Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (4-10 listopada 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

 

Weekend

Piątek 4.11.2016

9:50 – Filmbox Action – Młodzi muszkieterowie (2005)

Francja, XVII wiek, krajem włada nastoletni Ludwik XIV. Faktycznie rządy sprawuje przebiegły i żądny władzy kardynał Mazarin. Jego gwardia najeżdża przypadkowe domostwo i zabija właściciela. Jego syn Gerard zostaje pojmany, a córka Jacqueline ucieka. W męskim przebraniu postanawia zaciągnąć się do królewskich muszkieterów, by uwolnić brata. Wśród nich poznaje D’Artagnana II, syna słynnego Gaskończyka, i jego przyjaciół - wynalazcę Siroca i poetę Ramona. Sprzątając lochy, młodzieńcy znajdują Gerarda, który ostrzega ich przed Mazarinem. Jego zdaniem kieruje on tajnym stowarzyszeniem, które ma zapewnić mu władzę nad światem. Gdy tę opowieść słyszy Jacqueline, postanawia ratować brata. Film zainspirowany powieścią Aleksandra Dumasa.

12:10  – Kino Polska  – Nad Niemnem (1986)

Justyna Orzelska zgadza się być druhną na weselu Elżuni, córki Fabiana, w zaścianku Bohatyrowiczów. Do Korczyna wraca na wakacjeWitold, syn Benedykta, pełen wiary w ideały pozytywizmu. Próbuje przekonać ojca, aby pogodził się z Anzelmem i resztą jego rodziny. Justyna uświadamia sobie, że jedyną miłościąjej życia jest Jan. Odrzuca oświadczyny Różyca i zaloty Zygmunta. Pełna uporu i przekonania postawa siostrzenicy skłania Benedykta do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii stosunków z Bohatyrowiczami.
17:40 – Canal + – Ostatnia rola (2013)

Piętnastoletnia Beverly Aadland rozpoczyna pracęw studio Warner Brothers. Aby zdobyć to zajęcie, podała fałszywą datę urodzenia, która wskazuje, że ma ukończone 18 lat. Wkrótce dziewczyna nawiązuje romans z 48-letnimaktorem, Errolem Flynnem (Kevin Kline), słynnym m.in. z roli Robin Hooda. Sytuację zamierza wykorzystać matka Beverly, Florence, którą dołącza do pary. Gdy Flynn umiera w ramionach kochanki, na jaw wychodzi prawdziwy wiek dziewczyny. Tak Florence zdobywa swoje pięć minut w prasie bulwarowej, ale Beverly przeżywa koszmar. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w 1957 roku.

20:25 – TVP Kultura – Zawieście czerwone latarnie (1991)

Akcja filmu rozgrywa się w latach dwudziestych w Chinach. Młodziutka Songlian jest studentką, ale po śmierci ojca musi przerwać naukę. Pochodzi z biednej rodziny, więc zostaje Czwartą Żoną bogatego kupca. Wszystkie żony mieszkają w jego rezydencji, ale każda z nich ma swój osobny dom. Ich życie upływa na nieustannej walce o względy pana i władcy. Pawilon wybranej przez niego na noc żony zostaje ozdobiony czerwonymi latarniami. Wszystkie żony, mimo pozorów wzajemnej uprzejmości toczą ze sobą zażarte boje. Młoda Songlian szybko zaczyna zabiegać o wyróżnienia. Jako najmłodsza, najpiękniejsza i najbardziej wykształcona, uważa, że należą jej się wszystkie przywileje. Przeświadczenie o własnej wyższości okaże się jednak dla niej zgubne... Reżyser filmu Zhang Yimou jest najwybitniejszym przedstawicielem nowego kina chińskiego, nie skażonego piętnem „rewolucji kulturalnej”. Film „Zawieście czerwone latarnie” został nagrodzony m.in. Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji w 1991 roku.
23:55 – TV4 – Na linii wroga (1998)

Były żołnierz marines Mike Weston powraca do Wietnamu. Dowiaduje się, że jego przyjaciel, którego uważa za zmarłego, żyje. Jest jednak uwięziony w obozie jenieckim, kierowanym przez sadystycznego generała. Zrobi on wszystko, by odbić dawnego towarzysza broni.

Sobota 5.11.2016

11:25 – TVP Historia – Tajemnicza królowa Peru (2012)

Wiosną 2006 roku archeolodzy dokonali odkrycia, które sprawiło, że naukowcy stworzyli nowe teorie dotyczące starożytnych cywilizacji w Peru. W grobowcu liczącym 1 700 lat znaleziono mumię osoby z warstw wyższych. Towarzyszące jej przedmioty ofiarne wskazywały, że należała ona do dynastii władców kultury Moche. Odkrycie szczątków władczyni, tzw. Pani z Cao, jak ją ochrzcili naukowcy, zrewolucjonizowało hipotezy, które stworzono na temat prekolumbijskich społeczności w Peru. Nikt nie sądził, że kobietamogła sprawować tak ważną funkcję i dzierżyć władzę.
15:20 – TVP Kultura - Armia Cieni (1969)

 

Francja, rok 1942. Philippe Gerbier stoi na czele kilkuosobowej siatki ruchu oporu. Zostaje zdradzony, aresztowany i osadzony w więzieniu reżimu Vichy. Udaje mu się uciec i przedostać do Marsylii, gdzie ponownie włącza się w działalność konspiracyjną. Często ryzykuje życie, bez skrupułów sam zabija innych. W wojennej rzeczywistości nie może nikomu ufać. Nie wie, kto jest jego wrogiem, a kto przyjacielem... Film oparty na prozie Josepha Kessela ukazuje społeczeństwo okupowanej Francji, w którym bojownicy ruchu oporu byli skazani na osamotnienie. Film nagrodzony przez krytyków z Los Angeles i Nowego Jorku.

21:00 – Canal + – Pionek (2014)

Rok 1972, trwa zimnawojna. Amerykański mistrz szachów i cudowne dziecko, Bobby Fischer, otrzymuje zgodę na udział w mistrzostwach świata. Zmierzy się z obrońcą tytułu, Rosjaninem Borisem Spasskim.Ta gra to jednak coś więcej, niż szachowy pojedynek. Przygotowania do rozgrywki, która odbędzie się w Reykjaviku, stają się okazjądo zaprezentowania możliwości propagandy amerykańskiej i rosyjskiej. Tymczasem Fisher ma coraz większe wymagania, stawia też przed organizatorami coraz dziwniejsze wyzwania. Trzymający w napięciu dramat biograficzny w reżyserii Edwarda Zwicka - twórcy „Ostatniego samuraja” i „Krwawego diamentu”.

Niedziela 6.11.2016

 

11:40 – TVP Kultura – W ciemności (2011)

II wojna światowa, Lwów. Leopold Socha, który ma za sobą kryminalną przeszłość, pracuje w miejskich kanałach. W trakcie likwidacji getta mężczyznaoraz jego pomocnik Szczepek natykają się na grupę Żydów, desperacko poszukujących schronienia. Są wśród nich ludzie o różnym statusie społecznym i majątkowym, których łączy jednak pragnienie przetrwania. Nieformalnym przywódcą grupy jest zamożny Ignacy Chiger. To on przekonuje kanalarzy, by za pieniądze ukryli jego bliskich i znajomych w tunelach pod ziemią. Leopold podejmuje się trudnego zadania. Odtąd narażając na niebezpieczeństwo siebie, żonę Wandę i córkę Stefcię, regularnie dogląda podopiecznych. Z czasem zaczyna go z nimi łączyć szczególna więź. Polak zaprzyjaźnia się zwłaszcza z kilkuletnią córką Chigera, Krysią. Wkrótce pieniądze i kosztowności Żydów kończą się. Socha, który z początku liczył jedynie na łatwy zarobek, decyduje się pomagać im bezinteresownie... Wstrząsający obraz zdobył nominację do Oscara w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny. Historia Leopolda Sochy została spisana po raz pierwszy przez Roberta Marshalla w książce pt. „W kanałach Lwowa”.

12:40 – Kino Polska  – Habemus Papam (2011)

Umiera charyzmatyczny, uwielbiany przez tłumy Ojciec Święty. W Watykanie na placu Świętego Piotra tysiące ludzi oczekuje na ogłoszenie nazwiska jego następcy. W sali Pałacu Apostolskiego 108 kardynałów elektorów rozpoczyna konklawe. Dziennikarze przewidują, że tron w Stolicy Piotrowej obejmie kardynał Gregori. Tymczasem przez długi czas żaden z kandydatów nie jest w stanie zdobyć wymaganej liczby głosów. W końcu papieżem zostaje bliżej nieznany purpurat z Francji, Melville. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską obwieszcza światu, że dokonano wyboru, lecz nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego jest przerażony. Sparaliżowany strachem, nie jest w stanie wyjść na balkon bazyliki i udzielić wiernym błogosławieństwa. Duchowny wyraźnie obawia się objęcia najważniejszego w kościelnej hierarchii stanowiska. Ceremonia odwleka się. Rzecznik Watykanu, Marcin Rajski (Jerzy Stuhr), tłumaczy to opóźnienie modlitwą papieża, po czym sprowadza do Watykanu psychoanalityka. Profesor Brezzi (Nanni Moretti) ma pomóc Melville’owi przełamać lęk... Kolejne dzieło jednego z bardziej cenionych przedstawicieli włoskiego kina, Nanni Morettiego.

14:25 – TVP Historia – Maria Curie (1991)

  1. połowa XIX wieku. Młoda Maria Skłodowska-Curie (Marie-Christine Barrault) pracuje jako guwernantka w majątku szlacheckim. Marzy o studiachi karierze naukowej na Sorbonie. Kiedy pracodawcy nie wyrażają zgody na związek dziewczyny z zakochanym w niej ich synem, Maria przenosi się do Warszawy. Trzy lata później postanawia skorzystać z zaproszenia swojej siostry Broni (Wanda Neumann), która ukończyła medycynę w Paryżu, i wyjeżdża do Francji. W ciągu kolejnych trzech lat studiuje fizykę i matematykę na Sorbonie. Niebawem Maria poznaje Piotra Curie (Roger Van Hool), francuskiego nauczyciela chemii i fizyki. Młodzi zakochują się w sobie i w 1895 roku biorą ślub. Rodzi im się córka Irenka. Tymczasem Skłodowska-Curie marzy o własnym laboratorium, gdzie mogłaby badać zjawisko, które nazwała radioaktywnością. Młoda naukowiec jest przekonana, że jego przyczynąjest nowy pierwiastek, zwany radem. Piotr jest bardzo zainteresowany badaniami żony. Małżonkowie rozpoczynają katorżniczą i rujnującą ich zdrowie pracęnad wyizolowaniem radu w czystej postaci. Po dwóch latach pracy, w 1903 roku, udaje im się wyodrębnić i zbadać czysty rad. Wyczerpana Maria traci drugie dziecko. Małżonkowie dowiadują się, że wraz z Henrim Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

16:20 – TV Puls – Tańczący z wilkami (1990)

Po zakończeniu wojny secesyjnej porucznik John Dunbar (Kevin Costner) obejmuje dowództwo w Forcie Sedgwick w Dakocie Południowej. Na miejscu nie zastaje jednak nikogo. Samotnie przystępuje więc do pełnienia służby: porządkuje teren i poznaje okolicę. Przygarnia też błąkającego się po okolicy wilka. Wszystkie swoje spostrzeżenia i rozmyślania zapisuje w pamiętniku. Pewnego dnia znajduje na prerii ranną białą kobietę, Podniesioną Pięść (Mary McDonnell), która od dziecka była wychowywana przez Indian. Udziela jej pomocy i odwozi do obozu Siuksów. Początkowa nieufność obu stron z czasem zmienia się przyjaźń. Zafascynowany Indianami John, spędza z nimi coraz więcej czasu. Chodzi razem z nimi na polowania, poznając jednocześnie kulturę i obyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki. Zakochuje się w Podniesionej Pięści. W dowód przyjaźni John otrzymuje od Indian imię Tańczący z Wilkami. Nie podoba się to przybyłym do fortu amerykańskim żołnierzom, którzy uważają go za zdrajcę. Widmo zbliżającej się surowej zimy zmusza Siuksów do wędrówki na południe. Porucznik postanawia wyruszyć z nimi. Po raz ostatni wraca do fortu po swój cenny pamiętnik. Wówczas wpada w zastawioną przez wojsko pułapkę. Nagrodzony m.in. siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami obraz, będący debiutem reżyserskim Kevina Costnera, opowiada o bezpowrotnie zniszczonej kulturze amerykańskich Indian. Autorem muzyki do filmu jest John Barry, kompozytor znany z cyklu o Jamesie Bondzie i zdobywca Oscara za muzykę do „Pożegnania z Afryką”.

19:05 – Filmbox Premium – Złote wrota (2006)

Rok 1913. Ubogi chłop z Sycylii Salvatore Mancuso (Vincenzo Amato) za namową pewnego Amerykanina postanawia wraz z rodziną poszukać lepszego życia za oceanem i wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych. Na statku poznaje Angielkę Lucy (Charlotte Gainsbourg), która z niewiadomych powodów chce koniecznie wyjść za mąż zanim dopłyną do brzegów Ameryki. Mancuso od śmierci żony samotnie wychowujący dzieci, zgadza się ją poślubić. Po zejściu na ląd wszyscy emigranci zostają umieszczeni w specjalnym obozie, w którym przechodzą obowiązkową kwarantannę i badania lekarskie. Ponadto nowo przybyli poddawani są serii upokarzających przesłuchań. Niepomyślny przebieg rozmowy może oznaczać bilet powrotny do domu. Tylko od przychylności selekcjonerów zależy, czy rodzina Sycylijczyka znajdzie się w komplecie po drugiej stronie złotych wrót.

22:20 – TVP 1 – O północy w Paryżu (2011)
Hollywoodzki scenarzysta Gil Pender (Owen Wilson), który pracuje nad swoją pierwszą powieścią, przyjeżdża do stolicy Francji z narzeczoną Inez (Rachel McAdams) i jej bogatymi, konserwatywnymi rodzicami. Pisarz jest oczarowany Paryżem i rozważa nawet przeprowadzenie się tu na stałe. Jednak praktyczna Inez upiera się przy domu w Malibu. Para przypadkiem spotyka przyjaciela kobiety, pewnego siebie Paula (Michael Sheen), który pozuje na intelektualistę i znawcę historii sztuki. Gil go nie cierpi, ale Inez jest nim zachwycona. Między nią a jej narzeczonym coraz częściej dochodzi do nieporozumień. Pewnej nocy Pender upija się i gubi się, wędrując urokliwymi uliczkami Paryża. O północy podjeżdża samochód w stylu retro i pasażerowie, ubranijak w 1920 roku, zabierają Gila ze sobą. Idą razem do baru. W pewnym momencie Amerykanin orientuje się, że trafił do przeszłości - znalazł się w epoce, którą uwielbia, i ma okazję porozmawiać z ulubionymi artystami. Spotyka m.in. Zeldę (Alison Pill) i F. Scotta (Tom Hiddleston) Fitzgeraldów, którzy poznają go z Ernestem Hemingwayem (Corey Stoll). Ten z kolei pokazuje powieść Pendera Gertrudzie Stein (Kathy Bates). Gdy tylko Gil wychodzi z baru, znów jest w XXI wieku. Powraca do świata lat 20. następnej nocy. Tym razem poznaje Pabla Picasso (Marcial Di Fonzo Bo) i kochankę malarza Adrianę (Marion Cotillard). Między piękną kobietą a przybyszem z przyszłości rodzi się wzajemna fascynacja... Nagrodzona Oscarem za scenariusz oryginalny komedia Woody’ego Allena okazała się jednym z największych kasowych hitów filmowca.
Pozostałe dni

Poniedziałek 7.11.2016

 

12:30 – Filmbox Premium Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

16:30 – TVP Historia – Żegnajcie, towarzysze (2012)

Film ukazuje odbywające się jednocześnie sytuacje w krajach Europy Wschodniej, będących pod wpływem komunistycznego ZSRR. W połowie lat 70. XX wieku w odradzającej się Polsce i Czechosłowacji powstają grupy opozycyjne, sprzeciwiające się obecnemu porządkowi. Na rozwój dążeń niepodległościowych ma także wpływ wybór Karola Wojtyły na papieża, Jana Pawła II, oraz podpisanie przez kraje obozu socjalistycznego w 1975 roku postanowień helsińskich dotyczących prawczłowieka.
20:00 – Stopklatka – Przesłuchanie (1982)

Początek lat 50. XX wieku. Antonina Dziwisz (Krystyna Janda), młoda piosenkarka kabaretowa, zostaje niespodziewanie zatrzymana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i bez powodu trafia do więzienia. Prowadzący śledztwo - „Kąpielowy” (Janusz Gajos) i Tadeusz Morawski (Adam Ferency) - chcą ją nakłonić do podpisania zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Kazimierza Olchę (Tomasz Lengren). Kiedy dziewczyna odmawia, próbują zmusić ją do tego biciem. Mimo tortur fizycznych i psychicznych Tonia nie poddaje się. Tymczasem jej mąż Konstanty (Olgierd Łukaszewicz) wierzy w jej sfabrykowane zeznania i występuje o rozwód. Zdesperowana kobieta próbuje popełnić samobójstwo... Obraz, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Jego premiera miała miejsce dopiero w 1989 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomita kreacja aktorska Krystyny Jandy.

23:15 – TVP 1 – Tajemnice muru berlińskiego (2014)

Mur berliński dzielił sąsiednie niemieckie państwa od 13 sierpnia 1961 r. do 9 listopada 1989 r. Przez ten czas był symboliczną granicą między biednym Wschodem a bogatym Zachodem. Kiedy runął, berlińczykom towarzyszyła piosenka „Looking for freedom” śpiewana przez Davida Hasselhoffa. Utwór stał się symbolem zburzenia znienawidzonego muru, a jej wykonawca - ikoną zjednoczenia Niemiec. W 25. rocznicę tamtego wydarzenia aktor ponownie odwiedza Berlin. Dokumentaliści towarzyszą mu w poszukiwaniach ludzi, którzy uczestniczyli w zburzeniu niesławnej konstrukcji. Przedstawiają też niezwykłe historie ucieczek i bohaterskich prób przedostania się przez mur, które podejmowali m.in. obywatele NRD.

23:45 – TVP Kultura – Palacz (2010)

Petersburg, połowa lat 90. ubiegłego wieku. Major w stanie spoczynku (Michaił Skriabin), mrukliwy Jakut w podeszłym wieku, niegdyś walczył w Afganistanie. Obecnie żyje w starej palarni na obrzeżach miasta. Tutaj mieszka i pracuje. W wolnej chwili wystukuje na maszynie do pisania kolejne fragmenty swojego opowiadania. W samotnym życiu majora pojawiają się jednak różni niezwykli goście.

Wtorek 08.11.2016

8:00 – Canal + Film – Altamira (2016)

Rok 1878. Marcelino Sanz de Sautuola (Antonio Banderas) dokonuje odkrycia zabytkowych rysunków na ścianie jaskini znajdującej się w północnej Hiszpanii. Eksperci nie chcą uznać paleolitycznych malunków z Altamiry za autentyczne, sądząc, że naukowiec dokonał fałszerstwa. Sautuola musi walczyć o uznanie swojego znaleziska oraz odzyskanie dobrego imienia. Film oparty na faktach.
9:20 – TVP Kultura - Katyń (2007)

17 września 1939 r. Do zaatakowanej przez hitlerowców Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotyka się ludność z jednej strony uciekająca przed Niemcami, z drugiej - przed Rosjanami. Jadąca do Małopolski generałowa Róża (Danuta Stenka) spostrzega w tłumie Annę (Maja Ostaszewska), żonę rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski). Kobieta wraz z córką chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów i namówić swego męża do ucieczki. Andrzej jednak odmawia uznając, że służba ojczyźnie jest najważniejsza. Kilkanaście tysięcy żołnierzy zostaje wywiezionych do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zaledwie parę miesięcy później Rosjanie bezlitośnie mordują jeńców w lesie katyńskim. Wśród ofiar jest także rotmistrz. Gdy w kwietniu 1943 r. odkryto masowe groby, Niemcy i ZSRR wzajemnie oskarżają się o dokonanie makabrycznej zbrodni. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża (Jan Englert), a Agnieszka (Magdalena Cielecka) o zamordowaniu brata, pilota Piotra (Paweł Małaszyński). Cudem ocalały z hekatomby porucznik Jerzy (Andrzej Chyra) popełnia samobójstwo. W socjalistycznej Polsce temat Katynia otoczony jest zmową milczenia. Stosunek do tragedii uwydatnia też różne postawy Polaków wobec zmian, jakie zaszły w ojczyźnie po zakończeniu wojny... Jeden z najbardziej oczekiwanych polskich obrazów ostatnich lat, powstał na podstawie noweli Andrzeja Mularczyka. Dzieło Wajdy nominowano do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny.

 

17:55 – Cinemax– Niezłomne (2004)

Przełom XIX i XX wieku. Amerykańska feministka Alice Paul (Hilary Swank) zakłada Narodową Partię Kobiet. Wraz z przyjaciółką Lucy Burns (Frances O’Connor) organizują liczne demonstracje i akcje protestacyjne, by zwrócić uwagę na problem emancypacji kobiet. Jedną z pierwszych akcji jest parada w dniu inauguracji prezydenta Woodrowa Wilsona (Bob Gunton). Głównym celem sufrażystek jest wywalczenie dla kobiet prawa do głosowania w wyborach. Alice niejednokrotnie jest szykanowana i zatrzymywana przez policję. Przeciw młodym feministkom występują również członkinie starego National American Women’s Suffrage Association, przede wszystkim Carrie Chapman Catt (Anjelica Huston). Film dostał pięć nominacji do narody Emmy i dwie nominacje do Złotego Globu. Anjelica Huston otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

22:10 – Cinemax 2 – Carandiru (2003)

Doktor Drauzio Varella (Luiz Carlos Vasconcelos) pracuje w brazylijskim zakładzie karnym Carandiru, w którym wyroki odsiadują najniebezpieczniejsi kryminaliści. Lekarz nie tylko niesie ulgę w dolegliwościach fizycznych pacjentów, lecz także gotów jest ich wysłuchać. Więźniowie chętnie opowiadają mu o swoim życiu. Stary Chico (Milton Gonçalves) nie może się doczekać, kiedy zobaczy osiemnaścioro swoich dzieci. Ezequiel (Lázaro Ramos) ma problem z narkotykami, a płatny morderca Peixeira (Milhem Cortaz) nawraca się. W Carandiru panują brutalne zasady. Ich przestrzegania pilnuje złodziej Ebony (Ivan de Almeida). Tysiące więźniów mieszkają w przepełnionych celach, w koszmarnych warunkach sanitarnych i traktowani są przez strażników jak zwierzęta. Liczne konflikty doprowadzają do buntu, który ma tragiczne skutki. Paradokumentalny film przedstawia kulisy prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w październiku 1992 roku. W więzieniu w Sao Paulo doszło wówczas do rozlewu krwi. Policjanci tłumiący bunt zamordowali 111 nieuzbrojonych więźniów. Obraz Hectora Babenco był nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

Środa 9.11.2016

8:55 – Kino Polska - Danton (1983)

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1794 roku w ogarniętym rewolucją Paryżu. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Danton (Gérard Depardieu) zostaje oskarżony o działalność kontrrewolucyjną. Mimo że wciąż są przytaczane nowe dowody przeciwko niemu, Robespierre (Wojciech Pszoniak) nie zgadza się na jego osądzenie. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa (Patrice Chéreau) gazety dantonistów „Vieux Cordelier”. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd zamierza go aresztować. Z inicjatywy Robespierre’a dochodzi do spotkania obu przywódców. Niestety, nie udaje się im osiągnąć porozumienia. Odtąd Robespierre domaga się jak najszybszego zatrzymania przeciwnika. Obawia się, że może on w krótkim czasie zmobilizować armię, która będzie zdolna wystąpić przeciw rządowi. W nocy z 30 na 31 marca policja aresztuje Dantona. Dochodzi do rozprawy, podczas której polityk zostaje oskarżony o zdradę i spisek, a następnie skazany na śmierć... Film jest ekranizacją dramatu Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona”.

11:45 – Kino Polska - Jutro idziemy do kina (2007)

1938 r. Świeżo upieczeni maturzyści: Andrzej Skowroński (Mateusz Damięcki), Jerzy Bolesławski (Jakub Wesołowski) i Piotr Dołowy (Antoni Pawlicki) snują plany na przyszłość. Jurek, pewny siebie i wygadany prymus, wstępuje do szkoły podchorążych. Andrzej zgłasza się do pułku kawalerii. Piotr, nieśmiały okularnik, z powodu wrodzonej wady serca zostaje odrzucony przez komisję wojskową i rozpoczyna studia medyczne. Przyjaciele spotykają się w czasie przepustek, spędzając czas na młodzieńczych szaleństwach. Jurek zabiega o względy Krysi, studentki romanistyki. Andrzej w tajemnicy przed kolegami romansuje ze starszą od siebie Mariną, właścicielką restauracji. Wkrótce poznaje również Anię. Piotr zakochuje się w skromnej i skrytej Zosi. Jednak wybuch wojny we wrześniu 1939 r. krzyżuje ich miłosne plany i na zawsze odmienia ich losy. Autor scenariusza inspirował się doświadczeniami własnymi i swoich bliskich. Reżyser „Jutro idziemy do kina” jest twórcą „Statystów” (m.in. Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni w 2006.

13:40 – Filmobox Premium – Kod Karola Wielkiego (2008)

Historyk Eik Meiers (Benjamin Sadler) od lat próbuje udowodnić, że skarb Nibelungów - zgodnie z legendą najcenniejszy na świecie - istnieje naprawdę. Klejnoty, o których pisano w średniowiecznym germańskim eposie, zawsze sprowadzały śmierć na swojego kolejnego właściciela. Mimo to od wieków ludzie są gotowi poświęcić wszystko, by je zdobyć. Podczas poszukiwań stracili życie kochana żona i przyjaciel Eika. Postanowił on wówczas porzucić zajęcie, któremu z pasją dotychczas się poświęcał. Teraz, po dziesięciu latach, pojawia się nowy obiecujący trop w sprawie. Mężczyzna wznawia poszukiwania. W misji towarzyszą mu młody, odważny Justus (Fabian Busch) i atrakcyjna naukowiec Katharina Berthold (Bettina Zimmermann). Przy okazji przemierzania Europy śladem zaginionego skarbu zostają wplątani w brutalne rozgrywki między żądnymi pieniędzy i władzy grupami... Niemiecka produkcja telewizyjna, która mimo niskiego budżetu, zaskakuje sprawną realizacją i urzeka malowniczymi plenerami.
17:15 – Filmbox Premium – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.
22:20 – Kino Polska – Szwadron (1992)

Akcja filmu rozgrywa się na terenie zaboru rosyjskiego w 1863 roku. Nieszczęśliwie zakochany Rosjanin - młody baron Jeremin (Radosław Pazura) - zgłasza się na ochotnika do szwadronu dragonów. Spodziewa się, że piękny mundur i oficerskie szlify zaimponują wybrance jego serca. Pech chce, że w Polsce wybucha akurat powstanie styczniowe i żołnierz musi wyruszyć na front. Niedoświadczony młodzik nie zdaje sobie sprawy, czym w rzeczywistości jest wojna. Wydaje mu się, że będą to kolejne manewry, które szybko zakończą się podporządkowaniem mieszkańców niewielkiego kraju nad Wisłą. Rosjanie napotykają jednak na opór, niezwykłą waleczność i determinację, w wyniku czego powstanie przedłuża się. Dochodzi do coraz krwawszych starć. Jeremin po raz pierwszy spotyka się z okrucieństwami wojny. Doznaje też dodatkowego wstrząsu, gdyż okazuje się, że najbardziej brutalni są jego towarzysze broni. Wśród nich szczególnym bestialstwem odznacza się rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos) - Polak służący w carskiej armii. Na swoje nieszczęście oficer zakochuje się w Emilii (Katarzyna Łochowska), żarliwej polskiej patriotce. Niezłomność powstańców i ich odwaga budzą u Rosjanina respekt i podziw. Szczególnym szacunkiem darzy bohaterskiego, legendarnego dowódcę powstańców, Markowskiego (Jan Machulski), który wybiera śmierć, by odnieść nad wrogiem choćby tylko symboliczne zwycięstwo. Powstanie zostaje ostatecznie stłumione, ale tacy ludzie jak Jeremin - wrażliwi i myślący, nie czują się zwycięzcami. Wracają do domów z opuszczonymi czołami i utraconą godnością... Scenariusz do filmu powstał na motywach opowiadań ‚Przekazana sztafeta’ i ‚Igła wojewody’ Stanisława Rembeka. Film otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni na XVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodą uhonorowano także Janusza Gajosa za niezwykle sugestywną rolę Dobrowolskiego.

Czwartek 10.11.2016

8:35 – Stopklatka TV – Korczak (1990)

Rok 1936. Janusz Korczak (Wojciech Pszoniak), znany pediatra i działacz społeczny, prowadzi audycje radiowe. Porusza w nich problem sierot żydowskiego pochodzenia. Wobec nasilających się w Polsce nastrojów antysemickich Korczak otrzymuje wymówienie. Po wkroczeniu Niemców doktor zostaje zamknięty w warszawskim getcie wraz z gromadką dzieci. Stara się uchronić je przed okropnością okupacyjnej rzeczywistości. Do getta docierają informacje o losie wywiezionych Żydów. Pojawia się także groźba likwidacji sierocińca. Korczak nie przestaje wierzyć, że Niemcy zachowają ochronkę. Odmawia przejścia na aryjską stronę. W sierpniu 1942 r. lekarz wraz z podopiecznymi zostaje wywieziony do obozu śmierci w Treblince... Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, był pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym, lekarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. Domagał się powszechnej akceptacji przekonania, że dziecko posiada taką samą godność, jak osoba dorosła. Idee te znalazły odbicie i rozwinięcie w stworzonym przez Korczaka nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, respektującym potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniającym je do pracy nad sobą. Uhonorowany trzema Nagrodami Szefa Kinematografii film Andrzeja Wajdy wzbudził wiele kontrowersji we Francji, jednak zyskał specjalne uznanie Jury podczas festiwalu w Cannes w 1990 roku.
9:55 – HBO  – Podróż do Nowej Ziemi (2005)

Początek XVII wieku. Angielskie okręty przybijają do brzegów Ameryki. Przybysze zakładają kolonię - Jamestown. Jeden z Anglików, młody kapitan John Smith (Colin Farrell), zostaje porwany przez miejscowych Indian, gdy próbuje z nimi handlować. Córka indiańskiego wodza Powhatana (August Schellenberg), Pocahontas (Q’Orianka Kilcher), zakochuje się w przystojnym przybyszu i prosi ojca o darowanie mu życia. Młodzi stają się sobie bliscy. Jednak, gdy Indianie orientują się, że obcy nie zamierzają opuścić ich ziem, rozpoczyna się wojna. Po pewnym czasie Smith, dotychczasowy naczelnik Jamestown, zostaje odesłany z powrotem do Anglii. Na jego miejsce przybywa zamożny plantator tytoniu John Rolfe (Christian Bale). Mówi on Pocahontas, że jej ukochany utonął w trakcie morskiej podróży. Wkrótce zostaje mężempięknej Indianki, ucywilizowanej przez Anglików. Po latachPocahontas dowiaduje się, że Smith żyje. Kolejna ekranizacja legendy o miłości indiańskiej księżniczki Pocahontas i angielskiego żeglarza Johna Smitha.

10:45 – TVP Kultura – Hitler w operze (2014)

Aaron (Redbad Klijnstra), śpiewak z Izraela, którego sława już przebrzmiała, przyjeżdża do Polski do prowincjonalnego teatru na gościnny występ. W pracownikach teatru budzi jednocześnie podziw i respekt. Artysta nie czuje się komfortowo w państwie, w którym Żydzi tyle wycierpieli. Jako profesjonalista stara się jednak tego nie okazywać i współpracuje z zespołem.
 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz