Ślubne i nieślubne dzieci Kazimierza Wielkiego. Pięć córek małżeńskich i trzech synów z nieprawego łoża


Mimo pragnienia przedłużenia swojej dynastii, Kazimierz Wielki nie doczekał się syna poczętego z małżeńskiego łoża. Polski władca miał cztery żony, które dały mu pięć córek. Prawdopodobni synowie króla rodzili się wyłącznie ze związków pozamałżeńskich.

Pierwsza żona i dwie córki

Aldona Anna Giedyminówna

Kazimierz Wielki był żonaty czterokrotnie, ale dzieci doczekał się tylko z pierwszego i ostatniego małżeństwa. Żadna z żon nie dała mu jednak męskiego potomka i oto na skutek układów sukcesyjnych na polskim tronie po śmierci króla zasiadł jego siostrzeniec, Ludwik Węgierski.

Pierwszą małżonką, jeszcze królewicza, była Aldona - córka litewskiego księcia Giedymina. Związek był niejako gwarancją sojuszu polsko-litewskiego. By zawrzeć w 1325 r. małżeństwo z Kazimierzem, Aldona przyjęła chrzest, na którym otrzymała imię Anna. Już rok po ślubie na świat przyszło pierwsze dziecko pary. Była nim Elżbieta. Natomiast druga córka - Kunegunda, urodziła się w roku 1335.

Elżbieta Kazimierzówna

Bogusław V Pomorski Elżbieta Piastówna / fot. Klapi, CC-BY-SA 2.5

Elżbieta w 1343 r. wyszła za mąż za Bogusława V zachodniopomorskiego. To zaaranżowane przez ojca małżeństwo miało wzmocnić polsko-pomorski sojusz wymierzony w Krzyżaków. Najstarsza córka, podobnie jak kiedyś Kazimierz, stała się narzędziem politycznej rozgrywki królewskiego ojca.

Z kolei z małżeństwa Elżbiety i Bogusława w 1347 r. na świat przyszła córka również nazwana Elżbietą. Wnuczka Kazimierza w przyszłości poślubi króla Czech i cesarza Karola IV Luksemburskiego. Natomiast w 1351 r. na świat przyjdzie Kazimierz IV słupski, którego polski król adoptuje, by zapobiec węgierskiemu następstwu tronu. Testament Kazimierza w tym zakresie zostanie jednak unieważniony, a siostrzeniec 17 listopada 1370 r. zostanie koronowany w katedrze wawelskiej na króla Polski.

Kunegunda Kazimierzówna

Ludwik VI Rzymski

Drugą córką Kazimierza i Aldony była Kunegunda, która w 1345 r. została żoną Ludwika Rzymianina, będącego synem cesarza niemieckiego Ludwika IV Wittelsbacha. Jednak małżeństwo nie doczekało się potomstwa. Po śmierci Kunegundy w roku 1357 r. Ludwik nie ożenił się ponownie i zmarł w 1364 lub 1365 r.

Adelajda Heska i Krystyna

W 1339 r. Aldona Anna umiera. Z kolejnego małżeństwa z córką landgrafa heskiego, Adelajdą, Kazimierz nie miał potomstwa, a ponadto władca czynił starania by je unieważnić. To mu się zresztą nigdy nie udało, mimo iż żona prawdopodobnie była bezpłodna. Nie przeszkodziło to jednak królowi w zawarciu kolejnego, tym razem bigamicznego małżeństwa z Czeszką Krystyną Rokiczaną w roku 1356. Miłość nie trwała długo i wkrótce Kazimierz odprawił Krystynę, nie doczekawszy się z nią potomka.

Portret Adelajdy Heskiej autorstwa Jana Matejki

Anna, Kunegunda i Jadwiga

Z ostatnią żoną, poślubioną w 1365 r., co nota bene było już drugą bigamią, polski władca doczekał się trójki dzieci: Anny, Kunegundy i Jadwigi. Wybranka Kazimierza, Jadwiga żagańska, była córką Henryka V Żelaznego. Po śmierci monarchy wyszła ponownie za mąż za księcia legnickiego Ruprechta I.

Najstarsza z córek Kazimierza z tego małżeństwa przyszła na świat w 1366 r. Anna, bo tak miała na imię, w 1380 r. została żoną hrabiego Wilhelma von Cilli, a po jego śmierci hrabiego Ulryka von Tecka. Córka Anny z pierwszego związku, również Anna, została 29 stycznia 1402 r. drugą żoną Władysława Jagiełły.

Kunegunda, która przyszła na świat w 1367 lub 1368 r. zmarła po dwóch latach, a urodzona w 1369 r. lub 1370 r. Jadwiga - w wieku nastoletnim.

Dzieci nieślubne

Kazimierz Wielki

O nieślubnych dzieciach Kazimierza Wielkiego wiemy niewiele. Król, mimo iż nie bez przyczyny uchodził za kochliwego uwodziciela wielu kobiecych serc, to nie pozostawił po sobie zbyt wielu dzieci zrodzonych z pozamałżeńskiego łoża. A niewątpliwie nie stronił od wdzięków dam. Czy to w wyniku swojej zręczności, czy też zrządzeniem przypadku, znane są informacje o zaledwie kilku królewskich dzieciach będących wynikiem królewskiego romansu. W dodatku tak naprawdę nie wiadomo, czy takich dzieci było dwoje czy troje. Według Janka z Czarnkowa, Kazimierz swoim naturalnym synom Niemierzy i Janowi zapisał w testamencie Bogucice, Chomętów, Pierzchnicę, Drugnię i inne wsie. Zapisy te jednak unieważnił Ludwik Węgierski tuż po śmierci Kazimierza. Za trzeciego syna uchodzi również Pełka.

Należy pamiętać, że średniowieczni władcy nie zatajali przed światem dzieci z nieprawego łoża, a mimo to informacje o nieślubnych potomkach Kazimierza są szczątkowe. Nic nie wiadomo ani o ich datach urodzin, ani o matkach. Wiadomo jedynie, że według Długosza Niemierza był na usługach króla Władysława Jagiełły. W trakcie pełnionej służby miał zostać zabity w Koprzywnicy, podczas kłótni przy wybieraniu podwód.

Zestawienie

I żona Aldona Anna Giedyminówna
dzieci: Elżbieta (żona Bogusława V zachodniopomorskiego) i Kunegunda (żona Ludwika rzymskiego)
wnuki: z Elżbiety - Elżbieta i Kazimierz IV słupski
II żona Adelajda Heska
III żona Krystyna Rokiczana
IV żona Jadwiga żagańska
dzieci: Anna (żona Wilhelma von Cilli, później Ulryka von Tecka), Kunegunda i Jadwiga
wnuki: z Anny - Anna Cylejska
Prawdopodobne dzieci nieślubne: Niemierza, Jan i Pełka

Bibliografia:

 1. Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, ks. 9, oprac. D. Turkowska i M. Kowalczyk, Warszawa 2009.
 2. Kronika Janka z Czarnkowa, Kraków 2016.
 3. Dąbrowski J., Kazimierz Wielki: twórca Korony Królestwa Polskiego, Wrocław 1964.
 4. Wyrozumski J., Kazimierz Wielki, Wrocław 2004.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

33 komentarze

 1. Kmin89 pisze:

  Jakaż to przewrotność losu, że z małżeństw miał tylko córki a z romansów synów.

 2. Marysia pisze:

  Kraków zbudował.Dzisiaj spaceruję w dzielnicy Kazimierz.Ten film przybliżył mi życie 700 lat temu.

  • zwierzyniecki pisze:

   Lokował nowe miasto Kazimierz/dziś dzielnica Krakowa/;z rynkiem/pl.Wolnica/i farą/bazylika Bożego Ciała/;miasto oddzielone było od Krakowa odnogą Wisły-dziś bulwary Dietla;miało mury obronne/jest fragment przy ul.Paulińskiej/a tragiczną smierc ks.Baryczki ‚upamiętnia„kosciół sw.Katarzyny/Augustianów/wybudowany przez Kazimierza jako akt pokutny....a czy p.Marysia wie gdzie znajduje sie /na Kazimierzu/ ”dom Esterki’?

 3. BASIA pisze:

  Wojen nie prowadził,ludzie żyli spokojniej przez długie lata.

 4. zwierzyniecki pisze:

  jak ustalił se.pl/superexpres?/Kazimierz miał synów;‚podobno kilku„...ale..‚ostatecznie miał 5 córek oraz 3 synów”...Fakt/czyli das Bild dla Polaków/ pisze o „strasznej smierci żony”/Aldony/cytując o.Dominikanina,ktory nie precyzuje jej okolicznosc;tzw.media w historycznym POdnieceniu i POszukiwaniu’sensacji’ z powodu emisji’Korony..„zasypują nas informacjami o „wyczynach„króla Kazimierza;„demona seksu”,„kolekcjonera żon„czy bigamisty;nie przypuszczałem,że ta „działalność„jest aż tak szczegółowo znana i „udokumentowana”-a co wiemy o tej ‚pozałóżkowej’???medialni „historycy” jakoś milczą,to ich nie interesuje?...współczesny Kazimierzowi Jan Luksemburski-miał pozamałżeńskiego syna-są żródła historyczne,nawet koscielne-bo zastał on biskupem Akwilei;syna Jana-Karol Luksemburski-król Czech i cesarz miał 4 żony,12 dzieci/także conajmniej jedno pozaślubne/;jego 4-ta żona Elzbieta-była wnuczką Kazimierza!Czesi uznają tego króla za ojca narodu czeskiego!Pozniejszy Henryk VIII/Anglia/miał 6 żon,dwie skazał na smierć;Ludwik XIV/Francja/ miał 1 żonę i 6 dzieci;z róznymi kochankami conajmniej 16 kolejnych;kiedy owdowial wział sekretny ślub z markizą deMontespan,która opiekowala się i wychowywała pozamałżeńskie dzieci.....Ludwik XIV to Król Słońce!

 5. Anonim pisze:

  niezly ruchacz

 6. Iolanta pisze:

  Iesrem pokrewniona z Anną Cylljską drugą zoną Władtysława Jagiełły

 7. marek pisze:

  Dzieci wychodziły już za mąż w wieku 10 lat?.Chore.

 8. Iolanta pisze:

  film jest bardzo ciekawy można się durzo dowiediec

 9. Gośćgosc pisze:

  latawiec....i facio ze sprezynka,aktywnhy kucio”’ nie czytam nie ogladam po jakie licho mi takiego zura zycie

 10. weronika pisze:

  Korona krolow-wspaniały film przybliżający historię.Piękna odtwórczyni postaci Anny,miła,kochająca Kazimierza iw ogóle bardzo dobrze dobrani aktorzy.POtrzeba więcej takich produkcji.

 11. hugo pisze:

  Super film!

 12. Emilka pisze:

  Niezłe tłumaczenia o królu Kazimierzu Wielkim a ktoś ogląda serial i tam jest/ Adelajda Heska i Kazimierz Wielki ja oglądam na kanale 113 wiec może wam sie spodobać.... tylko że jest to film/ Kostjumowy papa

 13. Emilka pisze:

  teraz nie piszcie

 14. DANUTA pisze:

  CIEKAWY FILM, DOTYCZY PRZECIEZ NASZEJ HISTORII, TYLKO DLACZEGO NI ZACZYNA SIE OD NP. CHRZTU POLSKI LUB NAWET WCZESNIEJ WIECEJ TAKICH PRODUKCJI

 15. DANUTA EK pisze:

  KORONA KROLOW TO FILM O NASZYCH WLADCACH, ALE TEZ CIEKAWY BYLBY O NASZYCH DZIEJACH ZE STRONY NP ZYCIA NA WSIACH , MIASTACH, ICH POWSTAWANIE , ROZWOJ ROLNICTWA, PRZEMYSLU, EDUKACJI, , ROZNYCH ANOMALII POGODOWYCH, PRZEZ WIEKI, NP, KIEDYS CZYTALAM ZE W POLSCE WYSTAPILA SZARANCZA CO WSZYSTKO ZJADLA I NASTAPIL OGROMNY GLOD W WYNIKU CZEGO ZMARLO POLOWA LUDNOSCI, BYL TO WIEK DOKLADNIE NIE PAMIETAM ALE OK OSIEMNASTEGO WIEKU, , CZYTALAM TEZ KSIAZKE Z 1900 R JAK POWSTAWALA WARSZAWA

 16. Norrman pisze:

  Jakośnikt nie zająknął się o tym,że ten wielki kazimierz otworzył drzwi,podczas gdy w całej Europie gnano ich na cztery wiatry,parchom,żmijowemu plemieniu.

 17. Norrman pisze:

  I dzisiaj rządzą całym światem pod przybranymi nazwiskami.A nami Polakami w szczególności

 18. Jagoda pisze:

  Pogubić się można z powodu powtarzających się imion kobiet. W ogóle dla mnie to wszystko takie zagmatwane. Dzisiaj w polityce prawie to samo. Układy, ukladziki,tu syn, tam ojciec, brat, wuj, swat w samorządach, sejmie, administracji rządowej, a w tle dziwki i lewe dzieci. Brrrrr.

 19. Bilbo pisze:

  Układy i układziki w polityce zawsze były i będą. Trzeba patrzeć na politykę realistycznie, a nie idealistycznie.

 20. Felixa pisze:

  Fabuła „Korony królów” niezwykle ciekawa /jak nasza historia/ ale zrobiona bardzo ubogo i czasami nieudolnie. Postacie historyczne niektóre sportretowane beznadziejnie a inne „żyją” na ekranie. Tak czy siak ten bardzo skromny i nierowny serial warto obejrzeć i poznać skomplikowaną historię naszego kraju i tej części Europy.

 21. Anonim pisze:

  Elżbieta żona Bogusława 5 wygląda tak ładnie w historii na szybko Kazimierz Wielki cz. 9.

 22. Paulinka pisze:

  Elżbieta tak ładnie wygląda

 23. Barbasia pisze:

  Gdzieś kiedyś czytałam . bodaj w kronice Długosza, że ze związku-małżeństwa z Jadwigą Żagańską- trzecia najmłodsza córk Jadwiga, nastoletnia wyszła za mąż i w czasie połogu umarła zostawiając potomka....Kto był jej mężem?

Zostaw własny komentarz