Dr hab. Filip Musiał nowym dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie |
Dr hab. Filip Musiał zastąpił na stanowisku dyrektora krakowskiego Oddziału IPN Marka Lasotę, który został powołany na pełnomocnika ds. spraw kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi.
Wykształcenie
Nowy dyrektor jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Ingatianum w Krakowie. Jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1999) i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000). Doktorat z nauk politycznych obronił w 2004 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitację z historii uzyskał w 2011 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Instytut
Z IPN związany jest od 2000 r., gdzie pełnił funkcję kierownika Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Prowadzi badania nad historią polityczną „polski ludowej: (1944-1989/1990), specjalizując się przede wszystkim w historii komunistycznego aparatu represji, a także dziejach opozycji i oporu oraz Kościoła katolickiego w PRL.
Publikacje
Wydał monografie: Polityka czy sprawiedliwość? Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie (1946–1955) (2005), Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie 1946–1955 (2005), Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970–1989) (wyd. 1 – 2007; wyd. 2 - 2015) oraz zbiór studiów Raj grabarzy narodu. Studia i materiały do dziejów aparatu represji w Polsce „ludowej” 1945–1989 (2010). Jest współautorem, redaktorem i współredaktorem kilkudziesięciu publikacji książkowych.
Jest także zastępcą redaktora naczelnego półrocznika naukowego „Zeszyty Historyczne WiN-u„, członkiem redakcji kwartalnika naukowego „Horyzonty Polityki„, redaktorem popularno-naukowych serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL„ i „Z archiwów II wojny światowej” oraz naukowych serii wydawniczych „Niezłomni”, ”Normatywy aparatu represji”, ”Zagadnienia źródłoznawcze”.
Muzea
Od 2014 r. jest członkiem Rady Programowej Festiwalu Nauki w Krakowie, a od 2015 r. Narodowej Rady Rozwoju oraz Rady Muzeum Historii Polski. W 2016 r. został członkiem Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Odznaczenia
W 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał mu medal „Pro Memoria„. Został także odznaczony medalami pamiątkowymi za działalność społeczną – medalem „WiN – 65-lecia„ (2010) oraz Krzyżem ”WiN 70-lecia” (2015).
Źródło: krakow.ipn.gov.pl
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
#dobrazamiana
Gratulacje.