IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej


Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart zapraszają na wydarzenia kulturalne w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

IPNOd 25 lutego do 11 marca 2018 r. przewidziano 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Festiwal zawita w tym roku do Krakowa, Kielc, Żabna, Lusławic, Dąbrowy Tarnowskiej i Woli Rzędzińskiej.

  • Koncerty Galowe IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej

Centralnym punktem będą dwa Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym - 25 lutego 2018 r. o godz. 16 i 19.30 w Auditorium Maximum UJ, ze specjalnym udziałem Joanny Słowińskiej i Michała Gasza, a także laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima” - Nikoli Wądołowskiej (Białystok), Pauliny Łagi (Słupsk) i Wielopokoleniowego Chóru z Zakliczyna.

Wystąpią także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, usłyszymy ponadto Orkiestrę Symfoniczną Passionart pod batutą Małgorzaty Langer-Król oraz Janusza Wierzgacza. W partiach solowych zaprezentują się Żaneta Wierzgacz i Mateusz Prendota.

Podczas koncertu rozpoczynającego się o godz. 19.30 wręczona zostanie nagroda Danuty Siedzikówny „Inki” Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Wstęp na oba wydarzenia wolny - za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w kasie Filharmonii Krakowskiej od 20 lutego w godzinach jej otwarcia.

  • Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska.
    Harmonogram IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej

1 marca 2018 r. w Kieleckim Centrum Kultury, 5 marca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, 6 marca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 marca w Dąbrowskim Centrum Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Moja Niepodległa” – początek o godz. 12. W formie otwartej dla szerokiej publiczności zostaną one powtórzone o godz. 18.

W programie utwory nawiązujące do ponad 250-letniej tradycji walki o wolność i niepodległość ojczyzny. Publiczność wyruszy w muzyczną podróż od czasów konfederacji barskiej, poprzez epopeję walk napoleońskich, powstania listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, chlubną kartę zapisaną przez Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych po fenomen „Solidarności”.

Koncertom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, a wykonawcami będą: Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla; soliści Chóru Filharmonii Krakowskiej, sekcja rytmiczna, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Passionart.

  • Koncert „Abp Antoni Baraniak in memoriam” - Kraków 4 marca

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej (25 lutego – 11 marca, Kraków, Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska, Wola Rzędzińska) będzie koncert poświęcony Niezłomnemu Rycerzowi Kościoła, abp. Antoniemu Baraniakowi.

Wykonane zostanie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W partiach solowych wystąpią: Bernarda Grembowiec (sopran), Joanna Święszek (alt), Mateusz Prendota (tenor), Maciej Drużkowski (bas), a także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Orkiestra Symfoniczna Passionart pod kierownictwem Janusza Wierzgacza.

4 marca 2018 r., godz. 18.45, kościół św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6 w Krakowie-Dębnikach. Wstęp wolny.

  • Festiwalowy finał w Woli Rzędzińskiej

11 marca o godz. 18 rozpocznie się koncert „Amor patriae nostra lex„ (Miłość ojczyzny naszym prawem) ze specjalnym udziałem Chórów Kantata z Jodłówki-Wałek i Cantus z Woli Rzędzińskiej oraz Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich i Kwintetu Dętego Passionart, pod kierunkiem Janusza Wierzgacza i Marcina Wróbla. W partiach solowych wystąpią Katarzyna Guran, Mateusz Prendota i Maciej Drużkowski oraz Marek Pawełek i Włodzimierz Siedlik (organy). Na repertuar koncertu złożą się pieśni Żołnierzy Wyklętych oraz utwory z ekranizacji ”Trylogii” Henryka Sienkiewicza w aranżacji Marka Pawełka.

  • Skrócony program koncertów IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej

Koncerty Galowe – 25 lutego 2018 r., godz. 16 i 19.30, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Moja Niepodległa – 1 marca 2018 r., godz. 12 i 19, Kieleckie Centrum Kultury

Abp Antoni Baraniak in memoriam – 4 marca 2018 r., godz. 18.45, kościół św. Stanisława Kostki w Krakowie Dębnikach

Moja Niepodległa  5 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Gminne Centrum Kultury w Żabnie; 6 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach; 9 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Dąbrowski Dom Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Amor patriae nostra lex – 11 marca 2018 r., godz. 18

  • Koncert Bardów II Konspiracji

27 lutego 2018 r. w Filharmonii Krakowskiej (godz. 19) odbędzie się spektakl muzyczny „Wyklęta armia powraca„ z udziałem bardów: Andrzeja Kołakowskiego, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, a także pianisty Andrzeja Perkmana oraz sopranistki Katarzyny Guran i Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla. W programie koncertu pod honorowym patronatem Oddziału IPN w Krakowie znajdą się utwory z płyt „Powstańcza Armia Powraca„, „Oskarżeni o Wierność”, ”Requiem dla poległych” oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych. Wejściówki (20 zł) w formie cegiełek na cele statutowe Stowarzyszenia Passionart - do nabycia w Filharmonii Krakowskiej w godzinach otwarcia kas.

Bezpłatne wejściówki na dwa Koncerty Galowe do odebrania w kasie Filharmonii Krakowskiej od 20 lutego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz