Damian Łakomski - prezes Rycerskiej Kadry Polski: nasze rycerstwo sportowe zajmuje czołowe miejsca na świecie [wywiad]


Kadra Narodowa reprezentująca Polskę na mistrzostwach świata w sportowych walkach rycerskich należy do ścisłej światowej czołówki. Prezes stowarzyszenia Rycerska Kadra Polski Damian Łakomski opowiedział nam o sposobie wyłaniania Kadry i jej sukcesach, Polskiej Lidze Walk Rycerskich, a także o tym w jaki sposób można stać się jednym z walczących zawodników.

Wojciech Duch: W jakim celu została powołana Rycerska Kadra Polski?

Damian Łakomski: - Rycerska Kadra Polski podejmuje działania w organizacji wyjazdu Kadry Narodowej na mistrzostwa świata. O ile wyłonienie małej grupy najlepszych pojedynkowiczów jest stosunkowo proste poprzez przeprowadzenie turniejów 1 vs. 1, o tyle wybór około 60-osobowej kadry do kategorii walk grupowych jest bardziej złożony i wymaga dokładnego przyjrzenia się mniej więcej setce zawodników.

Damian Łakomski, prezes stowarzyszenia Rycerska Kadra Polski / fot. Bartosz Janiczek

Stąd idea Polskiej Ligi Walk Rycerskich...

- Żeby wybrać najlepszych zawodników musimy mieć możliwość ich oceny. Polska Liga Walk Rycerskich jest cyklem 5-6 turniejów, które odbywają się od września do kwietnia. Pozwala to na utrzymywanie wysokiej motywacji zawodników bezpośrednio przed wyjazdem na mistrzostwa świata i oceny ich kondycji, umiejętności pracy w grupie, odporności na ciosy, umiejętności zapaśniczych, oceny sytuacji w polu walki, czy wreszcie predyspozycji psychicznych do brutalnej walki.

Od 2018 roku RKP należy do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, który pomoże nam oficjalnie zarejestrować nasz sport i zostać zauważonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Ile jest polskich klubów biorących udział w turniejach i jakie są warunki przystąpienia do PLWR?

- W Polce mamy 9 klubów, które biorą udział w lidze. Warunkiem udziału jest członkostwo w którejś z drużyn lub stworzenie własnej. Standardowa drużyna kategorii 5 vs. 5 ligi składa się z 8 osób. Można co prawda walczyć także w piątkę, ale wtedy drużyna nie ma zmienników i trudno utrzymać dobrą wydolność przez cały turniej. Zdobycie mistrzostwa PLWR zależy nie tylko od poziomu sportowego zawodników klubu, ale także od zdolności wystawiania przez klub kompletnej ekipy na każdym turnieju.

Klub Polskiej Ligi Walk Rycerskich

Na jakich zasadach odbywają się walki i jak są punktowane?

- W szrankach stają naprzeciw siebie dwie drużyny pięcioosobowe – zmiennicy stoją przy szrankach. Na komendę sędziego rozpoczyna się starcie. Zasady są proste – trzeba przewrócić przeciwnika lub wytrącić go z równowagi na tyle, żeby zmuszony był podeprzeć się gruntu czymś więcej niż stopami. Wtedy zawodnik  jest wykluczany z walki w danym starciu.

Czy uzbrojenie, które jest używane przez walczących odbiega od ekwipunku średniowiecznego rycerza?

- Zawodnicy korzystają z wzorców z przeszłości, ale jest kilka istotnych dodatków. Niewidoczna część ubioru i ochrony jest współczesna. Można stosować bieliznę lnianą, ale można korzystać z nowoczesnej techniki i mieć termoaktywny strój. Ważnym elementem jest suspensor, najczęściej plastikowy, dodatkowo inne elementy plastikowe chronią kręgosłup. Nie przywiązujemy też wagi do wykonywania elementów ubioru czy uzbrojenia tradycyjnymi ręcznymi technikami.

Chyba częstym pytaniem zainteresowanych rekonstrukcją historyczną, czy jak w Waszym przypadku rycerskimi walkami sportowymi, jest pytanie o próg finansowego wejścia do gry. Ile trzeba wydać, by móc próbować swoich sił na arenie?

- Na szczęście widzimy trend obniżania kosztów uzbrojenia. Wymusza to konkurencja. Podobnie jak w przemyśle - żeby być konkurencyjnym trzeba robić wyroby dobrze i w miarę tanio. Wymaga to analizy procesu produkcji i optymalizacji wykonywanych zadań w procesie wytwarzania. W przemyśle mówi się o lean production. Tak więc komplet bezpiecznego uzbrojenia można kupić aktualnie za około 6 500,00 złotych. Kto wie, może zobaczymy kiedyś zbroje w popularnych marketach sportowych?

Na szczęście kluby mają coraz więcej zbroi, to pozwala na pożyczenie nowej osobie i umożliwienie jej „zakochania się” w Sportowych Walkach Rycerskich.

Polska Liga Walk Rycerskich, turniej we Wrocławiu / fot. Bartosz Janiczek

A jak wygląda kwestia zaangażowania członków klubów w rekonstrukcję historyczną? Czy wśród Was są osoby, które sportowe walki łączą z udziałem w turniejach i rekonstrukcjach grup historycznych?

- Liga angażuje zawodników od września do kwietnia, potem, w maju i czerwcu, są mistrzostwa świata. Okres letni jest dla jednych przerwą w walkach, a dla drugich możliwością udziału w turniejach na imprezach rekonstrukcyjnych. Większa część zawodników korzysta z tego okresu w sposób aktywny.

Na turniejach w ramach PLWR wyłaniana jest kadra na rycerskie mistrzostwa świata, wedle jakich kryteriów i kto ją rekrutuje? Wreszcie jak liczna jest?

- W 2017 roku kapitanowie drużyn PLWR wybrali na Kapitana Reprezentacji Sławka Smolarczyka, tym razem zdecydowano o przedłużeniu kadencji na 2 lata. To kapitan wybiera reprezentację. Statystycznie im drużyna ma lepsze wyniki w lidze, tym więcej jej zawodników trafi do reprezentacji. To jego rola wyłowić też perełki, które walczą w słabszych ekipach. Wybór wspierają wyznaczeni kapitanowie pomocniczy, w tym kapitan kategorii 1 vs. 1. MŚ 2018 to nominacje dla 58 mężczyzn i 8 kobiet.

Jakie konkurencje są rozgrywane podczas mistrzostw?

- Federacje HMBIA i IMCF różnią się pod kontem konkurencji. Ale i tu, i tu są dyscypliny pojedynkowe z podziałem na typ broni – (m.in. broń drzewcowa, miecz długi, miecz i tarcza) oraz walki grupowe.

Kategorie walk grupowych są nieco różne. HMBIA pozwala na walkę 3 drużyn z każdego kraju w kategorii 5 vs. 5, natomiast IMCF tylko jednej, jednocześnie wprowadzając kategorię 10 vs. 10. Walki o większej ilości walczących tzw. Royal Category to dla HMBIA 21 vs. 21, a dla IMCF 16 vs. 16.

Czyli w zmaganiach biorą udział także kobiety, czy ich konkurencje lub sposób walki różni się w jakikolwiek sposób od zmagań mężczyzn?

- Zasady są takie same. Z powodu mniejszej ilości zawodniczek walki grupowe dotychczas były ograniczone do kategorii 3 vs. 3.

Jak nasza kadra wypada na tle innych państw? Czy prowadzone są oficjalne rankingi, na podstawie których można ustalić siłę poszczególnych drużyn?

- Tutaj zapewne najlepszym miernikiem jest pozycja kraju w klasyfikacji medalowej i tutaj jesteśmy w obu federacjach na podium – HMBIA trzecie miejsce, IMCF drugie miejsce.

Na jakie sukcesy na mistrzostwach liczycie w tym roku?

- HMBIA w Rzymie – jak zwykle liczymy na medale naszych pojedynkowiczów zarówno Pań, jak i Panów. Trzymamy także kciuki za nasze Panie w walkach grupowych. To, na co ja liczę najbardziej to upragniony medal dla walk grupowych mężczyzn. Zawsze jesteśmy blisko. Dla kategorii 5 vs. 5 konkurencja jest silna, ponieważ każdy kraj może wystawić 3 zespoły i tutaj zdarzało się zdobycie 6 miejsca. Dla kategorii 21 vs. 21 miejsce tuż za podium to norma. W 2012 roku zdobyliśmy w tej kategorii brązowy medal i już czas sięgnąć po medal ponownie.

IMCF w Szkocji – tutaj jest wiele kategorii, w których wygrywamy medale. Gdy MŚ IMCF odbywały się w Polsce w 2015 roku, nie było kategorii bez medalu dla Polski, a większość była złota. Co może nasz powstrzymać tym razem...? Koszty i odległość. MŚ IMCF odbywają się w tydzień po tych w Rzymie. Jeden problem to możliwość wzięcia urlopów przez zawodników, a kolejny to ogromna odległość 2.500 km z Rzymu do Scone Palace.

Obecnie na polakpotrafi.pl prowadzicie zbiórkę funduszy na wyjazd na mistrzostwa do Rzymu, opowiedzcie o zbiórce i o tym, w jaki sposób wykorzystacie te fundusze…

- Korzystamy z portalu polakpotrafi.pl od 3 lat. Z powodu braku innego dofinansowania zewnętrznego radzimy sobie w ten sposób. Stworzenie stowarzyszenia pozwoliło nam na pozyskanie dotacji z UM Gliwice i przygotowanie niezbędnych materiałów promocyjnych. Jesteśmy pewni, że trafią one do firm i osób, które będą nas wspierać w przyszłości.

Adres do naszego projektu to: https://polakpotrafi.pl/projekt/rycerska-kadra-polski-mistrzostwa-swiata-2018.

Sportowe walki rycerskie obecnie najpopularniejsza są w Rosji, gdzie kadra może liczyć na wsparcie bogatych sponsorów, czy myślicie, że wkrótce także w Polsce Wasza dyscyplina zyska większą popularność?

- Jestem pewien, że tak się stanie. Znam tę dyscyplinę, widzę twarze publiczności i ich emocje podczas turniejów, wiem że sport jest emocjonujący i widowiskowy. Musimy go tylko promować i promować, im więcej prób, tym większe szanse, że trafimy na właściwą osobę, firmę lub instytucję.

* Damian Łakomski - prezes stowarzyszenia Rycerska Kadra Polski, koordynator projektu. Jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodników, wielokrotny reprezentant kraju na mistrzostwach świata obydwóch federacji, walczy w kategoriach bojowych 5 vs 5, 16 vs 16, 21 vs 21. Dodatkowo jest dwukrotnym zwycięzcą konkurencji najwierniej odtworzonego historycznego uzbrojenia - MŚ HMBIA. Kapitan ligowej drużyny Niepokorni Orzesze oraz chorąży reprezentacji narodowej.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Knight pisze:

    Ta pasja jest niesamowita. Myślałem, że rycerze to dziś tylko reko, a reko to takie udawanie przaśne (często). To jest naprawdę fantastyczne! Chciałbym Grunwald i pojedynek 250vs250 😀

Zostaw własny komentarz