Anna Austriaczka – matka Króla Słońce


Choć urodziła się w Hiszpanii, nazywana była Austriaczką. Ta wywodząca się z dynastii Habsburgów piękność została królową Francji i matką najdłużej panującego władcy francuskiego – Ludwika XIV. Mowa oczywiście o Annie Austriaczce. Poniżej przeczytacie kilka faktów z jej życia.

 1. Anna Austriacka

  Anna Austriacka

  Annę uważano za jedną z najpiękniejszych kobiet swoich czasów. Dodatkowo była wesoła, religijna, kochała teatr i lubiła dobre towarzystwo. Te cechy jednak nie wystarczyły, by polubiła ją teściowa – Maria Medycejska, oraz kardynał Richelieu.

 2. Była tylko o 5 dni starsza od swojego męża, Ludwika XIII. Para pobrała się 9 listopada 1615 r., gdy oboje mieli 14 lat. Ich małżeństwo było spowodowane tym, że matka Ludwika postanowiła poprawić stosunki z papieżem i wybrać na przyszłą synową kogoś z dworu hiszpańskiego.
 3. Anna została wychowana na osobę bardzo religijną - w dzieciństwie odwiedzała wiele klasztorów. Gdy została matką, starała się wpajać zasady religii swoim synom.
 4. Nim Anna i Ludwik XIII doczekali się pierwszego dziecka minęło sporo czasu. Królowa kilkukrotnie poroniła i już traciła nadzieję, że kiedykolwiek wyda na świat potomka, zwłaszcza męskiego. Jej marzenie spełniło się 5 września 1638 r., kiedy to urodziła przyszłego króla Francji, Ludwika XIV. Choć mówiło się, że stosunki między małżonkami nie są najlepsze, to już dwa lata później pojawił się kolejny syn – Filip Orleański.
 5. Po śmierci męża w 1643 r. Anna została regentką. Dużym oparciem dla niej w tym czasie był Jules Mazarin, który później umocnił absolutyzm we Francji i doradzał Ludwikowi XIV. Regentkę i kardynała łączyła wyjątkowa więź. Wielu uważa, że mieli romans. Do dziś niektórzy historycy utrzymują, że to Mazarin był ojcem Ludwika XIV.
 6. Gdy tylko Francja i Hiszpania podpisały pokój, Anna uznała to za dobra okazję, do ożenku jej najstarszego syna z Marią Teresą. Austriaczka (obie panie nosiły taki sam przydomek) była kuzynką Ludwika XIV, jednak nie przeszkadzało to w zawarciu małżeństwa. Ślub odbył się 9 czerwca 1660 r.
 7. Ostatecznie Anna wycofała się z życia publicznego i osiadła w klasztorze Val-de-Grâce. Pozostała tam do swojej śmierci w 1666 r., kiedy to zmarła na raka piersi. Anna została pochowana w Bazylice Saint-Denis.
 8. Anna Austriaczka, podobnie jak kardynał Richelieu, stała się bohaterką powieści Alexandra Dumasa Trzej muszkieterowie.

 

Bibliografia:

 1. Magdziarz W., Anna Austriacka, Warszawa 2013.
 2. Magdziarz W., Ludwik XIV, Wrocław 2004.
 3. Motteville F., Anna Austriaczka i jej dwór, Warszawa 1978.

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz