Rozliczenie roczne PIT z darowizną dla stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej |
Polacy bardzo chętnie biorą udział w licznych imprezach upamiętniających wydarzenia z naszej bogatej historii. Co roku, 15 lipca całe rodziny ze wszystkich zakątków Polski odwiedzają pola pod Grunwaldem, żeby obserwować rekonstrukcję jednej z największych średniowiecznych europejskich bitew, która miała miejsce w 1410 roku. Historia Polski jest wyjątkowo obfita w wydarzenia, które zmieniały losy całego narodu.
Żeby przekazywać pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach, miłośnicy minionych czasów powołują do życia stowarzyszenia lub fundacje, których członkowie przywracają do życia wiele ważnych miejsc i wydarzeń historycznych a także dbają o to, by zachować pamięć o ludziach biorących w nich udział. Mało znane fundacje borykają się z brakiem funduszy, które pozwalają na realizację zapisanych w statucie celów. Starają się więc o wpis na listę OPP uprawnionych do zbiórki 1% podatku, zabiegają o sponsorów i darczyńców.
Rozliczenie roczne PIT - jak i gdzie uwzględnić darowiznę ?
Państwo zachęca polskich podatników do przekazywania darowizny, głownie w postaci pieniędzy, na cele publicznie i społecznie poprzez obowiązującą w dalszym ciągu ulgę podatkową. Można z niej skorzystać rozliczając PITy 2018. Ulgę odlicza się we właściwym PIT 2018 od dochodu uzyskanego w roku, w którym dokonano przelewu kwoty darowizny na konto fundacji, stowarzyszenia czy innej organizacji realizującej cele pożytku publicznego. Oznacza to, robiąc rozliczenie PIT za dochód uzyskany w 2017 roku, możemy uwzględnić tylko darowiznę przekazaną w 2017 roku. Rozliczenie PIT 2018 pozwala na odpisanie kwoty w wysokości nie większej niż 6% dochodu. Chcąc skorzystać z przysługującej nam ulgi z tytułu darowizny, musimy wpisać darowaną kwotę w nasze rozliczanie PIT 2018 a informacje takie jak: kwota przelana na konto obdarowanego, wartość odliczenia (max. 6% dochodu) oraz pełna nazwa i dokładny adres obdarowanego, należy wpisać do odpowiednich rubryk w załączniku PIT/O - więcej informacji tutaj. Oprócz darowizny w postaci maksymalnej wysokości 6% dochodu, można również przekazać tej samej organizacji 1% należnego fiskusowi naszego podatku. Kwoty te nie sumują się ze sobą, rozlicza się je oddzielnie, niezależnie.
Rozliczenie roczne PIT przez Internet jest naprawdę proste!
Żeby nie głowić się nad wyborem właściwej deklaracji podatkowej i nad tym, w którym miejscu wpisać jakie cyferki, Ministerstwo Finansów i firmy działające w obszarze podatkowym zachęcają do rozliczenia PITw wersji elektronicznej, które zdecydowanie ułatwi dobry program PIT 2018. Rozliczanie PIT 2018 w formie elektronicznej jest o niebo wygodniejsze, szybsze i skuteczniejsze niż ręczne wypełnianie papierowych formularzy podatkowych i zanoszenie ich do okienka w urzędzie skarbowym. Zadowoleni podatnicy rekomendują PIT 2018 program PITax.pl Łatwe podatki. Można z niego korzystać nie opuszczając domu lub innego wygodnego miejsca na smartfonie, tablecie albo osobistym komputerze. Kreator programu zada użytkownikowi parę prostych pytań, a po udzieleniu odpowiedzi, program wygeneruje nasz wypełniony PIT. Musimy sprawdzić tylko, czy dobrze wpisaliśmy wszelkie dane, i jeśli tak, to możemy przesłać go do naszego urzędu skarbowego. Warto zapisać wypełniony PIT w pamięci komputera albo go wydrukować. Najpierw konieczne jest złożenie podpisu pod deklaracją podatkową w postaci kwoty przychodu z poprzedniego roku. Po dopełnieniu tej formalności możemy wygenerować elektroniczne urzędowe potwierdzenie odbioru, czyli UPO.
Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.