Noc Muzeów w Kielcach 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Kielcach odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać kieleckie muzea i inne instytucje kulturalne, które dodatkowo przygotują atrakcyjny program dla swoich gości.

Noc Muzeów w Kielcach 2019. Zobacz tegoroczny program

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Kielcach 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Kielcach 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Kielcach 2019

Muzeum Narodowe w Kielcach

19.00–24.00
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Muzeum Dialogu Kultur

UWAGA: Muzeum Archeologiczne w Wiślicy czynne do godziny 20.00 (wstęp wolny od godz. 14.00), a Dawny Pałac Biskupów Krakowskich zamknięty z powodu remontu.

19 maja powyższe oddziały czynne od godz. 12.00

Program Nocy Muzeów:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową

American Dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza. Celem wystawy jest pokazanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przez pryzmat miejsc, które pisarz odwiedził podczas trwającej dwa lata wyprawy. Narrację ekspozycji tworzą fragmenty listów dotyczące miast, ludzi oraz amerykańskiej przyrody.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Zwiedzanie wystawy czasowej

Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego, która ukazuje bogate zbiory ilustracji, jakie wykonali do utworów Żeromskiego – Popiołów, Wiernej rzeki, Przedwiośnia, Syzyfowych prac, Urody życia czy Dziejów grzechu znani rysownicy i malarze.

– MUZEAIKA – zabawa terenowa

Muzeum Dialogu Kultur

- pokaz filmu „ANUBUMIN” (reż. Zanny Begg, Oliver Ressler, Austria, Australia 2017, 18′), będącego w programie 17. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbędzie się w dniach 20–26.05.19 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3.

Uzależnione od międzynarodowej pomocy niewielkie wyspiarskie Nauru na Pacyfiku jest miejscem, w którym Australijczycy przetrzymują niechcianych gości. Film Resslera i Begg zawiera unikalne, zarejestrowane ukrytą kamerą nagrania z ośrodków, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywani są azylanci. Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników – sygnalistów, opisujących tragiczną sytuację ludzi skazanych bezterminowo na pobyt w tropikalnym piekle.

- wystawa czasowa Artur Ptak. Od alegorii do autorskiego znaku. Temat prac prezentowanych na wystawie zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa postrzeganego przez pryzmat znaku i jego szeroko rozumianej dominacji w kulturze chrześcijańskiej oraz przestrzeni publicznej.

-wystawa czasowa 30/100_PL. 30 lat Wolności, to wystawa fotograficzna autorstwa Piotra Wójcika. Ekspozycja składa się z trzech części, z których każda ukazuje współczesny obraz Polski.

– MUZEAIKA – zabawa terenowa

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

- zwiedzanie Pawilonu Archeologicznego z pozostałościami XI-wiecznego kościoła, Podziemi Bazyliki z pozostałościami dwóch kościołów romańskich, kolejno z XII i XIII w. oraz Domu Długosza z XV w.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach zamknięty z powodu remontu. Zapraszamy już od czerwca.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zapraszamy do odwiedzin Dworku Laszczyków w Kielcach podczas Europejskiej Nocy Muzeów w dniu 18 maja 2019 r. w godz. 20.00-23.30.  Tej nocy Muzeum Wsi Kieleckiej zainauguruje nową wystawę zatytułowaną  „Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej”.

Na ekspozycji znajdzie się ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. Będą to obrazy z maryjnych ośrodków kultowych, wizerunki świętych patronów chroniących od klęsk elementarnych, chorób i zarazy, jak i znane oraz cenione przedstawienia o charakterze pasyjnym, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Pokazane zostaną także techniki ich wykonywania: malowanie na papierze, gipsatury produkowane w manufakturach  oraz oleodruki barwnych, seryjnie wytwarzanych wizerunków świętych w dziewiętnastowiecznych drukarniach. Wystawę będzie można oglądać  do 30 lipca 2019 r.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy wszystkich zainteresowanych do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji OMPiO.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Kieleckie muzea zapraszają na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Na sobotni wieczór 18 maja dla kielczan oraz turystów przygotowały zwiedzanie połączone z grą „Ukryta różnorodność”.

Kielecka Muzeaika to gra przygotowana wspólnie przez Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Biuro Wystaw Artystycznych

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach wspólnie z muzeami zaprasza na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Na sobotni wieczór 18 maja dla kielczan oraz turystów placówki kultury przygotowały zwiedzanie połączone z grą „Ukryta różnorodność”.

Muzeum Historii Kielc

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Historii Kielc podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Wzorem lat poprzednich, będzie można wziąć udział w MUZEAICE - grze zorganizowanej przez miejskie instytucje kultury otwarte nocą 18 maja. Karty gry dostępne będą do pobrania we wszystkich instytucjach, których gra dotyczy oraz na ich stronach internetowych, jednak nie wcześniej niż o godz. 20. Karty należy złożyć w ostatniej odwiedzanej instytucji do god. 23.30. Rozstrzygnięcie gry i wręczenie nagród 19 maja, w niedzielę, o godz. 16 w Muzeum Dialogu Kultur, pod adresem Rynek 3.

Instytut Pamięci Narodowej

Tematyka Nocy Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwiedzający obejrzą filmy dokumentalne oraz reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane 8 maja 1969 r. przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.

W podziemiach naszej siedziby będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz „Signal Extra„ czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Dodatek ten był dołączony do 17. Numeru gazety „Signal„ z 1944 r. Prezentowany egzemplarz zawiera tekst niemieckiego podporucznika, zatytułowany ”Warszawa. Jak to było w rzeczywistości”. Autor pokazał w nim głównie bezsens zrywu powstańczego, zdradę sojuszników, a przede wszystkim wyeksponował fakt nieudzielenia powstaniu pomocy przez Armię Czerwoną. To jedna wielka propaganda. Wybielenie Niemców i przekonywanie Polaków, że od III Rzeszy bardziej niebezpieczni są dla nich Sowieci.

Nasi goście będą także mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum IPN. W pracowni reprograficznej pokażemy urządzenie wykorzystywane w procesie digitalizacji. Zwiedzającym udostępniona zostanie również wystawa „Akcja AB”, prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.

Inne atrakcje to: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: „Niepodległa„, „Polak Mały„, „303„, „ZnajZnak – Sport”, „ZnajZnak – Pamięć”, „Pamięć ‘39”, „Miś Wojtek” i ”Awans – zostań marszałkiem Polski”. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W godz. 19-19.30 archiwiści będą czytać komiks ”Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.

Źródło: mnki.pl; mwk.com.pl; muzeumzabawek.eu;

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz