Noc Muzeów w Warszawie 2017. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna warszawska Noc Muzeów 2017 odbędzie się w nocy 20 na 21 maja 2017. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie warszawskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. W większości instytucji impreza rozpoczyna się o 19.00 i potrwa do północy.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie 2017 opublikujemy go ➤ poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji. swoich kompetencji.

* * *

W oczekiwaniu na Noc Muzeów zapraszamy do lektury naszych najpopularniejszych tekstów, które znajdziecie tutaj. Zostań także naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

* * *

Program Nocy Muzeów w Warszawie 2017:

Noc Muzeów z Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/42 (oraz oddziały Muzeum - różne lokalizacje)

Muzeum Warszawy godz. 19:00-22:00
Dla kilku grup naszych gości, którzy w ogłaszanych na stronie Muzeum i w mediach społecznościowych konkursach wygrają wejściówki, przygotowano pierwszą wi-zytę w kamienicach, po ich gruntownej odnowie. W ten sposób otworzy się Muzeum dla warszawiaków i gości jeszcze przed oficjalnym otwarciem, które nastąpi w ostatni weekend maja. Po odnowionych wnętrzach i salach nowej wystawy głów-nej „Rzeczy Warszawskie” oprowadzać gości będą: Dyrektor Ewa Nekanda- Trepka, Zastępca Dyrektora Jarosław Trybuś oraz Pełnomocniczka Dyrektora Magdalena Wróblewska. Dla gości przygotowany zostanie też poczęstunek.

Centrum Interpretacji Zabytku godz. 19:00-00:00
Czy wiesz co znajdowało się na Rynku zanim pojawiła się tam syrena? Całą noc Muzeum zaprasza do wzięcia udziału w interaktywnej grze połączonej z zwiedzaniem zakamarków Centrum Interpretacji Zabytku. Na wszystkich czekają nagrody. (Cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych).

Muzeum Warszawskiej Pragi godz. 18:00-00:00
W związku z otwarciem wystawy czasowej „Projekt Praga” odbędą się oprowadzania kuratorskie po ekspozycji czasowej. Dodatkowo będzie możliwość zwiedzania wystawy stałej.

Muzeum Drukarstwa godz. 19:00-1:00
W czasie Nocy Muzeów zostaną przedstawione trzy prezentacje „Maszyny Poligraficzne w zbiorach Muzeum Drukarstwa„, „Muzeum Drukarstwa w podróży„, „Zakłady Graficzne Dom Słowa Polskiego” w pętli lub o określonych godzinach. Zostanie przygotowany druk typograficzny (skład ręczny) ”Pamiątka z wizyty w Muzeum Drukarstwa” z datą wydarzenia, który będzie można własnoręcznie wytłoczyć na zabytkowej prasie korektorskiej.

Noc Muzeów w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na zwiedzanie wystaw stałych: „Pradzieje ziem polskich”, „Biskupin”, „Alfabet architektury romańskiej”, „ABC architektury gotyku”. oraz wystaw czasowych - „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” (prezentująca życie mieszkańców Lwowa pomiędzy VII a XX wiekiem) i ekspozycji z Irlandii „Śladami Świętego Patryka”.

W godz.20.00 - 22.00 Muzeum zaprasza na bezpłatne zajęcia rodzinne towarzyszące wystawom czasowym.

Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski

Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66

MHP zaprasza na spacer warszawskimi śladami insurekcji kościuszkowskiej. O godzinie 16.00 i 17.00 na spacer organizator zaprasza rodziny z dziećmi, a o godzinie 18.00 i 19.00 dorosłych uczestników.

Spacer rozpocznie się na przy pomniku Bitwy o Monte Casino na skwerze przy ulicy gen W. Andersa (najbliższy przystanek tramwajowy to Metro Ratusz Arsenał) i potrwa około półtorej godziny.

Na spacery obowiązują zapisy, zgłoszenia przyjmowane będą od 15 maja 2017 na adres oferta.edu@muzhp.pl, w tytule maila chętni proszeni są o podanie wybranej godziny spaceru.

Ponadto w namiocie przed Biblioteką Roliniczą dla dzieci gry i atrakcje z nagrodami, pokazy filmów i inne.

Noc Muzeów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

Koncert Aleksandra Dębicza i pokaz trzech filmów Piotra Lachmanna poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi

Muzeum Literatury zaprasza na koncert Aleksandra Dębicza, jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów i improwizatorów, zwycięzcy m.in. międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Koncert zorganizowany przy okazji wystawy Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz.

Tego samego wieczoru Muzeum zaprezentuje trzy filmy Piotra Lachmanna - poety, eseisty, reżysera teatralnego i tłumacza - poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi.

Noc Muzeów w Centrum Kultury Koreańskiej

Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei, ul. Kruczkowskiego 8

Koncert / Pokaz filmu
18:00 Koncert instrumentów Samulnori / Eoullim Band
18:40 Występ Daegeum (koreański flet) / Eunbit Ko
19:20 Pokaz koreańskiej sztuki walki Taekwondo / Cheolin Kang
20:00 Koncert koreańskiej muzyki koreańskiej / Hanmaum Traditional Music and Dance Arts Group
22:00 Pokaz filmu koreańskiego Zombie Express, reż. Yeon Sang-ho

Warsztaty / Wystawa
18:00-24:00
Przymierzanie koreańskiego tradycyjnego stroju Hanbok
Drzeworyt i kaligrafia
Malowanie koreańskiej tradycyjnej zawieszki
Malowanie flagi narodowej Korei

18:00-21:00
Wystawa fotograficzna na temat Korei

Noc Muzeów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Krakowskie Przedmieście 5 (od 19:00 do 0:00)

Na dziedzińcu
W Noc Muzeów prezentujemy specjalnie opracowane prace wizualne przygotowane przez artystów i studentów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mapping został zaprojektowany z myślą o fasadzie Pałacyku Czapskich-Raczyńskich. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka Warsaw Laptop Orchestra, formacji tworzącej współczesne kompozycje elektroniczne. Projekcje rozpoczną się po zmroku (ok. godz. 21:30).

Pracownia Rzeźby i Rysunku Wydziału Architektury Wnętrz (przy pomniku Colleoniego)
Projekt „Tłuszcza”.

Budynek Wydziału Grafiki

Projekt „Imponująca wystawa studentów ” – prace z Wydziału Grafiki
„Przestrzeń zaprojektowana – od ogółu do detalu” – wystawa Wydziału Architektury Wnętrz
Prace studentów spróbują udowodnić tezę:
Współzależność projektanta – architekta i zamawiającego – odbiorcy jest ciągłym balansowaniem pomiędzy tym, co projektanci proponują kreując trendy i świadomość społeczną, a potrzebami użytkowników, którzy wyborami określają ramy dla projektantów.

Akcja grupy artystycznej „Wnet”
„Studiujemy razem na II roku grafiki warszawskiej ASP. Na Noc Muzeów chcemy wydać zina na wyżej wspomniany temat.” Egzemplarze będą dostępne bezpłatnie na parapetach.
Aleksandra Piotrowska, Wiktoria Mańkowska, Marta Łyżwińska, Aleksandra Pawłowska, Zuzanna Zakrzewska, Agnieszka Atys, Sonia Jaszczyńska, Marcjanna Plebańczyk, Piotr Dudziński, Zuzanna Wołejko

Otwarta Pracownia Eksperymentu KAPLICA (weście przez fosę przy budynku Wydziału Grafiki)

Wystawa dokumentująca działalność studenckiego koła „Kaplica”.
Wstęp od godziny 19:00. Koncert live godzina 20:00.

Budynek Wydziału Malarstwa

Cykl wystaw i działań na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod. Wspólnym tytułem: „Si bon, Si bon”

„Hybrydy”
Wystawa studentów Pracowni Rysunku prof. ASP Pawła Bołtryka Hebana
I piętro, korytarz
Barbara Dziubasik, Jozef Pilat, Olga Katelikova, Svietlana Bezkorovnaja, Adriana Konopka, Katarzyna Kwiatkowska, Kamila Sipika, Karolina Ślewinska, Marceli Adamczyk ‚Jan Możdżyński i inni

„Akademia nocą” (pracownie i korytarze)
Wystawa studentów Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (malarstwo, rysunek, performans oraz efekty działalności Otwartej Pracowni Rzeźby)
Kamila Śladowska, Katarzyna Zielska, Jerzy Baranowski
Kaja Wielowiejska, Zofia Pałucha, Anna Bojas, Lena Prokopczyk, Gabriela Prokop, Anna Mamica, Adrianna Konopka, Maja Katelikova, Anna Rutkowska
Shanny Black i inni.

Performans „A despertar”
Kamila Śladowska i Grupa Rica: Anna Rutkowska, Anna Bojas, Joanna Mazuś i in.
Klatka schodowa Wydziału Malarstwa, czas ok. 10 min.

„Współczesna metafora”
wystawa studentów Pracowni Rysunku prof. Czesława Radzkiego, II piętro.
Aleksandra Makuch, Agata Rusztyn, Michał Rogoziński, Janina Jasińska, Anna Mamica, Gabriela Szymańska

„64 stopnie”

Wystawa studentów Pracowni Malarstwa prof. Wojciecha Cieśniewskiego
Adamczyk_Dąbrowski_Jasik_Kofta_Perkowska_Sobolewski_Słowak_Wesołowski

Pracownia Rzeźby prof. Jakuba Łęckiego (wejście z dziedzińca przez okno budynku Wydziału Malarstwa) – wystawa prac studentów.

Mały dziedziniec od strony Pasażu Niżyńskiego

Działania świetlne „Lśniło mi się niebo” (od godz. 20.30)
Wydarzenie realizowane przez Koło Naukowe Studentów AW „Przestrzeń Koła” pod opieką naukowo-dydaktyczną dr Zuzanny Sadowej przy współpracy partnera technologicznego Philips i partnera technicznego Lutmaxx.
Tytuł „Lśniło mi się niebo” został zaczerpnięty z poezji Krystyny Miłobędzkiej.
Zamysłem jest skonfrontowanie świata marzeń i wyobrażeń z codzienną rzeczywistością.
Założeniem jest wciągniecie odbiorcy do gry świateł i cieni.
Studenci Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP zaprezentują instalację i wezmą udział w działaniach świetlnych.

Galeria Salon Akademii (wejście od strony ul. Traugutta)

XOXOXO
Wystawa opowiada o wpływie mediów, w szczególności internetu, na kreowanie tożsamości w dzisiejszych czasach. Analizuje, w jaki sposób stają się one częścią naszych osobowości, jak pomagają włączać elementy obce w tworzenie nas samych.
W czterech pomieszczeniach galerii Salon Akademii wybrani artyści (Izabella Bryzek, Rafał Dominik, Wiktor Dyndo, Aleksandra Natalia Koper, Barbara Łuczkowiak oraz Princ Polo) prezentują swoje nowe prace. Część z nich opowiada o różnorakich „plemionach„ zamieszkujących internet, analizując m.in. fenomen koreańskiego popu czy tzw. „słowiańskiego przykucu”, inne skupiają się na sposobach reprezentacji faktów w mediach, w których dochodzi do nieustannej i nieograniczonej cyrkulacji obrazów. Kolejna grupa prac zwraca uwagę na rolę podróży i osobistego doświadczenia w czasach, gdy nawet najdalsze zakątki globu (i wszechświata) dostępne są ”na jedno kliknięcie”.
Tytuł wystawy nawiązuje do „uścisków i buziaczków„ wysyłanych w internetowych konwersacjach. Ta pozytywna konotacja łączy się również z dźwiękowym aspektem prefiksów „exo” i ”xeno”, wskazujących na elementy inne, obce, egzotyczne, i sugerując nasz stosunek do nich.
20:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Klara Czerniewska Andryszczyk
Kiermasz wydawnictw ASP w Warszawie.

Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 (nowy budynek od 19:00 do 0:00)

Ewa Braun „ Odtwarzanie minionych czasów...”
Multimedialna wystawa scenografii i wnętrz do filmów, nad którymi pracowała laureatka Oskara za dekorację wnętrz (film „Lista Schindlera”). Od starożytności i średniowiecza po współczesność przez renesans, barok, po stylistyczne meandry XX wieku.
Wystawa Wydziału Rzeźby - wybrane prace ze wszystkich pracowni mistrzowskich + pracownie gościnne (Krzysztofa Bednarskiego, Pawła Althamera).

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (stary budynek, 18:00-21:00!)
Katedra Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki:
• „Malujemy na wodzie” warsztaty oraz pokaz wykonywania papierów dekoracyjnych metodą ebru. (18-20)
• „Poznaj budowę książki” - warsztaty wykonywania bransoletek z muliny na podstawie techniki zaplatania kapitałek oraz omówienie wybranych typów opraw książkowych na przestrzeni dziejów. (18-20)
• Wystawa wybranych prac studentów z Pracowni Technik i Technologii Opraw - prezentacja projektów opraw książkowych, a także opakowań obiektów zabytkowych.

Katedra Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych
• „Wokół średniowiecza” - wystawa Pracowni Technologii i Technik Tkackich i Hafciarskich z Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych ASP w Warszawie.
Prace studentów i pracowników Katedry zrealizowane w ramach zajęć kursowych oraz projektu badawczego „Gdański skarb średniowiecznej paramentyki”.
Na wystawie zaprezentowane będą kopie XV - wiecznych haftów, makiety ręcznie wyplatanych pasmanterii oraz różne średniowieczne techniki zdobienia tkanin, m. in. odtworzenie klockowego druku.

Katedra Kształcenia Ogólnoplastycznego
• Wystawa prac malarskich oraz rysunkowych najlepszych studentów oraz absolwentów.

Laboratorium Fotografii Dokumentacyjnej przy Zakładzie Badań Specjalistycznych i Technik Dokumentacyjnych
• „Czego nie widać ...” – pokaz przeprowadzania nieniszczących badań obiektów zabytkowych za pomocą obserwacji w świetle wzbudzonym luminescencją UV oraz różnych częstotliwości podczerwieni. Liczba miejsc ograniczona - grupy 10 osobowe, 4 pokazy.

Pracownia 72 Rysunku i Form Monumentalnych
• „Klasa rysunkowa” – lekcja rysunku anatomicznego oraz światłocieniowego na podstawie rzeźby oraz modela. Poznanie warsztatu artysty oraz tajników ludzkiej anatomii, a także warsztaty z szybkiego szkicu, jako formy zapisu chwili. Czas trwania jednej lekcji – 45 min. Podział uczestników warsztatów na dziesięcioosobowe grupy.

Koło Przyjaciół Zabytkowej Fotografii
• „Wielki Błękit” – warsztaty z wykonywania unikatowych odbitek fotograficznych metodą cyjanotypii. Liczba miejsc ograniczona.

Koło Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
• „Czym jest druk wypukły?” – warsztaty z wykonywania matryc oraz odbitek w technice linorytu. Liczba miejsc ograniczona.

Projekt PODSTAWY WYSTAWIENNICTWA - Lista miejsc i informacja o wystawach dostępna na www.podstawywystawiennictwa.pl
Godziny otwarcia: 12:00-00:00
Sieć wystaw kuratorowanych przez studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną odbywających się w przestrzeniach niegaleryjnych poza uczelnią.

Dostępne dla niepełnosprawnych: pokaz na dziedzińcu przy Krakowskim Przedmieściu 5 oraz na Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 (w nowym budynku).

Noc w Muzeum Nurkowania

Muzeum Nurkowania, ul. Grzybowska 88

Wystawa na dziedzińcu:

Sprzęt ratownictwa wodnego i okręty podwodne do XIX w.
Model okrętu podwodnego K.H. Klingerta z 1795 r. i replika skafandra do nurkowania K.H. Klingerta z 1797 r.
Wystawa rzeźb przedstawiających mieszkańców podwodnego świata autorstwa Jarosława Madeja.

Dziedziniec dostępny dla niepełnosprawnych.

Noc Muzeów ze Skarbami Warszawy - spacery z przewodnikami

SPACER PO STARYM MIEŚCIE
Miejsce zbiórki: przy Kolumnie Zygmunta (od strony wschodniej, bliżej Wisły)
Godziny: 19:00, 21:00

SPACER PO SASKIEJ KĘPIE
Miejsce zbiórki: Rondo Waszyngtona (po stronie Stadionu Narodowego)
Godziny: 19:00, 21:00

SPACER PO KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU
Miejsce zbiórki: przy pomniku Kopernika, obok Pałacu Staszica
Godziny: 19:00, 21:00

Noc Muzeów w Muzeum Ewolucji

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, Plac Defilad 1

1. Mikroświat skamieniałości - prezentacja mikroskamieniałości pod mikroskopem. Możliwość zobaczenia struktur i organizmów, których nie można zobaczyć gołym okiem.

2. Dinokolorowanki - pokoloruj dinozaura z Muzeum.

3. Gry edukacyjne o ewolucji koniowatych, dinozaurów i ichtiozaurów

4. Dinozaury z pustyni Gobi- prezentacja multimedialna.

Urodziny Karola - Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, III piętro lokal 30

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Centrum Myśli im. Jana Pawła II chce zaprosić uczestników Nocy Muzeów do wspólnego świętowania urodzin Karola Wojtyły, które przypadają na 18 maja.

Na wszystkich, którzy przyjmą zaproszenie na urodzinowe spotkanie czeka:

• Fascynująca podróż po zabytkowej kamienicy i wystawie Jan Paweł II – źródła
• Wieczór z grami planszowymi
• Niezwykły koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II
• Spotkanie ze osobami, które spotkały na swojej drodze Karola Wojtyłę
• Poruszający film o górskich wędrówkach Jana Pawła II ze swoimi Przyjaciółmi
• Możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Solenizantem
• Wspólne tworzenie etosu Jana Pawła II – chcemy usłyszeć, jak chcesz Go pamiętać…

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i oczywiście urodzinowego tortu!

Noc Muzeów w Przystanku Historia

Przystanek Historia. Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

Tegoroczna Noc Muzeów w Przystanku Historia poświęcona jest Żołnierzom Wyklętym. Ich losy będzie można poznać, rozwiązując zadania przygotowane dla osób w różnym wieku. Najmłodszym przybliżona zostanie postać „Inki” - sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK. Starszych organizator zaprosi do pokoju zagadek (escape roomu), gdzie wcielą się w żołnierzy podziemia niepodległościowego, by odbić więźnia. Dorosłym Przystanek Historia zaproponuje pokazy filmów i wykłady historyków. Ponadto na wszystkich uczestników Nocy Muzeów czekać będą gry planszowe, wystawy, prezentacje publikacji IPN, quizy i konkursy z nagrodami.

Noc Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Tegorocznym motywem przewodnim Nocy Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie MIŁOŚĆ.

Tej nocy przestrzeń Muzeum zamieni się w miejsce pełne miłosnej symboliki i miłosnych historii. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. krótkie pokazy filmów archiwalnych o tematyce związanej z przemianą obyczajów. Usłyszymy dawne polskie piosenki miłosne i przyjrzymy się ewolucji takich pojęć jak instytucja małżeństwa, zaręczyny czy erotyka. Jedną z istotnych atrakcji tego dnia będzie nowo otwarta wystawa (19 maja br. wernisaż).

Zwiedzający będą mogli również zobaczyć cztery wystawy stałe PME. Pierwsza z nich – „Czas Świętowania„ ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową. „Zwykłe – Niezwykłe„ to opowieść o budowaniu muzealnych kolekcji, tworzonych dzięki pasji – muzealników, podróżników i zbieraczy. „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego. Najmłodszą z ekspozycji stałych jest ”Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych” osnuta wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej.

Noc Muzeów w Gabinecie Prezydenta m. st. Warszawy

Gabinet Prezydenta m.st. Warszawy, pl. Bankowy 3/5

Usiądź za biurkiem Prezydenta i poznaj miejsce, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Miasta.

Noc Muzeów w Dowództwie Garnizonu Warszawa

Dowództwo Garnizonu Warszawa, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 4

Sala Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa;

Występ grup rekonstrukcyjnych:

Stowarzyszenie Historyczne CYTADELA (zmiana posterunku honorowego przy GNŻ godz. 19.00 – sygnalista i werblista z orkiestry wojskowej oraz cykliczne wystawianie posterunków honorowych przy wejściach do DGW – od pl. Piłsudskiego i ul. Tokarzewskiego - Karaszewicza);

Koncerty orkiestry wojskowej:

  • 19.15 – 19.45 – koncert i musztra paradna przy GNŻ;
  • 20.15 – 20.55 – koncert na scenie przy DGW;
  • 21.15 – 21.55 – koncert na scenie przy DGW;

Pokaz musztry paradnej drużyny KRWP (w umundurowaniu 3 RSZ) - 19.45;

Wystawa, historycznego, współczesnego sprzętu i wyposażenia bedącego na wyposażeniu JW DGW.

Punkty promocyjne i wystawowe:

  • wystawy Klubu DGW ;
  • punkty promocyjno – informacyjne jednostek wojskowych;
  • punkty promocyjno – informacyjne organizacji pozarządowych i partnerów społecznych współpracujących z Dowództwem Garnizonu Warszawa

„W świecie muzycznych fascynacji” - Noc Muzeów w Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62

- 19.30 Oprowadzanie po wystawie Polonia Restituta. O niepodległość i granicę 1914-1921, prowadzenie Michał Rybak;
- 20.00 W świecie muzycznych fascynacji. Od Bacha do Szymanowskiego, koncerty młodych artystów ZPSM im. Fryderyka Chopina, występują: Magdalena Wojakowska, Teresa Swianiewicz i Klaudiusz Bieńko – śpiew solowy, Magdalena Czarnota - fortepian. W programie: J.S. Bach, W. A. Mozart, S. Moniuszko, M. Karłowicz, K. Szymanowski;
- 23.30 Pokaz filmu dokumentalnego Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy w reż. Wiesława Dąbrowskiego (Polska, 2013, 40’’);
- 01.00 Zakończenie „Nocy Muzeów w Muzeum Niepodległości w Warszawie”

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, powstała w 1883 roku jako Szkoła Muzyczna przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, którego prezesem był Stanisław Moniuszko. Wśród wybitnych absolwentów, odnoszących sukcesy w Polsce i za granicą należy wymienić: Zdzisławę Donat, Jerzego Artysza, Jadwige Rappe, Jerzego Knetiga, Annę Malewicz-Madey, Leonarda Mroza, Jadwigę Kotnowską, Pawła Skrzypka i Wandę Głowacką. Wielu z nich obecnie wróciło do Szkoły jako jej wybitni pedagodzy.

Muzeum Niepodległości w Warszawie nie jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1

Recitale fortepianowe w Sali Koncertowej, godz. 18:30, 20:30, 22:00

Oprowadzania po wystawie czasowej „Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym”, godz. 18:15, 19:15, 20:15, 21:15, 22:15

Projekcja opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego, Sala Koncertowa, godz. 23:00

---
Limit miejsc: 80 osób na godzinę

Rezerwacje: kasy biletowe, wtorek-niedziela 11.00-20.00

tel.: +48 22 44 16 251, 252, e-mail: nocmuzeow@nifc.pl

Noc Muzeów w Muzeum Sue Ryder

Muzeum Sue Ryder, pl. Unii Lubelskiej 2, Rogatka Mokotowska

Muzeum Sue Ryder, poświęcone brytyjskiej działaczce charytatywnej, bardzo mocno związanej z Polską, przygotowuje na tę okazję wystawę specjalną na temat losów Polaków, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się przymusowo na terenie Niemiec. Ekspozycja ma na celu ukazanie nieznanych dotąd szerszemu odbiorcy faktów z powojennej historii Europy i Polski, takich jak losy tzw. Dipisów, czyli bezpaństwowców, którzy po zakończeniu działań wojennych pozostali na terenie Niemiec, ponieważ nie mogli lub nie chcieli wracać do swych ojczyzn. Wystawa podejmuje historyczny aspekt problemu migracji ludności w wyniku wojny.

Oprócz ekspozycji stałej będzie można obejrzeć wspomnianą wyżej wystawę specjalną. Właśnie w tym celu na pl. Unii Lubelskiej przed wejściem do Muzeum stanie wyjątkowa przyczepa, przekształcona w obwoźne muzeum, gdzie organizator pokaże swoje zbiory związane z tą zapomnianą historią. Wcześniej w ciągu dnia przyczepa-muzeum pojawi się w kilku punktach miasta, by zachęcić przechodniów do odwiedzenia Muzeum wieczorem. W ramach tego wydarzenia będzie można obejrzeć unikatowe zdjęcia oraz zapoznać się ze wspomnieniami z tego okresu. Przewidziana jest także projekcja filmów dokumentalnych ukazujących tą powojenną rzeczywistość.

Noc Muzeów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Kłobucka 21

Podczas tegorocznej imprezy, organizowanej pod hasłem „Bohaterowie Niepodległej” Archiwum IPN zaprasza na niezwykłe spotkanie z ludźmi wytyczającymi polskie drogi do wolności.

Archiwum zaprezentuje sylwetki osobowości kształtujących pokolenia Polaków – Marszałka Józefa Piłsudskiego i Papieża Jana Pawła II. Obok nich pojawią się inni, mniej lub bardziej znani, bohaterowie.

Organizator zaprasza do odwiedzenia zazwyczaj niedostępnych magazynów archiwalnych i zapoznania się z unikatowymi dokumentami. W ramach przygotowanych ekspozycji pokaże m.in. plany rozlokowania wojsk bolszewickich w 1919 i 1920 r., fotografie i filmy związane z postacią Józefa Piłsudskiego oraz dokumentację organów bezpieczeństwa PRL dotyczącą przygotowań do pielgrzymek papieskich.

Zainteresowani będą mogli poznać tajniki pracy współczesnego archiwisty, poszukać in

formacji o wojennych losach krewnych i wziąć udział w warsztatach konserwacji materiałów archiwalnych.

Imprezie towarzyszyć będą wystawy i konkursy historyczne. Dla najmłodszych przygotowany zostanie kącik zabaw.

Sztabka złota w Skarbcu

Noc Muzeów w Centrum Pieniądza

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, Świętokrzyska 11/21

Centrum Pieniądza NBP to najnowocześniejsze w Europie Środkowej centrum ekspozycyjno-edukacyjne opowiadające o bankowości. Na ponad 2000 metrów kwadratowych zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów. Misją Centrum Pieniądza NBP jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii pieniądza oraz przystępne przedstawianie zagadnień z zakresu ekonomii, bankowości i rynków finansowych.

Przyjdź

jeśli chcesz wiedzieć:
- czy wszystkie monety dadzą się zamknąć w portfelu lub schować w kieszeni?
- kiedy nazwa Polska po raz pierwszy pojawia się na monecie?
- jak pierwotnie przedstawiano nasze godło?
- do czego odnoszą się wyrażenia „dobry żart tymfa wart„ lub ”zły szeląg”?

jeśli chcesz zobaczyć:
- unikalną kolekcję monet
- milion złotych w banknotach
- skarbiec i bankowóz
- 12,5 kilogramową sztabę złota, którą możesz podnieść
- pierwszy polski banknot polimerowy
- prezentację projektowania i produkcji pieniądza.

Na wszystkich czekają konkursy, występy artystyczne, zabawy i niespodzianki.

Animatorzy Centrum będą służyli Gościom wiedzą i pomocą.

Uwaga: Ze względów bezpieczeństwa, liczba osób mogących przebywać jednocześnie na terenie Centrum Pieniądza NBP jest ograniczona.

Belweder / fot. CC BY-SA 3.0

Belweder otwarty w Noc Muzeów

Belweder, ul. Belwederska 54/56

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić Belweder, a w nim m. in. Salę Pompejańską, Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową, Lustrzaną i Konferencyjną.

Do zwiedzania udostępniony zostanie też zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym będzie można obejrzeć pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy.

Goście Belwederu będą również mogli zapoznać się z wystawą poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu, zwiedzić Salę Orderu Virtuti Militari, przybliżającą historię jednego z najstarszych orderów wojskowych na świecie, oraz obejrzeć Kaplicę pw. NMP Królowej Polski, gdzie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do wolnej Ojczyzny modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II.

Grupy będą oprowadzane przez przewodników.

Osoby zwiedzające Belweder proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Organizator prosi o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy). Wejście do Belwederu od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnia grupa wejdzie do Belwederu o godz. 01.00.

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, wystawy „Wieża Babel kontra przestrzeń”, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach, pokazach, koncertach i spektaklu teatralnym. W tym roku tematem przewodnim będzie życie codzienne w czasach Jana III. Portrety, rzeźby, dzieła sztuki zdobniczej, militaria, przedmioty użytkowe, historyczne gatunki roślin, a nawet rzeka Wisła stanowią dla nas bogate źródło wiedzy o zwyczajach panujących na królewskim dworze w Wilanowie.

Nawiązując do tegorocznego hasła wydarzenia „Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach” będziemy opowiadać o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i ich wpływie na relacje międzyludzkie wtedy – w XVII, XVIII wieku - i dziś.

Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wybrane warsztaty będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku oraz tłumaczone na język migowy.

Noc Muzeów w Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1 (poziom -2)

W programie zwiedzanie wystawy pamiątek Pałacu Kultury i Nauki na poziomie -2 (W roku 2016 r. wystawę w ramach Nocy Muzeów zwiedziło ok. 300 osób).

- dostępna liczba miejsc dla zwiedzających – 24 grupy,
- grupy maksymalnie będą liczyć do 10 osób,
- nie ma możliwości zwiększenia liczebności w poszczególnych grupach oraz liczby grup,
- decyduje kolejność przybycia,
- czas zwiedzania – 15 minut. Pierwsza grupa zwiedzających wchodzi o godz. 19.00. Ostatnia o godz. 00.45.

Arabska Noc w Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Noc z 20 na 21 maja 2017 roku to ostatnia okazja, aby obejrzeć w Muzeum wystawę czasową Odkryte/Zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich.

Kuratorka wystawy, Magdalena Ginter-Frołow, przygotowała na ten wyjątkowy wieczór oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji (organizator planuje 3 grupy o 19.30, 20.30 i 21.30).

Ponadto, na tę jedną noc, hall główny Muzeum Azji i Pacyfiku zamieni się w karawanseraj położony przy muzealnym szlaku.
Na zwiedzających czekać będzie przestrzeń wypełniona muzyką i zabawą. Tancerki zaprezentują wybór tradycyjnych tańców arabskich i zaproszą publiczność do tańca.

Goście będą mieli również możliwość przymierzania tradycyjnych strojów arabskich i muzułmańskich, spróbowania swoich sił w grze w najpopularniejszą planszówkę Bliskiego Wschodu – tawlę oraz zapisania swojego imienia alfabetem arabskim.

Na najmłodszych zwiedzających czekać będzie kącik z grami i zabawami.

Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1

W ciągu kilku wieczornych godzin będzie można zobaczyć Muzeum Łazienek Królewskich w ciekawej, nocnej odsłonie. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje, m.in. koncert zespołu Motion Trio. Noc Muzeów rozpocznie się w Łazienkach Królewskich o godz. 19.00 i potrwa do godz. 2.00 w nocy. Dla zwiedzających otwarte zostaną Stara Oranżeria z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, a także Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów. Oprócz stałych ekspozycji, obejrzeć będzie można dwie wystawy czasowe: W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta oraz Opuszczona Ariadna, obraz Angeliki Kauffmann z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.

Jedną z głównych atrakcji wieczoru będzie koncert Motion Trio, który rozpocznie się w Amfiteatrze o godz. 21.30. Zespół tworzy trzech muzyków, którzy grają na akordeonach w niekonwencjonalny sposób, posługując się nowymi technikami wydobycia dźwięku oraz efektami akustycznymi bez elektroniki.

Koncert Motion Trio wzbogacą multimedialne projekcje, oparte na malarstwie Jacka Sroki, a zrealizowane z Jarkiem Migoniem. Do każdego z utworów wykonywanych przez akordeonistów dopasowane zostaną obrazy w formie ruchomych wizualizacji.

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie występ członków stowarzyszenia „Arsenał” w strojach z epoki Oświecenia oraz aktorów w historycznych kostiumach, przygotowanych przez duet Jeziorska&Łęczycka.

Noc Muzeów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, ul. Szwoleżerów 9

1. Otwarte wszystkie sale wystawowe w godzinach 19.00-01.00.
W Koszarach Kantonistów będzie można obejrzeć:
• egzotyczne zwierzęta
• przykłady fauny polskiej
• dzikie ptactwo żyjące w różnych środowiskach
• XIX-wieczny Salon Myśliwski, w którym znajdują się pamiątki polskiego ziemiaństwa i dzieła sztuki
• Wystawę czasową Dziękuję ci koniu, która pokaże wewnętrzne piękno starego konia oraz jego oryginalną urodę. Każdy, kto zdecydował się na opiekę nad koniem, aż do jego odejścia „na niebieskie pastwiska” wie, że kontakt z takim stworzeniem daje nie mniej radości niż sukcesy sportowe czy szalone galopy. To ciche rżenie, które wita nas już w drzwiach stajni, ten wielki łeb wtulony pod pachę i mądre, pełne zaufania spojrzenie – są bezcenne. Organizator pragnie, by poczuł to każdy, kto obejrzy wystawę

W Stajni Kubickiego:
• Powozownię im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, w niej zabytkowe pojazdy konne, uprzęże, akcesoria zaprzęgowe i jeździeckie. To jedyny udostępniony zbiór tego typu w okolicach Warszawy.

2. Pokaz filmu przyrodniczego na elewacji bocznej budynku Muzeum.
Muzeum zaprezentuje niemy film przyrodniczy, który urozmaici ekspozycje Muzeum. Pokaz uwarunkowany będzie sytuacją pogodową.

3. Dla zwiedzających smaczna atrakcja – Myśliwski Poczęstunek.
Tradycyjnie, po zwiedzaniu ekspozycji Muzeum, każdy z gości może wymienić bilet na poczęstunek, który będzie wydawany przed gmachem Muzeum.
Wymienione atrakcje udostępnione zostaną gościom za okazaniem specjalnego bezpłatnego biletu wstępu, który pobierany będzie w kasie muzeum do godziny 0.30.

Noc Muzeów w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce

Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, ul. Jasna 1, Dom pod Orłami

- Wystawy m.in. Historia spółdzielczości polskiej, Gabinet Stefczyka;
- Prelekcje;
- Zwiedzanie Muzeum;
- Projekcja filmu.

Noc Muzeów w BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66

I
Prezentacja obiektów z kolekcji historycznych, artystycznych i specjalnych ze zbiorów Gabinetów Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej:
• Rzeczpospolita wielu wyznań – pokaz druków XVI-XIX wieku(Gabinet Starych Druków, Gabinet Zbiorów Muzycznych, Gabinet Zbiorów XIX wieku),
• Sztukmistrzynie. Artystki – patronki, muzy (Gabinet Rycin),
• Kobiety walczące – pokaz druków ulotnych (m.in. plakatów, ulotek) ze zbiorów Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego,
• Działalność patriotyczna i społeczna kobiet polskich na przełomie XIX i XX w. (Gabinet Rękopisów),
• POLONIA, AMERICA, ...GLORIA... kobiece personifikacje geograficzne i alegorie – pokaz map, kart tytułowych i frontispisów atlasów XVIII wieku (Gabinet Zbiorów Kartograficznych);

II
ARTYŚCI w BIBLIOTECE
• JÓZEF WILKOŃ – wystawa plakatów autorstwa Józefa Wilkonia ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia i Galerii Plakatu Polskiego w BUW – Galeria na Siatkach w pasażu BUW oraz pod Wielkim Świetlikiem (I p.);
Spotkanie z Józefem Wilkoniem: 20 maja 2017, godz.19.19, pod Wielkim Świetlikiem (I p.);

• 5 TON RZEŹBY Z OROŃSKA – wystawa plenerowa rzeźby współczesnej. Artyści: Magdalena Abakanowicz, Maciej Aleksandrowicz, Krzysztof M. Bednarski, Jan Berdyszak, Robert Kaja, Tomasz Domański, Tomasz Skórka, Rober Rumas, Anna Siekierska, Marta Pszonak. Ogród Dolny BUW, do godz.20.00;

• INO3. Wystawa linorytu członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej KISSPRINT - hol katalogowy BUW (I p.).

III
KALLIOPE AUSTRIA. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce – wystawa planszowa ukazująca 200 lat w świetle biografii wybitnych Austriaczek, którym Austria zawdzięcza swoją kulturową tożsamość, a które w oficjalnej historiografii swego kraju często były zapominane, niedostrzegane, marginalizowane – pod Wielkim Świetlikiem (II p.).
Wernisaż wystawy: 18 maja, godz.18.00

IV
Gra terenowa NUKAT – szybka podróż przez biblioteczne katalogi, czyli jak szukać, żeby znaleźć.
Uczestnicy gry dowiedzą się czym jest katalog centralny NUKAT, do czego może się przydać i jak z niego korzystać, a przede wszystkim będą się dobrze bawić, wędrując po zakamarkach jednej z założycielek Nukatu – Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Rozpoczęcie gry: stanowisko w pasażu BUW przy wejściu głównym dla czytelników.

V
Zwiedzanie Japońskiego Tradycyjnego Pawilonu Herbacianego chashitsu Kaian (II p.) Wejścia grup 10-osobowych o godzinie: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30; zapisy od godziny 19.00 przy wejściu głównym dla czytelników.

Noc w Warszawskim Muzeum Chleba

Warszawskie Muzeum Chleba, ul. Jadowska 2

W ofercie: bogate zbiory dyplomów, fotografii, maszyn, urządzeń, opracowań tematycznych i książek związanych z zawodem piekarza, wystawa Od ziarenka do bochenka oraz mnóstwo opowieści właściciela Dariusza Pozorka o piekarstwie na przestrzeni lat.

Noc Muzeów w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11

Podczas Nocy Muzeów, 20 maja 2017 r. goście Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zwiedzą dwie wystawy:

Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016 - pokonkursowa wystawa prac laureatów ubiegłorocznej edycji zorganizowanego przez Muzeum konkursu „Cztery Pory Karykatury”. To 76 prac grafików, twórców rysunku satyrycznego, których dzieła komentują najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku w Polsce i za granicą, m.in. Euro 2016, chęć opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, tzw. Brexit czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Wśród autorów pojawią się m.in. Bartłomiej Belniak, Henryk Cebula, Dariusz Dąbrowski, Jerzy Fedro, Jacek Frąckiewicz, Stanisław Gajewski, Artur Galicki, Michał Graczyk, Mirosław Hajnos, Monika Jaworowska-Duchlińska, Jarosław Kozłowski, Paweł Kuczyński, Katarzyna Kuzior, Halina Kuźnicka, Artur Ligenza, Patryk Sroczyński, Paweł Stańczyk, Maciej Trzepałka, Tomasz Wiater i Magdalena Wosik.

Krzysztof Grzondziel. Auto-lustracja - prace Krzysztofa Grzondziela – uznanego polskiego karykaturzysty, rysownika, malarza i grafika. Indywidualna wystawa artysty jest nagrodą Muzeum Karykatury w konkursie „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2015”.

Krzysztof Grzondziel to rysownik, malarz, grafik, karykaturzysta i portrecista, jeden z najbardziej wyrazistych twórców ostatnich lat. W swoich pracach, poruszających różnorodną tematykę, często łączy jaskrawe, krzykliwe barwy z ciepłymi, subtelnymi odcieniami, wywołując w ten sposób u odbiorcy często skrajne emocje. Na ekspozycji znajduje się ok. 50 prac starannie wyselekcjonowanych z bogatej kolekcji autora.

Ograniczenia dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie

Archiwum Państwowe w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7

Wystawy:
„Wykonywa się fotografie… Znani i nieznani w obiektywie warszawskich fotografów z 2. połowy XIX w.”
„Szpicbródka, Tata Tasiemka i Czarna Mańka, czyli kulisy warszawskiego półświatka”
„Różne wyznania, różne epoki, różne gabaryty, czyli dawne metrykalia warszawskie”
„Archiwum jednej rodziny — Dmochowskich z XIX–XX w.”
„Prasa warszawska z XIX i XX w.”
„Być dzieckiem…”

Punkty konsultacyjne:
1. „Domowa szuflada” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzących archiwum rodzinne
2. „Porady genealogiczne” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzących badania genealogiczne dotyczące własnej rodziny

Dla bibliofilów:
Możliwość otrzymania gratisowych egzemplarzy wydawnictw Archiwum Państwowego w Warszawie, w tym archiwalnych numerów „Kroniki Warszawy”.

Dla dzieci (i nie tylko):
1. Wystawa „Być dzieckiem…”
2. Możliwość sfotografowania się w roli chłopczyka na tricyklu
3. Układanie puzzli
4. Kolorowanie lub rysowanie warszawskiej Syrenki

Noc Muzeów w Stacji Muzeum i na Dworcu Centralnym

Stacja Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa), ul. Towarowa 3 (oraz Dworzec Centralny, Al. Jerozolimskie 54)

Noc Muzeów w Stacji Muzeum pod hasłem „XIX wiek – wiek pary” oraz zwiedzanie z przewodnikiem Dworca Warszawa Centralna

Gdzie:
• Stacja Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa), ul. Towarowa 3
• Dworzec Centralny Warszawa, Al. Jerozolimskie 54 (Spotkanie z przewodnikiem przy przystanku autobusowym pod Hotelem Marriott) - I grupa g. 21:00 – 22:20, II grupa g. 22:30 – 23.50. Zapisy na wycieczkę po dworcu: noc.muzeow@pkp.pl w terminie 17-19 maja 2017. Liczba miejsc ograniczona.

W tym roku Noc Muzeów w Stacji Muzeum odbędzie się pod hasłem „XIX wiek – wiek pary”. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy budynek dawnego Dworca Warszawa Główna oraz skansen parowozów w specjalnej iluminacji świetlnej. Na odwiedzających będą czekały wnętrza naszych jednostek taboru, które na co dzień są zamknięte. Tego dnia także zobaczymy szynobus Kolei Mazowieckich oraz nową wystawę pt. „Ciuchcie Warszawskie”.
Zapraszamy również do zwiedzenia Dworca Centralnego, poznania jego historii oraz ciekawostek związanych z architekturą budynku. Spacer po dworcu Warszawa Centralna rozpoczyna się od strony Alei Jerozolimskich, na przystanku autobusowym pod Hotelem Marriott.

Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3

Zwiedzanie zabytkowego gmachu KPRM z przewodnikiem – kulisy oficjalnych spotkań premiera w salach reprezentacyjnych, wizyta w gabinecie szefa rządu i sali posiedzeń Rady Ministrów, a także krótka lekcja protokołu dyplomatycznego.

Zwiedzanie w grupach zorganizowanych (max. 30-osobowych).
Czas zwiedzania ok. 60 minut.

Goście proszeni są o zabranie dowodu tożsamości i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów.

Noc Muzeów w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie

PAN Muzeum Ziemi, al. Na Skarpie 20/26 i 27

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, tradycyjnie od pierwszej edycji Nocy Muzeów, przygotowuje na ten niezwykły wieczór coś wyjątkowego. W tym roku specjalnie dla naszych gości pokazujemy dwie nowe wystawy stałe:

Bursztyn Polska i Świat. Wystawa prezentuje rozprzestrzenienie bursztynu i innych żywic kopalnych w Polsce i na świecie. Oprócz okazów ilustrujących bogactwo odmian bursztynu i niezwykły świat inkluzji (zwierzęcych i roślinnych) pokazujemy również interpretacje badań dotyczące genezy bursztynu i rekonstrukcje lasu bursztynowego. W części poświęconej wykorzystaniu bursztynu przedstawiamy bogactwo odmian, techniki obróbki bursztynu oraz wyroby związane z wierzeniami i medycyną ludową. Szczególnym elementem wystawy są żywice kopalne z całego świata (różne od bursztynu bałtyckiego), których nigdzie w Polsce, poza Muzeum Ziemi, nie można zobaczyć w takiej różnorodności.

Barwny świat minerałów. Zaprezentowane na wystawie kolorowe okazy minerałów, pochodzą z różnych stron świata. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się także cenne kamienie jubilerskie takie, jak diament, szafir, szmaragd i rubin oraz mineralogiczne ciekawostki – m.in. dominikański larimar i rosyjski czaroit. Zadaniem ekspozycji jest wyjaśnienie przyczyn powstawania barw, które widzimy patrząc na dany kamień.

Ponadto Muzeum ma do zaoferowania mieszkańcom Warszawy szczególnie ciekawe ekspozycje. Obejmować one będą pozostałe wystawy stałe m.in.: Ziemia w Układzie Słonecznym, Zanim powstał węgiel, Procesy kształtujące oblicze Ziemi, Kamień w życiu człowieka, Z przeszłości geologicznej Ziemi, Wielkie ssaki epoki lodowcowej. Wszystkie wystawy będzie można zwiedzać z przewodnikiem.

Specjalną atrakcją będzie wystawa fotografii przyrodniczej pt. „Tak to widzę„ autorstwa Ewy Kacperek, a o godzinie 20:00 Muzeum zaprasza na spotkanie z autorką wystawy oraz na film pt. ”Z wizytą u krewnych” (czyli u goryli górskich z Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga).

Noc Muzeów w Muzeum Bursztynu w Warszawie

Muzeum Bursztynu w Warszawie, Rynek Starego Miasta 4/6

Muzeum Bursztynu w ramach imprezy „Noc Muzeów” będzie otwarte od godziny 18:00 dnia 20 maja do godziny 6:00 dnia 21 maja. W tych godzinach będzie dostępna stała ekspozycja poświęcona historii powstania bursztynu oraz sposobom jego przetwarzania i wykorzystania na przestrzeni wieków. Obsługa muzeum ubrana będzie w repliki średniowiecznych strojów noszonych przez mieszkańców nadbałtyckiej osady Truso będącej niegdyś lokalnym centrum handlu bursztynem. W zaimprowizowanym warsztacie bursztynniczym będzie można podejrzeć stare techniki obróbki bursztynu i spróbować sił w obsłudze replik średniowiecznych narzędzi jubilerskich. Prezentowane będą również współczesne metody produkcji biżuterii z bursztynem, których precyzję będzie można obserwować dzięki zainstalowanym kamerom i ekranom. Podczas trwania imprezy na jednym z ekranów wyświetlany będzie także film z połowów bursztynu nad Bałtykiem, a odwiedzający Goście otrzymają pamiątkowe karty okolicznościowe z małą bryłką bursztynu bałtyckiego.

Szafa gra nocą! Noc Muzeów w POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do świata muzyki popularnej zapisanej na winylowych płytach a tworzonej przez żydowskich kompozytorów, producentów i wykonawców.

Na wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” posłuchać można będzie muzyki śpiewu kantorów, który dzięki gramofonowi upowszechnił się w domach żydowskiej klasy średniej, piosenek teatru jidysz, znanych na całym świecie popularnych piosenek z filmów, rewii i musicali, jazzu, folku i mocnych kawałków punkowych buntowników.

Podczas Nocy Muzeów przygodę z Bobem Dylanem, Barbrą Streisand i polskim bigbitem Muzeum rozpocznie już w niecodziennej, zaanimowanej kolejce. Hol budynku rozświetlą inspirowane wystawą projekcje, a każdy zwiedzający będzie mógł zabrać ze sobą wyjątkową, muzyczną fotografię.

W Miejscu Edukacji Rodzinnej poznać można będzie tajne mechanizmy patefonów i stworzyć orkiestrę grającą na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Czynna będzie także wystawa stała opowiadająca 1000-letnią historię Żydów polskich. Ostatnie wejścia na wystawę stałą o godz. 23.30.

W czasie Nocy Muzeów czynna będzie restauracja.

Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

Dla odwiedzających Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - którego otwarcie jest zaplanowane w 2019 r. - zostanie otwarta część byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in. podziemny korytarz łączący słynny X Pawilon z budynkiem nazywanym „Pałacem Cudów”, który był wykorzystywany przez komunistycznych oprawców do przesłuchiwania więźniów. Otwarta dla zwiedzających zostanie też cela zabitego w tym więzieniu bohaterskiego rtm Witolda Pileckiego.

Noc Muzeów w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, ul. Kanonia 20/22

Wystawa dokumentów dotyczących generała Ryszarda Kulińskiego pochodzących między innymi ze zbioru zastrzeżonego, odtajnionego przez IPN oraz wystawa eksponatów ze stanu wojennego pochodzących ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Noc Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

- koncert
- oprowadzanie po gabinetach ministrów
- wystawa
- zabytkowy samochód jako eksponat
- gry
- konkursy

Wiślana Noc Muzeów w Archiwum Głównym Akt Dawnych

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, ul. Długa 7

Wystawy:
- „Gniew i dobroć Wisły” - wystawa oryginalnych archiwaliów (w tym mapy, plany i ilustracje) poświęcona Wiśle i miejscowościom nadwiślańskim (w aspekcie ich związków z rzeką, powodziami, regulacją rzeki, gospodarką i zwyczajami.
- „Projekt Wisłą 1655-2009” - wystawa planszowa, fotograficzna dokumentująca wydobywanie przez archeologów z dr. hab. Hubertem Kowalskim (Uniwersytet Warszawski) obiektów z XVII w. statku zatopionego w Wiśle, wiozącego przedmioty zrabowane przez Szwedów podczas Potopu.
- outdoor - siatki prezentujące syrenki w ujęciu historycznym (nawiązanie do wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Koncert:
„Śryż” - muzyka oparta na motywach ludowych z terenów nadwiślańskich
Helena Matuszewska z zespołem
Godz. 19.00 i godz. 21.00

Wykład:
„Ptaki nadwiślańskie” - Jarosław Zawadzki
Godz. 20:00

Noc Muzeów w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 5

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem podczas Nocy Muzeów czeka nas wiele atrakcji.

O godz. 20:00 Muzeum zaprasza na spotkanie autorskie z Natachą Henry promujące jej książkę Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu nowej książki Autorki.

Ponadto od godz. 19:00 w Muzeum odbędą się projekcje filmów związanych z postacią Marii Skłodowskiej-Curie.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będą pokazy chemiczne, które za pomocą prostych doświadczeń zilustrują podstawowe reakcje chemiczne. Chętne osoby będą mogły także wykryć skażenie własnych dłoni i obuwia radionuklidami przy pomocy bramki dozymetrycznej.

Dla dzieci czekać będzie tzw. glow-box, gdzie będą mogły same doświadczyć jak wygląda praca chemika jądrowego.

Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w konkursach nt. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla zwycięzców przewidziano upominki.

Noc Muzeów w Zamku Królewskim

Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4

W Zamku Królewskim w Warszawie podczas Nocy Muzeum będzie można zwiedzić Apartament Wielki i Królewski z salami Wielką, Rycerską, Pokojem Marmurowym, Sala Tronową, Sypialnią Króla, Salą Canaletta oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, a także Arkady Kubickiego, w których będzie się mieścić Scena Jazzu organizowana przez Muzeum Jazzu.

Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i otwarcie Pokoju na lato

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

„Znów otwieramy Pokój na lato – pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany tuż za murem Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez całe lato będzie można spędzić tam czas na piciu kawy, słuchaniu koncertów i uczestniczeniu w licznych warsztatach i wykładach. Na tegoroczną inaugurację przygotowaliśmy niecodzienne wydarzenie Usłyszymy czwórkę młodych artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Natalię Grosiak, Misię Furtak i L.U.C-a w koncercie opartym na projekcie „nowOsiecka„. Usłyszymy kilkanaście utworów w nowoczesnych, odważnych aranżacjach w ulubionych konwencjach muzycznych artystów. Hip-hopowy „Rajski deser„, pełny ekspresji „Chwalmy Pana”, nastrojowy ”Zabaw się w mój świat”, instrumentalny medley utworów Agnieszki Osieckiej to tylko kilka pozycji z tego wyjątkowego koncertu. Start koncertu: godz. 20.00.

Tradycyjnie zapraszamy również do nocnego zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. To dobry moment, by poznać ją na nowo!”

Noc Muzeów w Reducie Banku Polskiego

Reduta Banku Polskiego (ob. Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe), ul. Daniłowiczowska 18B

Podczas Nocy Muzeów, przy ul. Daniłowiczowskiej 18b, w siedzibie WPH, która mieści się w zabytkowym budynku Banku Polskiego, będzie można zobaczyć inscenizacje, które przybliżą uczestnikom realia okupowanej Warszawy tuż przed wybuchem Powstania, będzie to także okazja, aby przenieść się do roku 1944 i dowiedzieć się więcej o przebiegu bohaterskich dni Powstania Warszawskiego.

12 sierpnia 1943 roku w Banku Polskim rozpoczęła się tzw. Akcja Góral nazywana także akcją na 100 milionów, która będzie stanowiła kanwę tegorocznej opowieści podczas Nocy Muzeów. W słynnej Reducie - jednym z tzw. Warszawskich Bankowych Szańców - w trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się zacięte walki.

Podczas Nocy Muzeów w zabytkowym budynku oraz na jego dziedzińcu przedstawiciele Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” zaprezentują dioramę z epoki, można będzie też obejrzeć wystawę historycznych pamiątek związanych z historią Powstania Warszawskiego. Dzięki inscenizacjom, piosenkom i zdjęciom, zostaną przywołane wspomnienia tamtych dni.

Historyczne wnętrza przedwojennej siedziby Banku Polskiego, które były świadkiem dramatycznych wydarzeń, 20 maja 2017 roku zostaną otwarte dla zwiedzających. Na wyjątkową wystawę zapraszają: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Noc Muzeów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1

Zwiedzanie kolekcji muzealnej prezentowanej na galerii stałej - Sacrum i Profanum.

W podziemnej kondygnacji Muzeum organizator prezentuje m.im. wyroby złotnicze, szaty liturgiczne oraz obrazy i rzeźbę o tematyce sakralnej. Pierwsze piętro to tzw. Salonik mieszczański z wyjątkową kolekcją zegarów stojących, kabinetami, żardinierami oraz malarstwo a tym Malczewski, Hofman, Wyspiański, Simmler, Matejko...

Noc Muzeów w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, pl. Bankowy 3/5

Podczas wizyty w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie będzie można zwiedzić m.in. gabinet wojewody mazowieckiego i sale reprezentacyjne. Organizatorzy zapraszają również do podziwiania Warszawy z tarasu widokowego, udostępnianego dla gości w tę wyjątkową noc. Większość trasy zwiedzania będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya

Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya, ul. Koszykowa 81

Chętni do zwiedzania Stacji Filtrów zobaczą w tym roku wnętrza budowli, które powstały w roku 1886 - wieży ciśnień i filtra powolnego. Program wycieczki obejmuje również Zakład Filtrów Pospiesznych (1933 r.).

Wstęp przez bramę przy ul. Koszykowej 81 po okazaniu dokumentu ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna/studencka). Wyjście bramą od ul. Krzywickiego.

Noc Muzeów na Cytadeli

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25

19.00 – 23.00 obozowisko grup rekonstrukcyjnych, w tym Stowarzyszenia „Arsenał” (stroje od średniowiecza do XIX wieku, artyleria z XVII wieku);
19.00 – 23.00 kuchnia polowa obok budynku Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej;

Godz. 21.00 (sala kinowa Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) – projekcja filmu Zapomniany Legion (Legion Puławski)], reż. Przemysław Bednarczyk
Godz. 22.00 kuratorskie zwiedzanie wystawy Więźniowe X Pawilonu (w tym cel Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, bł. Honorata Koźmińskiego i Romana Dmowskiego);

W Galerii Brama Bielańska (przy wjeździe na teren Muzeum X Pawilonu) w godz. 19.00-1.00 wystawa Narodowa sztuka białoruska.

Noc Muzeów w Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3

Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory, do 24:00 udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między muzeami. Obowiązywał będzie jeden bezpłatny bilet wstępu. DLA PIERWSZYCH GOŚCI (hol główny MWP) przewidziane drobne upominki.

Otwarte zostaną wszystkie wystawy stałe i okolicznościowe (z wyłączeniem Sali Wschodniej i Hetmańskiej).

Organizator szczególnie poleca najnowszą wystawę „Ojczyzna obrońcy swemu w 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusz Kościuszki„ sala Archeologiczna i Kasetonowa oraz wystawę ”Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque”.

W parku plenerowym MWP jak zawsze na gości będą czekać otwarte eksponaty, stanowiska grup rekonstrukcji historycznej, nie zabraknie dynamicznych pokazów i pysznej grochówki serwowanej z prawdziwej kuchni polowej, oraz innych przysmaków.

Noc Muzeów w Muzeum Neonów

Neon Muzeum, ul. Mińska 25 lokal 55/Soho Factory

„Zobacz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Neonów! Muzeum znajdujące się na terenie Soho Factory to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym znajdziecie stare reklamy świetlne - głównie z czasów PRL. Dzięki nam zyskały one nowe życie i po raz kolejny zachwycają zwiedzających.

Będziemy piknikować przy świetle neonów a zagra dla nas kolektyw didżejów z Soul Service. Stare winyle, analogowe slajdy i kolorowe neony czyli fuzja obrazów i dźwięków w klimacie lat 60/70. Nie zabraknie tanecznych wykopalisk z Polski i Europy Wschodniej, które z pewnością Was zaskoczą!”

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Matejko, Boznańska, Gierymski, Botticelli, artyści staropolscy i współcześni, rzemiosło artystyczne, malarstwo, rzeźba i wiele innych atrakcji czeka na publiczność, która odwiedzi Muzeum Narodowe w Warszawie w Noc Muzeów. Tutaj zawsze coś się dzieje! 155. urodziny, otwarte drzwi między MNW a Muzeum Wojska Polskiego, iluminacja neonu, Muzeum Utracone i premierowy pokaz filmu, zwiedzanie niedostępnych na co dzień magazynów i pracowni konserwacji, bardzo interesujący program edukacyjny…

W tym roku Noc Muzeów przypada w dniu 155. urodzin MNW. Program będzie więc okazją zarówno do świętowania urodzin, jak również do bliższego poznania historii i kolekcji dzieł sztuki – od starożytnych malowideł ściennych po kolekcję sztuki XX i XXI wieku. Z okazji urodzin na dachu MNW rozbłyśnie specjalnie zaprojektowany dla MNW neon, który powstał dzięki wsparciu firmy KPMG.

Noc Muzeów w MNW dla najmłodszych rozpocznie się o godzinie 18.00 „Wieczorynką w muzeum”, czyli zajęciami dla dzieci 5–12 lat z opiekunami (obowiązują zapisy).

MNW zaprosi publiczność do zwiedzania Gmachu Głównego „od kuchni„, podczas wizyty w muzealnych pracowniach i magazynach, oraz w czasie „Spaceru po zakamarkach Muzeum„. Każda z wizyt na muzealnym ”zapleczu” zajmie ok. 30 min. Start o godz. 19.00 (obowiązują zapisy).

Noc Muzeów jest także okazją, aby poznać dzieła prezentowane w galeriach stałych. W tym roku goście będą mogli wziąć udział w grze zatytułowanej „Odkryj tajemnice Muzeum”.

Na Noc Muzeów zaplanowano także premierowy pokaz filmu Muzeum Utracone 2017 wraz z zajęciami animacyjnymi prowadzonymi w przestrzeniach Muzeum, przybliżającymi tematykę zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki.

Galerie stałe: Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Sztuki XX i XXI Wieku

Wystawa czasowa: „W warsztacie niderlandzkiego mistrza. Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”

Noc Muzeów w Królikarni

Królikarnia, ul. Puławska 113a

Gorączka muzealnej nocy na wystawie Relacja Warszawa – Zakopane

Symbolem artystycznego fermentu w Zakopanem stał się Witkacy. Twórca dopisał do listy spożywanych psychoaktywnych substancji „zakopianinę” – metaforę przedziwnej atmosfery miasta, która niejednego przyciągnęła, ale także i pogrążyła. Legendarne spotkania w willi Witkacego barwnie opisywała warszawska feministka Irena Krzywicka. Uwagę środowiska artystycznego i mieszkańców Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym absorbował także temperament i życie osobiste Zofii Stryjeńskiej. Splecione towarzyskie biografie zakopiańskich twórców odzwierciedlają dzieła sztuki prezentowane na wystawie w Królikarni.

Oprowadzania po wystawie: 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

Muzeum Legii Warszawa / fot. CC-BY-SA 3.0

Noc Muzeów na Legii

Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Łazienkowska 3

W dniu Nocy Muzeów udostępnimy Muzeum Legii Warszawa ze specjalna dedykowaną wystawą na ten dzień pt. „Historia Herbu Legii Warszawa w związku z 60-leciem”.

W Muzeum będzie także znajdowała się nowa atrakcja w postaci pomnik dyskobola.

Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników będzie gablota przedstawiająca grę Legii w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/2017 r. M. in. znajduje się tam piłka, która 3 razy wpadła do siatki Realu Madryt.

Wydarzenie jest dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Organizator przewiduje unikalne pamiątki dla pierwszych kibiców.

Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Człowiek kontra piorun, podsłuchiwanie Kosmosu, testy nowych eksponatów – Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik

Na eksperymentatorów czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów. Wśród nich znajdą się także zupełnie nowe prototypy, które będzie można przetestować. Podczas specjalnego pokazu w Teatrze Wysokich Napięć zobaczymy potężne wyładowania i przekonamy się, że w pewnych okolicznościach można je ujarzmić. W planetarium wyruszymy w podróż w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego TRAPPIST -1 i sprawdzimy, w jaki sposób próbujemy komunikować się z potencjalnymi pozaziemskimi cywilizacjami.

Centrum Nauki Kopernik będzie czynne w godz. 20.00 - 2.00 (ostatnie wejście o 1.00).

Pokazy w Planetarium Niebo Kopernika odbywać się będą co pół godziny (ostatnie wejście o 1.30). Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie planetarium w dniu imprezy od godz. 10.30.

Noc Muzeów Muzeum Jazzu w Arkadach Kubickiego

Arkady Kubickiego, Plac Zamkowy 4

- Kącik pamięci Janusza Baluzy Kozłowskiego, Andrzeja Brzeskiego i Janusz Muniaka

- Wystawa Fotograficzna GRUPY FOTO JAZZ

- Prezentacja książki „BYŁ JAZZ - krzyk jazzbandu w miedzywojennej Polsce” - Krzysztofa Karpińskiego

- JAZZ NA WESOŁO - wystawa fotograficzna do czytania Andrzeja Rumianowskiego

- Wystawa - Malarstwo Wiesławy Czarneckiej-Koźlik

- Jazzowe Filmy Sisi Cecylii

- Koncerty jazzowe w wykonaniu solistów: - Marysia Sadowska, - Maria Niklińska, - Olga Boczar, - Kasia Orczyk, - Bogdan Hołownia, - Stefan Walczykiewicz, - Szymański Paweł, - Alicja Kłosińska, - Beata Buczyńska, - Kasia Klich, - Laureaci V Młodzieżowego Konkursu Jazzowego MAGNOLIA

Duet fortepianowy Krzysztof Sadowski & Krzysztof Karpiński, „Blues Fellows Swingin’ Band”, „Lay D Funk”, Mateusz Pliniewicz Quartet, „Saxofonarium,” „Sofi Nika Duet” z Armenii oraz wielu innych arystów jazzowy

Bajkowa Noc w Muzeum Czar PRL

Muzeum Życia Minionej Epoki „Czar PRL”, Mińska 22

W tym roku „Czar PRL – muzeum życia minionej epoki” zajmie się tematem okrągłych rocznic bajkowych postaci:
- Miś Uszatek – 60. urodziny;
- Reksio – 50. urodziny.

Chcemy by było to rodzinne świętowanie, oglądanie bajek, spędzenie czasu z tymi postaciami. Dla dorosłych to świetny powrót do dzieciństwa, a dla dzieci poznanie dzieciństwa rodziców. W ten sposób bajki połączą pokolenia!

Noc Muzeów w Muzeum Ikon

Muzeum Ikon, ul. Lelechowska 5

godz. 20:00 - koncert kwartetu męskiego IKOS, muzyka cerkiewna
Kaplica św. Grzegorza Peradze
Zwiedzanie nowej ekspozycji Muzeum
Zwiedzanie podziemi Muzeum
Kawiarenka

Noc Muzeów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum nad Wisłą, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, skwer Cybryny

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do swojej nowej siedziby – Muzeum nad Wisłą, gdzie prezentowana będzie wystawa Syrena herbem Twym zwodnicza.

Wystawa to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej, a zarazem połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem.

Między 21.00 a 1.00 będzie można wziąć udział w spacerach, oprowadzaniach, spotkaniach z przewodnikami i kontemplacjach, podczas których skupimy się na wybranych sylwetkach syren z wystawy. Kolejne aktywności będą rozpoczynać się co pół godziny.

Zgodnie z tradycją, o północy po wystawie oprowadzi Zastępca Dyrektora Muzeum, Marcel Andino Velez.

Noc Muzeów w Kamienicy

Teatr Kamienica, Al. Solidarności 93

Okazała makieta przedstawiająca zabudowę Śródmieścia w sierpniu 1939 roku, otwarty zabytkowy tramwaj – berlinka oraz projekcja filmów dokumentalnych o dawnej Warszawie – to tylko część atrakcji, jakie szykuje Teatr Kamienica z okazji kolejnej edycji Nocy Muzeów. Miłośników nocnego zwiedzania organizator zaprasza do Kamienicy 20 maja od godz. 22.

Do dyspozycji gości będą: Scena Orla wraz z górnym i dolnym foyer, Piwnica Warsza z zabytkową, ponad stuletnią podłogą Villeroy & Boch, restauracja Nasza Warszawa z licznymi pamiątkami i warszawskimi przysmakami oraz zabytkowy tramwaj stojący przed siedzibą teatru.

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli także okazję, aby zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą dramatycznym losom stolicy.

W dolnym foyer zaprezentowane zostaną prace malarki Beaty Ignaczak. Artystka pokaże kilkadziesiąt obrazów olejnych, akrylowych, akwarel, rysunków i kolaży, przedstawiających ludzi i pejzaże.

Noc Muzeów w Fabryce Czekolady E.Wedel

Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26

g. 12:00 (do północy)

Podczas zwiedzania fabryki, najbardziej czekoladowego miejsca w Polsce, będzie można zobaczyć „od kuchni” jak produkowane są wedlowskie słodycze. Odwiedzający zobaczą Linię Venus, jedną z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w Europie oraz Pracownię Rarytasów, gdzie powstają ręcznie robione wedlowskie słodycze. Zwiedzający będą mogli poznać historię firmy i obejrzeć salę Pamięci, w której kiedyś pracował sam Jan Wedel, będą także mogli skosztować wedlowskich słodyczy oraz podziwiać galerię rzeźb z czekolady (w tym makietę miasta z czekoladową kolejką autorstwa Maestro Czekolady E.Wedel, Janusza Profusa).

Noc Muzeów w Galerii (-1) w Centrum Olimpijskim

Centrum Olimpijskie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4

- Ecuador Poster Bienal - pokonkursowa wystawa plakatów artystów z ponad 30 krajów, w tym polskich twórców: Jana Bajtlika, Joanny Górskiej, Jerzego Skakuna, Sebastiana Kubicy, Wojciecha Osuchowskiego, Justyny Stefańczyk i Aleksandry Gołębiewskiej;

- atrakcje dla dzieci: quizy, zagadki, kolorowanki olimpijskie, zabawy edukacyjno-audiowizualne;

- malowanie kół olimpijskich na torbach lnianych;

- zapoznanie z kulturą i sportami narodowymi Korei Południowej, gospodarzem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang 2018 i prezentacja maskotek tych igrzysk.

Więcej na stronie organizatora: kulturalna.warszawa.pl

Źródło: um.warszawa.pl


Artykuł będziemy aktualizować. Więcej informacji szukaj na stronach organizatorów. Jeśli chciałbyś uzupełnić nasze zestawienie napisz komentarz lub maila.

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce

oraz bądź na bieżąco i zostań naszym fanem na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Flickrze.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Lotte napisał(a):

    Wedel me gusta :3

Zostaw własny komentarz