„Rzadka i piękna”. Archeolodzy odkryli w Cezarei 1800-latnią mozaikę


„Rzadka i piękna” – tak władze Izraela określiły odkrytą przez archeologów rzymską mozaikę, którą datuje się na II lub III wiek naszej ery. Mozaika znajduje się w Cezarei, w izraelskim dystrykcie Hajfa. Przedstawia ona ludzi otoczonych przez kolorowy wzór, obok których umieszczony jest napis w języku grackim.

Mozaikę odkryto podczas badań archeologicznych pochodzącego z okresu bizantyjskiego budynku, którego ustalony przez badaczy wiek sięgać może nawet 1500 lat. Było dla nas niespodzianką, że udało nam się znaleźć dwa piękne zabytki z czasów świetności Cezarei – komentował Peter Gendelman, jeden z kierowników wykopalisk prowadzonych przez Izraelski Urząd Starożytności (IAA), odnosząc się do budynku oraz znajdującej się u jego podnóży mozaiki.

Człowiek w todze, kolorowe wzory i gracki napis

Znajdująca się pod niemal trzy wieki młodszym budynkiem mozaika ma 3,5 na 8 metrów. Ułożona została z wielkim kunsztem i dokładnością, o czym świadczy liczba 12 000 elementów, użytych do wykonania jej jednego metra kwadratowego. Na mozaice widnieją wizerunki postaci, spośród których jedna ubrana jest w togę. Postacie otoczone są kolorowymi wzorami, a obok nich znajduje się – niestety zniszczony – napis w języku grackim.

Eksperci biorący udział w prowadzonych pracach informują, że podobne mozaiki były wcześniej odnajdywane na Cyprze i w północnych regionach Syrii, a ta z Cezarei jest pierwszą odkrytą w Izraelu.

Treść wynikająca z ukazanej na mozaice sceny nie jest znana. Jej znaczenie uzależnione jest od roli budynku, w którym kiedyś się znajdowała.  Jak podkreśla Peter Gendelman, postacie ukazane na mozaice mogły być w przeszłości właścicielami budynku, jeśli pełnił on role posiadłości. Mogli to również być fundatorzy mozaiki lub ważnymi dla miasta postaciami, jeżeli budynek pełnił funkcje publiczną.

Cezarea

Swoją współczesną nazwę Cezarea zawdzięcza Herodowi Wielkiemu. Ówczesny król Judei nazwał miasto na cześć cesarza Oktawiana Augusta, który pozostawił Heroda na tronie Judei, pomimo wsparcia przez niego Marka Aureliusza w walce o władze po Juliuszu Cezarze.

Do czasu podboju Cezarei przez Arabów miasto było istotnym portem na mapie regionu. Obecnie Cezarea to niewielka, nieustannie odwiedzana przez archeologów, rybacka wioska.

Zdjęcia z prac wykopaliskowych

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz