku za domem (drożdżówka, naleśniki i maca serwowane na okrągło).
Program dla dorosłych:

10.15 – 11.45 oraz 14.00 – 15.30: Zwiedzanie Domu Edyty Stein w grupach z przewodnikiem i projekcja filmu „Wrocław Edyty Stein”, zgłoszenia telefoniczne wg harmonogramu do wyczerpania miejsc, tel. 77 372 09 77, 730 939 303
19.30 Tańce Izraela

Oferta dla dzieci

10.15 – 11.45 (6 – 8 lat): Opowieść o Edycie Stein i konkurs na malowankę
14.00 – 15.30 (9 – 11 lat): Wyrób mac
18.00 – 19.30 (6 – 12 lat): Tańce Izraela

Muzeum Farmacji
Kurzy Targ 4, 50-103 Wrocław

Pracownicy Muzeum Farmacji wspólnie z członkami Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Młoda Farmacja – Wrocław” zapraszają w Noc Muzeów do zwiedzenia XIII-wiecznej mieszczańskiej kamieniczki utrzymanej w stylu klasycystyczno-renesansowym, gdzie przez ponad 700 lat prężnie działała jedna z pierwszych we Wrocławiu aptek.

Chętni będą mogli przejść przez kolejne piętra, od pracowni alchemicznej w średniowiecznych piwnicach, przez wnętrze renesansowej apteki, gabinet farmaceuty na 1 piętrze po sale na 2 piętrze poświęcone rozwojowi chemii oraz lekom syntetycznym. Dodatkową atrakcją jest wystawa poświęcona kulturze medycznej Islamu, na której prezentowane są tureckie miniatury medyczne oraz afrykańskie amulety ochronne.

Na III piętrze, od godziny 19.00 zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z działalnością „Młodej Farmacji”. Na odwiedzających będą czekały atrakcje, jak film o działalności młodych farmaceutów, możliwość zmierzenia ciśnienia oraz inne atrakcje.

Wydarzeniami towarzyszącymi Nocy Muzeów w Domu Śląskiego Aptekarza będą wykłady nt. szamana jako przodka farmaceuty (połączone z warsztatami) oraz nt. praktyk farmaceutycznych przedstawionych na dawnych obrazach i grafikach.
Program

16.00-17.30 wykład połączony z warsztatami pt. „Szaman - praprzodek farmaceuty czy mityczny uzdrowiciel”. Wykładają: Magdalena Bajzak, Milena Ciekańska. Maks. 20 uczestników. Zapisy telefoniczne od 4 maja: 71 784 04 43 w godz. 10.00 – 14.00.
18.00-19.00 wykład pt. „Co oni tam mieszali - analiza dawnych praktyk farmaceutycznych i symboliki surowców stosowanych w farmacji, na podstawie obrazów i grafik”. Wykłada: Jacek Adamski. Maks. 30 uczestników. Zapisy telefoniczne od 4 maja: 71 784 04 43 w godz. 10.00 – 14.00.
Zwiedzanie w grupach na godziny: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00. Grupy maks. 25 uczestników. Zapisy telefoniczne od 4 maja: 71 784 04 43 w godz. 10.00 – 14.00. Należy podawać konkretną godzinę zwiedzania.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego
Henryka Sienkiewicza 21, 50-335 Wrocław

Muzeum Przyrodnicze im. prof. Władysława Rydzewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Muzeum istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich, takich jak np. alka olbrzymia, gołąb wędrowny, papuga karolińska, kurobród różnodzioby czy wilk workowaty, które można zobaczyć na wystawach.

Na wystawie „Świat zwierząt” można także obejrzeć jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi - płetwala błękitnego.

Udostępnione do zwiedzania będą trzy stałe ekspozycje:

„Świat roślin”
„Świat zwierząt”
„Owady i człowiek”

Wyłączona ze zwiedzania będzie wystawa „Układ kostny kręgowców”.

Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław

W Noc Muzeów Kino Nowe Horyzonty odkrywa swoje zakamarki. Zapraszamy na spacer po miejscach, które na co dzień nie są dostępne dla widzów. Drugim punktem programu będzie seans filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy’ego (2010).

Spacer po kinie

W Noc Muzeów Kino Nowe Horyzonty odkrywa swoje zakamarki. Zapraszamy na spacer po miejscach, które na co dzień nie są dostępne dla widzów. W programie przewidziano zwiedzanie kabin operatorskich i tajnych przejść, które od zawsze dostępne są wyłącznie dla pracowników kina. Do wyboru jest jedna z dziesięciu wycieczek w godzinach 17:00 – 21:45. Każda z nich trwać będzie około 15 minut.

Aby dostać się na zwiedzanie należy wypełnić internetowy dostępny na www.kinonh.pl. Udział w wycieczce zostanie potwierdzony e-mailem. Wraz z nim widz otrzyma szczegółowe instrukcje wizyty. Zgłoszenia są przyjmowane od 4 do 10 maja 2016 r. W każdym spacerze może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Ze względu na te ograniczenia, o udziale w wizycie decyduje kolejność zgłoszeń. Wypełnienie i wysłanie formularza nie oznacza potwierdzenia udziału w spacerze.

Pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, reż. Banksy

Nawiązując do konwencji Spaceru po kinie, poszukiwania i odkrywania niedostępnych na co dzień miejsc, drugim punktem programu będzie seans filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy’ego (2010). Dokument przedstawia francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, ulicznym artystą, którego prace, choć tworzone nielegalnie, kreują unikalny klimat miasta, wykraczając daleko poza upiększanie zeszpeconych murów.

Na seans zapraszamy o godz. 20.00. Wstęp na pokaz za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które będą do odbioru w kasach Kina Nowe Horyzonty w dniu Nocy Muzeów od godz. 12.00.
Program

17:00 – 21:45 Tour de Cinema
20:00 pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, reż. Banksy, 2010

Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Krasińskiego Z. 1, 50-954 Wrocław

W czasie Nocy Muzeów 2016 zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych i wystawy czasowej „Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w grafice i filatelistyce” przygotowanej z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 95-lecia istnienia Muzeum.

Na wystawie znajdą się oryginalne prace graficzne wykonane specjalnie dla Muzeum przez wybitnych artystów: Edwarda Dwurnika, Jerzego Dudę-Gracza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Sawkę, Przemysława Tyszkiewicza, czy Czesława Słanię.
Zobaczymy także plakaty muzealne autorstwa m.in. Stasysa Eidrigeviciusa, Ewy Prus i Michała Jędrzejewskiego oraz oficjalne emisje Poczty Polskiej związane z działalnością Muzeum, jak choćby znaczek z 1956 roku, kiedy to reaktywowano Muzeum Poczty i Telekomunikacji przenosząc jego siedzibę z Warszawy do Wrocławia.
Zapraszamy także na spotkanie poświęcone tradycyjnym technikom i technologii sztuk graficznych. Gościem Muzeum będzie Zuzanna Dyrda z Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Najmłodszych zapraszamy na warsztaty podczas których obejrzymy dzieła znanych grafików, wypróbujemy narzędzia i akcesoria używane w warsztacie graficznym oraz wykonamy własne prace dla których inspiracją będą muzealne eksponaty.
Program:

17:00-23:00 otwarcie muzeum dla zwiedzających
17:30-19:00 warsztaty graficzne dla dzieci (obowiązują zapisy)
19:00-19:45 tradycyjne techniki i technologia sztuk graficznych - spotkanie z Zuzanną Dyrdą z Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-117 Wrocław

Muzeum Pana Tadeusza, będące oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, mieści się w wyremontowanej i zmodernizowanej Kamienicy pod Złotym Słońcem w Rynku. Jest to nowe miejsce na mapie kulturalnej Wrocławia, stanowiące innowacyjną przestrzeń edukacyjną, które ukazuje jak Pan Tadeusz kształtował nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej.

Na Noc Muzeów przygotowano specjalny program. Tego wieczoru muzealny dziedziniec stanie się miejscem projekcji filmowych i pokazów multimedialnych na ścianach kamienicy. W sali kinowej muzeum będzie można obejrzeć filmy, a w Galerii Ossolińskiej zobaczyć wystawę. Goście będą też mogli przejść dwoma ścieżkami tematycznymi zatytułowanymi „Tunel wrażeń„ i ”Powidoki”. Dodatkową atrakcja będą trzy tury zwiedzania kuratorskiego ekspozycji muzealnej, oraz warsztaty o Panu Tadeuszu dla dzieci, które odbędą się w salach edukacyjnych muzeum.
Program:

17.00 - 18.30 Przez łąki do gwiazd - warsztaty dla dzieci od lat 6 do 10
19.00 - 20.30 Jak bawiły się dzieci w szlacheckim dworku - warsztaty dla dzieci od lat 6 do 10/obowiązują zapisy: tel. 697 493 578
oprowadzanie kuratorskie: godz. 18.00/godz. 19.30/godz. 21.00 obowiązują zapisy: tel. 697493578

Muzeum będzie czynne od godz. 17.00 do 24.00, w tym czasie będzie można wejść na dziedziniec oraz przejść ścieżkami tematycznymi „Tunel wrażeń„ i ”Powidoki”, w godz. od 19.00 do 24.00 na dziedzińcu odbywać się będą pokazy multimedialne i projekcje filmowe.

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej będzie możliwe tylko po uprzednim zapisaniu się na zwiedzanie kuratorskie.

Muzeum Miejskie Pałac Królewski
Kazimierza Wielkiego 35, 50-077 Wrocław

Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej z siedzibą w Pałacu Królewskim zapraszają do zwiedzania wystaw stałych:

1000 lat Wrocławia, w nowej wersji z dodanymi multimediami.
Komnat Królewskich oraz Pokoju Beyersdorfów.

Dla zwiedzających dostępna będzie wystawa czasowa Sztuka prześladowana. Artyści żydowscy z Wrocławia. Ze zwiedzania wyłączona będzie wystawa Arcydzieła malarstwa polskiego.

Muzeum Etnograficzne
Romualda Traugutta 111/113, 50-420 Wrocław

Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zaprasza na wernisaż wystawy „Bartky, tabiwky, zgardy… Huculiana z kolekcji Ewy Załęskiej – Szczepki i Andrzeja Szczepki” oraz na wieczór z muzyką huculską.

Huculszczyzna to górska kraina pogranicza ukraińsko-rumuńskiego, otoczona połoninami Czarnohory, Świdowca i Beskidów Pokucko-Bukowińskich. Ludzie i miejsce ich życia od dawna były obiektem fascynacji malarzy, pisarzy, muzyków, a także turystów. Do dziś można zetknąć się na tych terenach z bogatym folklorem obrzędowym, ciekawymi obyczajami oraz huculskim rzemiosłem. Ta równie barwna, co tajemnicza kultura artystyczna nadal przyciąga uwagę badaczy.

Muzeum Etnograficzne w 2015 roku otrzymało od Andrzeja Szczepki zbiór huculskich przedmiotów. Jego kolekcja jest efektem długoletniego zainteresowania Huculszczyzną. Tworzy ją 250 przedmiotów z różnych dziedzin rzemiosła huculskiego, 60 przedwojennych pocztówek i kilka książek. Większość z nich pochodzi z końca XIX wieku i 1 połowy XX wieku. W zbiorze znalazły się też bogato zdobione wyroby z drewna (większość rzeźbiona i inkrustowana), a wśród nich: talerze, szkatułki, laski, noże do papieru, kasetki, bibularze, obsadki, krzyże, siodło. Wśród wyrobów ze skóry znalazły się między innymi: męskie pasy (czeresy) - bogato zdobione wytłaczanymi wzorami oraz metalowymi ćwiekami, torby- zdobione metalowymi guzami i kawałkami barwionej skóry. Całość kolekcji dopełniają wyroby z mosiądzu i blachy oraz interesująca biżuteria damska.
Program:

Dorośli

18.00 – 19.30 otwarcie wystawy „Bartky, tabiwky, zgardy… Huculiana z kolekcji Ewy Załęskiej – Szczepki i Andrzeja Szczepki”,
19.30 wieczór z muzyką huculską. Do tańca zagra ukraiński zespół z Kołomyi.

Dzieci

16.00 - 17.30 zajęcia dla dzieci „Kołomyjka czy hucułka?„ – zabawy z muzyką i tańcem; ”Krzyżykowo na sroczce” – podstawy tradycyjnego haftu krzyżykowego

14.05.2016
od 18:00 do 19:30
Inne terminy
Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Otwarcie wystawy

Muzeum Odry
Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zwiedzających po statkach oprowadzać będą dawni kapitanowie żeglugi śródlądowej, członkowie Bractwa Mokrego Pokładu. Organizatorzy zachęcają do podróży w czasie i przestrzeni, do wirtualnego rejsu po Odrze w czasach holowników parowych i barek towarowych. Nowością będzie ekspozycja kolekcji zabytkowych minikomputerów ze zbiorów Artura Piotrowskiego oraz „Sztuka na wodzie” – wystawa prac multimedialnych 12 artystów wrocławskiej awangardy, organizowana przez Annę i Romualda Kuterów.

Po raz pierwszy zobaczyć będzie można zrewitalizowaną barkę Irenę z 1936 r. – trzeci statek, który po dwóch latach intensywnych prac, został przystosowany do roli statku muzealnego. W dawnych ładowniach Ireny podziwiać będzie można wystawy stałe i czasowe. Jedna z nich: „Dzieci Odry”, przedstawia zdjęcia archiwalne z kolekcji J. Fąfary, ukazujące codzienne życie na statkach dzieci kapitanów, dla których statki były domem.
Program:

18:00 – 22:00: zwiedzanie Muzeum Odry, opowieści kapitańskie, kiermasz książek
18:00 – 22:00: warsztaty modelarskie dla najmłodszych
18:00 – 22:00: wystawa Dzieci Odry. O godz. 18:00 spotkanie z bohaterami zdjęć.
18:00 – 22:00: wystawa „Artefakty rewolucji informatycznej” - minikomputerów ze zbioru Artura Piotrowskiego
18:00 – 22:00: Sztuka na wodzie: wystawa prac multimedialnych 12 artystów wrocławskiej awangardy
19:30 – 20:30: koncert na pokładach statków Muzeum Odry
22:00 – 23:00: Kino na Odrze - „Kapitańskie opowieści. Rzecz o żegludze i polityce”, reż. Ewa Dobrołowicz

Instytut Pamięci Narodowej
pl. Strzelecki 25, Wrocław

W ramach Nocy Muzeów 2016 Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu po raz kolejny otworzy magazyny archiwalne. Zwiedzającym zaprezentowana zostanie dokumentacja komunistycznej bezpieki (1945–1989), a pracownicy archiwum Instytutu będą udzielać informacji o zasadach udostępniania dokumentów.

W specjalnie zaaranżowanym „Warsztacie archiwisty” przedstawione zostaną tajniki pracy archiwisty wraz z instrukcją obsługi i zastosowania podręcznych sprzętów archiwalnych jak kauter, lupa podświetlana czy spektralna wideolupa – wykorzystywana do odczytywania w dokumentach informacji sporządzonych pismem ręcznym i maszynowym ukrytych pod innymi środkami kryjącymi jak np.: pasty długopisowe, żele i atramenty piórowe.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa „Polska Walcząca”. Zapraszamy również na spotkanie z harcerzami, którzy przybliżą zasady polskiego skautingu.

W trakcie zwiedzania archiwum IPN przy ul. Sołtysowickiej 21a będzie istniała możliwość pozostawienia dzieci na ogrodzonym dziedzińcu Instytutu w wydzielonej strefie pod opieką pracowników IPN. Warunkiem pozostawienia dzieci będzie wypełnienie przez rodziców stosownych oświadczeń. W tym czasie dzieci będą mogły zapoznać się z misją polskiego skautingu, poznać zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia w mieście, nauczyć posługiwania się mapą oraz rozpoznawać symbole narodowe i harcerskie. Przewidziano również zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe.

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia„ przy pl. Strzeleckim 25, będzie można obejrzeć portrety żołnierzy „Wyklętych/Niezłomnych„, a także odbędzie się prezentacja gier planszowych IPN tj. gry z serii „Znaj Znak” oraz ”Dywizjon 303”.

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy pl. Strzeleckim 25 odbędzie się prezentacja gier planszowych IPN tj. gry z serii „Znaj Znak” oraz „Dywizjon 303”.
Program

18.00–23.00 Archiwum Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej-KŚZpNP we Wrocławiu zlokalizowane przy ul. Sołtysowickiej 21 a. Ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach w odstępach 15–20 minutowych.
18.00–23.00 Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” przy pl. Strzeleckim 25

Humanitarium. Ogrody Doświadczeń
Stabłowicka 147A, 54-066 Wrocław

W ramach Nocy Muzeów zaplanowano zwiedzanie interaktywnej ekspozycji „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” oraz pokazy naukowe dla dzieci. Pokazy będą się odbywać 15 minut po wejściu na Salę wystawową. Na salę może wejść jednocześnie 80 osób. Wejścia na wystawę odbywać się będą co 60 minut, otwarcie o 18:00. Czas zwiedzania sali wystawowej wynosi 50 minut.

„Szkiełko i oko – tajemnice optyki„ to ekspozycja, która przeniesie nas w świat, w którym nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Dyfrakcja i interferencja światła, znikające szkło, efekt fotoelektryczny… Brzmi obco? Ścieżka edukacyjna pomoże zrozumieć najtrudniejsze zagadnienia optyki, a interaktywne eksponaty utrwalą tę wiedzę. Na wystawie nauka przeplata się z zabawą. Jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie lub polatać na miotle? Ile czasu wytrzymasz w ”obłędnym” pokoju? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w Humanitarium.

Wystawa przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, po młodzież szkolną oraz gości dorosłych.
Program

18:00 - 18:50 - I wejście*
18:15 - 18:25 - Pokaz na Sali wystawowej
19:00 - 19:50 - II wejście*
19:15 - 19:25 - Pokaz na Sali wystawowej
20:00 - 20:50 - III wejście*
20:15 - Pokaz na Sali wystawowej
21:00 - 21:50 - IV wejście*
21:15 - Pokaz na sali wystawowej
22:00 - 22:50 - V wejście*
22:15 - Pokaz na sali wystawowej
23:00 - 23:50 - VI wejście*
23:15 - Pokaz na sali wystawowej

*Maksymalnie 80 osób. Dla Państwa komfortu prosimy o dokonanie wcześniejszej rezerwacji on-line. Rezerwacja biletów na Noc Muzeów dostępna od dnia 3.05.2016r. jedynie on-line: bilety.eitplus.pl. Bez wcześniejszej rezerwacji istnieje ryzyko braku miejsc.

Muzeum Współczesne Wrocław
Pl. Strzegomski 2A, 53-681 Wrocław

Wystawy prezentowane w MWW podczas Nocy Muzeów:

Poziom 0

Marlena Kudlicka. Kontrola jakości i weryfikacja standardu. Rzeźba (19.02 – 16.05.2016)
Kuratorka: Dorota Monkiewicz
Indywidualna wystawa Marleny Kudlickiej dedykowana patronowi MWW Stanisławowi Dróżdżowi.

Archiwum Jerzego Ludwińskiego (26.7.13–31.12.18)
Kurator: Piotr Lisowski
Archiwum Jerzego Ludwińskiego to stała przestrzeń ekspozycyjno-badawcza, łącząca w sobie elementy wystawy, archiwum i magazynu sztuki.

Poziom 2

„W Ziemi” - interaktywna instalacja autorstwa Patrycji Mastej, przestrzeń Samoobsługowego Muzeum

Poziom 5

Milczenie dźwięków, kuratorka: Agnieszka Chodysz-Foryś (18.03 – 30.05.2016)
Artyści: Ewa Axelrad & Steve Press, Filip Berendt, Piotr Blajerski, Piotr Bosacki, Daniel Koniusz, Barbara Kubska, Igor Omulecki, Zbigniew Rogalski, Artur Rozen, Mateusz Sadowski, Konrad Smoleński, Tomasz Tatarczyk, Rafał Wilk, Natalia Wiśniewska, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Anna Zaradny, Maciej Zdanowicz

Stanisław Dróżdż „Pojęciokształty” (23.5.14–31.12.18)
Na wystawie prezentowane są wszystkie oryginalne obiekty, które składały się na ekspozycję „Pojęciokształty„ otwartą w 1994 roku w galerii Foksal. Dodatkowo do ekspozycji zostały włączone 54 warianty układów ”Klepsydry”, opublikowane przez artystę po raz pierwszy w 1990 roku.

Na tę wyjątkową noc roku przygotowaliśmy dla zwiedzających także działania perfomatywne, koncerty i warsztaty, które odbywać się będą w pozostałych przestrzeniach schronu.
Program:

18:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw czasowych i stałych: Marlena Kudlicka „Kontrola jakości i weryfikacja standardu. Rzeźba„, „Milczenie dźwięków„, Stanisław Dróżdż „Pojęciokształty” oraz ”Archiwum Jerzego Ludwińskiego”
18:00 – 24:00 zabawa i relaks w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum
18:00 – 20:00 warsztaty dla dużych i małych w Beautiful Tube
20:00 – 23:00 koncert, działania performatywne

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław

Muzeum Architektury zaprasza w tym roku na wyjątkową podróż w czasie w lata 20. i 30. XX wieku. A wszystko za sprawą wystawy „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932”. Po raz pierwszy w jednym miejscu prezentowane są eksperymentalne osiedla Werkbundu zbudowane w Europie w latach 1927-1932: Weissenhof (Stuttgart), Nový Dům (Brno), WuWA (Wrocław), Neubühl (Zurych), Lainz (Wiedeń) i Baba (Praga). Projektując je wierzono, że mogą zmienić człowieka i jego życie. Były wyrazem przekonania, że w nowoczesnym, demokratycznym świecie możliwe jest nie tylko zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności, ale przede wszystkim stworzenie nowego, świadomego swych wyborów społeczeństwa. Na wystawie, prócz zdjęć, dokumentacji projektowej i modeli, pokażemy oryginalny wystrój kuchni, pokoju jadalnego i dziennego z osiedla Neubühl w Zurychu, wyposażenie sypialni z osiedli w Brnie i Stuttgarcie, czy lampy, naczynia i zabawki z osiedla Baba w Pradze.

W Noc Muzeów zapraszamy dzieci oraz dorosłych do zwiedzania wystawy „Droga ku nowoczesności„ w ramach gry rodzinnej ”Kot Le Corbusiera”. Uczestnicy zabawy będą mieli do rozwiązania zagadkę, której rozwiązanie ukryte będzie pośród eksponatów na wystawie. Zapraszamy również wszystkich naszych gości - i tych najmłodszych i tych trochę starszych – do przebrania się w stylu epoki.

Kolejną, wartą polecenia ekspozycją jest wystawa „Polska. Architecture„, przygotowana we współpracy z miesięcznikiem ”Architektura-murator”. Wystawa prezentuje 24 najważniejsze obiekty współczesnej polskiej architektury: muzea i sale koncertowe, domy jednorodzinne, obiekty sportowe, budynki dydaktyczne i biurowce. Zdjęciom architektury towarzyszyć będą fotografie reportażowe, szkice, rysunki oraz cytaty, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń. Które z nich spotkają się z Państwa uznaniem? Podczas Nocy Muzeów to właśnie Wy wybierzecie najpiękniejszy polski budynek ostatniego dwudziestolecia.
Program:

18.00 - otwarcie Nocy Muzeów
18.00-24.00 - zwiedzanie wystaw czasowych i stałych: „Droga do nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932″, „Polska. Architectur„, ”Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”
18.00 - 21.00 - gra rodzinna „Kot Le Corbusiera”
18.00-22.00 - plebiscyt „Polska. Architecture” - wybieramy najlepszą realizację współczesnej, polskiej architektury
22.00 - ogłoszenie wyników plebiscytu „Polska. Architecture”

Muzeum Motoryzacji Zamek Topacz
Główna 12, 55-040 Ślęza

Dziś motocykle i samochody towarzyszą nam na co dzień, lecz dawniej stanowiły dobra luksusowe i niedostępne dla wszystkich. Przygotuj się na wyjątkową podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Postaramy się przenieść Państwa w odległy czas początków polskiej motoryzacji, pionierskich konstrukcji lar trzydziestych, takich jak legendarny Sokół 100, Fiat 508 polskiego montażu a dla amatorów luksusu w najczystszej postaci - największa w Polsce kolekcja samochodów Rolls&Royce i Bentley.

Posiadamy kolekcję ponad 80 pojazdów, zaczynając od najstarszego z 1886 r, kończąc na 2005 r.
Od 18.00 będzie kursował żółty School Bus spod Urzędu Wojewódzkiego.
Program:

18:00 - pierwszy kurs żółtym autobusem spod Urzędu Wojewódzkiego
19:00 - zwiedzanie kolekcji w ramach Nocy Muzeów 2016
00:00 - zamknięcie Muzeum Motoryzacji Topacz

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław

W ramach Nocy Muzeów 2016 Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego proponuje prezentację najbardziej atrakcyjnego wnętrza Uniwersytetu, dawnej głównej auli Akademii Leopoldyńskiej. Zachowana w niezmienionym, oryginalnym kształcie sala jest cennym i unikatowym świeckim zabytkiem późnego baroku.

Aula Leopoldyńska pomyślana była jako główne, reprezentacyjne pomieszczenie akademickie nowo wznoszonego gmachu w latach 1728-1732. Nazwa została nadana ku czci fundatora uniwersytetu, cesarza Leopolda I Habsburga. Autorami bogatej dekoracji wnętrza byli znani, działających na Śląsku artyści: rzeźbiarz i twórca sztukaterii Franza Mangoldta, malarz Christoph Handke, twórca malarstwa freskowego plafonu i ścian oraz rzeźbiarz-snycerz Krzysztof Hollandt, twórca drewnianego wystroju sali.

Niezmiennie od wieków Aula jest wykorzystywana jako miejsce obchodzenia głównych uroczystości uczelni, np. immatrykulacji czy promocji doktorskich. Okazjonalnie organizowane są tutaj koncerty i spektakle muzyczne.
Obok prezentacji samej Auli, którą Muzeum pragnie wyeksponować w specjalnym oświetleniu, które pozwoli wydobyć urodę Sali – Noc Muzeów stworzy okazję zaprezentowania najnowszych zamierzeń konserwatorskich, jakie powzięła uczelnia w ostatnich latach. W trakcie pokazu zostaną zaprezentowane dokumenty projektowe i badawcze, dotyczące Auli Leopoldyńskiej, które pozwolą przybliżyć zwiedzającym tematykę prac i zabiegów konserwatorskich wykonywanych na oryginalnych, barokowych obiektach zabytkowych, takich jakim jest właśnie aula Uniwersytetu Wrocławskiego.
Program:

20.00 - 24.00 - zwiedzanie Auli Leopoldyńskiej

Narodowe Forum Muzyki
pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Narodowe Forum Muzyki to nie tylko nowoczesna sala koncertowa i przestrzeń dla muzyki - to również imponująca architektura i nowatorskie rozwiązania akustyczne.

Jak działa skomplikowana maszyneria nad sala główną? Czym są wibroizolatory oraz dylatacje? Czy NFM kryje w sobie pozostałości dawnego Wrocławia? Te i inne tajemnice odkryjemy podczas nocnego spaceru po Narodowym Forum Muzyki!

UWAGA! BRAK MIEJSC
Program

22:00 - zwiedzanie NFM z przewodnikiem
22:30 - zwiedzanie NFM z przewodnikiem
23:00 - zwiedzanie NFM z przewodnikiem
23:30 - zwiedzanie NFM z przewodnikem

Jedna grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób. Obowiązują zapisy na stronie Narodowego Forum Muzyki.

Sky Tower
Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław

Najwyższy punkt widokowy w Polsce dołącza do grona instytucji, które będzie można bezpłatnie odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Miłośnicy pięknych widoków będą mieli okazję zobaczyć z 49. piętra piękną panoramę Wrocławia i okolic. Na szczyt Sky Tower chętni wjadą szybkobieżną windą w godz. 22.00-2.00.

GODZINY OTWARCIA PUNKTU WIDOKOWEGO SKY TOWER PODCZAS NOCY MUZEÓW 2016 – OD 22.00 DO 2.00
GODZINY WJAZDU*(grupy 50-osobowe): 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 24.00, 00.30, 01.00, 01.30, 02.00. WEJŚCIE OD UL. GWIAŹDZISTEJ

* W Noc Muzeów, w godzinach od 22:00 do 02:00 nie ma możliwości rezerwacji miejsc pojedynczych oraz grupowych. Decyduje miejsce w kolejce ustawionej przed wejściem na punk widokowy, od ul. Gwiaździstej. W każdej turze wjechać może maksymalnie 50 osób. Decyduje kolejność przybycia.

Źródło: Miasto Wrocław, szczegółowy program znajduje się tutaj http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/23912-noc-muzeow-2016/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Marko pisze:

    W porównaniu z Krakowem i Warszawą, to Wrocław jest ubogi w muzea 🙁

Zostaw własny komentarz