Noc Muzeów w Bydgoszczy 2016. Program, bilety, muzea, atrakcje


W tym roku 21/22 maja w odwiedziny na Noc Muzeów w Bydgoszczy 2016 zaprasza wiele instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program, który na bieżąco będziemy aktualizować.

Bydgoszcz* * *

K O N I E C Z N I E P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Zagłosujcie także w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, by uhonorować organizatorów najważniejszych przedsięwzięć o tematyce historycznej ubiegłego roku w Polsce.

Do wydarzenia Noc Muzeów w Bydgoszczy możecie także dołączyć ➤ na Facebooku.

* * *

Spichrze na Brdą
ul. Grodzka 7-11

17.00 – 18.30  670 lat minęło … – zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonamy kolorową mozaikę upamiętniającą 670-lecie istnienia Bydgoszczy. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14.

17.00 – 20.00 Bydgoszcz - miasto Kazimierza Wielkiego – gra turystyczna poświęcona królowi Kazimierzowi Wielkiemu oraz nadaniu praw miejskich Bydgoszczy

Aby wziąć udział w grze należy pobrać formularz-ulotkę na ekspozycji Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy. Wypełniony kupon, z rozwiązanymi zadaniami należy wrzuć, do godziny 20.00, do skrzynki umieszczonej w namiocie przy wejściu do Spichrzy nad Brdą. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20:30.

17.00 – 22.00 Kopiuj Wklej  – prezentacja technik konserwatorskich wypełniania ubytków w uszkodzonych, zabytkowych obiektach połączona z warsztatami (prowadzenie: Piotr Kopciewicz)

17.00 – 22.00 Tajniki dawnych ebenistów – prezentacja intarsjowanego kabinetu z XVII wieku, połączona z omówieniem technik zastosowanych przy jego konserwacji (pokaz: Janusz Marciniak)

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Kraj naszej wyobraźni … Malarstwo i rysunek Teofila Ociepki w 125 rocznicę urodzin – prezentacja wystawy

17.00 – 1.00  Kulturalnie wieczorową porą

Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy – prezentacja wystawy

17.00 – 1.00  Od kasztelani do metropolii - z okazji 670. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa

17.00 – 1.00 Chrześcijaństwo w Bydgoszczy. Zarys dziejów – plenerowa wystawa posterowa

19.00 Osobliwe przypadki, co w Bydgoszczy miejsce miały, albo też Opowieści bydgoskie, krotochwili, pamięci a przestrodze podane – widowisko historyczne w wykonaniu Kujawskiej Braci Szlacheckiej (Amfiteatr)

Podczas inscenizacji zostaną przywołane różne legendy i autentyczne historie związane z dziejami grodu nad Brdą. Członkowie Braci Szlacheckiej przypomną m.in. postać Pana Twardowskiego, który po Bydgoszczy chadzał, legendę o kacie i krawcu (nawiązującą do Bramy Poznańskiej i ul. Chwytowo) oraz wydarzenia związane z najazdem szwedzkim oraz odbiciem miasta przez Stefana Czarneckiego w 1656 roku. Inscenizację zakończy werbunek do chorągwi pancernej, z aktywnym udziałem publiczności, podczas którego zostanie zaprezentowany rynsztunek cywilny i wojskowy XVII-wiecznych polskich oddziałów bojowych.

Zbiory Archeologiczne
ul. Mennica 2

17.00 – 20.00  Dźwięki starej płyty – możliwość samodzielnego uruchomienia kopii zabytkowego patefonu i odsłuchania archiwalnego nagrania

17.00 – 21.00  Broń się! – nauka fechtunku (Fundacja Zamek Bydgoski)

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki fechtunku oraz tych, którzy chcieliby poznać podstawowe zasady władania bronią białą. Korzystając z dwóch kompletów strojów treningowych (tarczy, kasków, rękawic i broni) będzie można, pod okiem instruktora (specjalizującego się w technikach walk rycerskich), spróbować swoich sił w turniejowych szrankach.

17.00 – 22.00  Na bydgoskim zamku – prezentacja średniowiecznych strojów i oręża  (Fundacja Zamek Bydgoski oraz Pracownia stroju historycznego - Bonum Sartores)

Na dwóch stoiskach, pod dachem średniowiecznego namiotu,  odbędzie się prezentacja rycerskich i dworskich strojów oraz elementów rycerskiego uzbrojenia. Na stanowisku będzie można również przymierzyć średniowieczny rynsztunek i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

17.00 – 1.00     Kulturalnie wieczorową porą

Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami – zapraszamy całe rodziny na wystawę archeologiczną, która potrafi przenosić w czasie!

17.00 – 1.00     Kulturalnie wieczorową porą

Fonografia operowa. Z kolekcji Ewy i Adama Mańczaków – prezentacja wystawy

Europejskie Centrum Pieniądza
ul. Mennica 4

18.00   Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – wernisaż

Na wystawie zostaną zaprezentowane systemy monetarne funkcjonujące w Europie w XVII w., ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), oraz gospodarczo - ekonomiczne funkcje pieniądza w tym czasie. Ekspozycja przybliży w przystępny sposób historię pieniądza oraz kontekst kulturowo - historyczny, w którym on funkcjonował. Na wystawie pokazane zostaną nie tylko eksponaty numizmatyczne, ale również militaria, przedmioty codziennego użytku i przykłady malarstwa. Na ekspozycji, która skierowana jest do wszystkich zainteresowanych numizmatyką i historią Europy w okresie nowożytnym nie zabraknie również programów oraz prezentacji multimedialnych o charakterze edukacyjnym.

17.00 – 18.30 Zakochani w Bydgoszczy – warsztaty plastyczno-kaligraficzne, podczas których będzie można wykonać widokówkę opartą na przedwojennych pocztówkach i ozdobić ją (a raczej „wykaligrafować”) miłosnymi życzeniami (prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska)

17.00 – 22.00 Dawnej wojny opisanie, albo rzecz o broni i zbroi – prezentacja uzbrojenia wybranych, europejskich formacji wojskowych z XVII wiek (Kujawska Brać Szlachecka, Theatrum Historica z Piły)

Rekonstruktorzy odziani w odwzorowane stroje z okresu Wojny Trzydziestoletniej, dokonają prezentacji broni czarnoprochowej oraz opowiedzą o ówczesnej taktyce prowadzenia działań wojennych. Dodatkową atrakcją pokazu będą improwizowane potyczki z użyciem broni białej: rapiera i szabli.

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Mennica bydgoska – prezentacja wystawy

17.00 – 1.00 Industrialna historia miasta. Na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O w Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa

18.00, 20.00, 22.00 Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła – projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego z 2015 roku w reżyserii Pietera van Huystee.  Czas trwania: 86 min.

Pokaz odbywa się we współpracy z fundacją Art-House z Bydgoszczy, w ramach Bydgoskiego Aneksu do 13 Millenium Docs Against Gravity Film Festival. Będzie to premierowa projekcja filmu w Bydgoszczy.

19.00 – 22.00 Moje imię – odwiedź nasze stanowisko obsługiwane przez specjalistkę w sztuce kaligrafii i zobacz jak można, w piękny i finezyjny sposób, zapisać swoje własne imię (prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska)

20.00        Kulturalnie wieczorową porą

Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – zapraszamy na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji.

Galeria  Sztuki  Nowoczesnej
ul. Mennica 8

17.00 – 18.30 Król Kazimierz w Bydgoszczy – warsztaty plastyczne,  podczas których dzieci wraz z rodzicami wspólnie wykonają, przy użyciu różnych materiałów, własne figurki przedstawiające króla Kazimierza III Wielkiego. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14. (Zajęcia poprowadzi Ewa Szczurek)

17.00 – 1.00  Kulturalnie wieczorową porą

Galeria Sztuki Nowoczesnej  –  prezentacja wystawy

17.00 – 1.00  Kulturalnie wieczorową porą

Henryk Cześnik – obrazy – prezentacja wystawy

17.00 – 01.00 Muzeum Utracone – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis (antresola)

Dom  Leona  Wyczółkowskiego
ul. Mennica 7

17.00 – 17.45           Pan Wyczółek prezentuje  – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie Twórczość Leona Wyczółkowskiego. Aktorka, Karolina Suchodolska, wcielając się w lalkową postać Pana Wyczółka oprowadzi dzieci po ekspozycji i opowie o bydgoskim muzeum.

17.00 – 20.00  Na herbatce u Leona – zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z życiem i twórczością Leona Wyczółkowskiego, zebranych w książeczce edukacyjnej „Pan Wyczółek i tajemnice jego domu”.

17.00 – 1.00              Kulturalnie wieczorową porą

Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852 – 1936) – prezentacja wystawy

18.00 – 21.00           Puzzle dla malucha – specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy dwie wielkoformatowe układanki. Ułożone puzzle ukażą prace Leona Wyczółkowskiego, które można odnaleźć na naszej wystawie.

Exploseum

17.00 – 20.00 – Podbij Exploseum – gra terenowa

17.00 – 20.00 – W fabryce – udostępnienie części budynków (nr 1115, 1133, 1137) do samodzielnego zwiedzania (tematyka prezentowanych ekspozycji: historia broni i uzbrojenia, Alfred Nobel, historia koncernu DAG i DAG Bromberg oraz proces produkcji nitrogliceryny i prochu bezdymnego)

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

Muzeum Wojsk Lądowych
ul Czerkaska 2, Bydgoszcz

17.00-1.00

- bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”
- konkurs historyczny, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody
- możliwość wejścia do czołgu T-72
- broń strzelecka i mundury na wyciągnięcie ręki
- możliwość rozłożenia karabinka AK
- obsługa przeciwlotniczego wielkokalibrowego karabinu maszynowego PKMZ-2
- możliwość obejrzenia  czołgu Stuart i transportera opancerzonego Scout Car

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
ul. Królowej Jadwigi 14, Bydgoszcz

18.00 Wernisaż wystawy „Barwy Świata – Światłem Malowane”
Coroczna wystawa uczniów Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy – przegląd prac, biorących udział w szkolnym konkursie fotograficznym. Uczniowie mogą zaprezentować swoje dokonania na polu artystycznym. Różnorodność tematyki i formy wynika z otwartej formuły, jaką przyjęli organizatorzy. Młodzież ma możliwość swobodnej wypowiedzi twórczej, której tematem przewodnim jest światło i barwa. Brak ograniczeń formalnych wpływa na kreatywność i rozwój wyobraźni młodych autorów, zaś sposób prezentacji prac powoduje spójną całość wystawienniczą. Z wystawą w Muzeum Fotografii uczniowie goszczą po raz dziesiąty.
19.00-21.00 Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia
21.00-22.00 Pokaz slajdów – zdjęcia sympatyków i grup działających przy MF
22.00-0.00 Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia

Muzeum Mydła i Historii Brudu
ul. Długa 13 - 17

Zwiedzanie odbywać się będzie w wyznaczonych godzinach: o 18:00, 19:30, 21:00 i 22:30. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem 525157015, liczba miejsc jest ograniczona! Bilety na pokazy w ramach Nocy Muzeów w cenie 6 zł od osoby.

Na ulicy Długiej, w pobliżu muzeum stworzona zostanie nocnikowa instalacja - to jedyna okazja na zrobienie sobie zdjęcia na najdziwniejszej „ściance” w Polsce!

W godzinach 18-21 przed kamienicą odbędą się wyjątkowe warsztaty. Na Bydgoszczan czeka góra nocników, z których zrobimy nietypowy użytek. Każdy z nich stanie się unikatową doniczką, wspólnie zasadzimy w nich wybrane przez uczestników rośliny, które trafią do ich domów!

Źródło: muzeumfoto.byd.pl; muzeum.bydgoszcz.pl; muzeummydla.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Leon pisze:

  Strasznie bogaty ten program,

  • Emila pisze:

   No mamy zatrzęsienie strasznie cieeeekawych muzeów możemy konkurować z Warszawą, Krakowem a co tam z samym Luwrem. Wygląda jednak na to że najciekawsze to będzie kaligrafia, Muzeum fotografii i wystawa Leona Wyczółkowskiego reszta.... wiadomo

 2. Olek pisze:

  Szkoda, że nie zamieszczono informacji na temat wystaw w IPN - Delegatura w Bydgoszczy - warto się wybrać od 19.00 🙂

Zostaw własny komentarz