Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 191-200 historycznej telenoweli TVP


Korona królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, trwają ok. 30 minut. Natomiast w piątki o 18.30 nadawany będzie program edukacyjny Korona królów - taka historia...

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 191
(wtorek 19 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz chce się zemścić na Kiejstucie za śmierć Pełki i Niemierzy. Swój plan wyjawia Ludwikowi. Bratanek tymczasem zamierza zbrojnie wyruszyć na Włodzimierz. Elżbieta pisze list do Olgierda. Informuje litewskiego księcia, że modli się za niego i nie chce, by spotkała go kara za czyny jego brata. Jurze i Jaśkowi monarchini poleca zadbanie o bezpieczeństwo Ludwika, przyszłego króla Polski po śmierci Kazimierza. Bolko próbuje nakłonić Guncela do pozostania w Świdnicy. Proponuje dzielnemu rycerzowi, by sprowadził się na dwór z ukochaną Heleną. Podczas wyprawy przez las giermek traci konia. Pod Sierakowem prosi o pomoc spotkanego chłopa. Ten odsyła giermka i jego towarzysza Jakuba z Biskupic do najbliższego miasta. Być może tam wesprze ich córka Przybysława.

Korona Królów odcinek 192
(środa 20 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz wraca na Wawel. Wbrew woli Adelajdy i Kunegundy król udaje się do kaplicy, by pożegnać Pełkę i Niemierzę. Potem prosi o przebaczenie Cudkę. Między nim a młodą wdową odżywa dawne uczucie. Na Wawelu trwają poszukiwania skradzionych mieczy zamordowanych rycerzy, Niemierzy i Pełki. Pada podejrzenie, że tak niechlubnego czynu mogła dopuścić się jedna z dwórek. W Sierakowie Helena urządza komnatę myśliwską dla Guncela. Wkrótce pomaga zagubionym Krzyżakom, Jakubowi i giermkowi. Podczas wieczerzy przybysze opowiadają kobiecie o swoich przygodach. Okazuje się, że pochodzący z okolic Sierakowa giermek ma wiele wspólnego z Heleną.

Korona Królów odcinek 193
(czwartek 21 marca, godz. 18:30 TVP1)

Rycerze Kazimierza w składzie: Jasiek, Jan Jura, Suchywilk i Maciej Borkowic planują atak na okrutnego Kiejstuta. Ludwik podburza ich, by zabili także drugiego z litewskich braci, Olgierda. Helena cieszy się z powrotu Guncela. Nie może się nadziwić, że ukochany znów jest silny jak dawniej. Kazimierz przeprasza Adelajdę za wszystkie swoje miłosne występki. Żona sugeruje mu, by prosił Ludwika o darowanie życia pokonanym wrogom.

Korona Królów odcinek 194
(poniedziałek 25 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz i Adelajda obiecują Cudce wsparcie po śmierci Niemierzy. Następnie król poleca Ligęzie, by wyprosił u Olgierda spotkanie. Misja Jaśka, Jana Jury, Suchywilka i Macieja Borkowica zostaje zwieńczona sukcesem. Rycerzom Kazimierza udaje się schwytać okrutnego Kiejstuta. Helena podejrzewa, że giermek Jakuba może być jej bratem.

Korona Królów odcinek 195
(wtorek 26 marca, godz. 18:30 TVP1)

Rycerze Kazimierza więżą Kiejstuta w obozowisku wojsk polsko-węgierskich. Okrutnik boi się, że przyjdzie mu zapłacić własną głową za śmierć Pełki i Niemierzy. Ludwik zdradza Mentorowi swoje plany względem Kiejstuta. Zachowa go przy życiu, tym samym wzmacniając swoje wpływy na Litwie. Król chce znaleźć rybaków, którzy oznaczając brody na Bugu, ułatwili wrogowi przeprawę przez rzekę. Misję ma wykonać Ligęza. Posłaniec Kazimierza wypytuje Egle o ostatnie wydarzenia. Dwórka jednak niewiele pamięta. W obliczu konfliktu zbrojnego jej życie jest zagrożone.

Korona Królów odcinek 196
(środa 27 marca, godz. 18:30 TVP1)

Do zamku przybywa goniec, który obwieszcza powrót wojsk z wojny na Rusi. Jaśka nie cieszy ta wiadomość - nie zdołał bowiem pomścić zamordowanych kolegów. Kazimierz odznacza rycerzy za wybitne zasługi. Nagradza wszystkich z wyjątkiem Maćka Borkowica. Mężczyzna zostaje publicznie upokorzony. Spytek w rozmowie z Suchywilkiem skarży się na własne zdrowie. W młodzieńcu widzi swojego następcę.

Korona Królów odcinek 197
(czwartek 28 marca, godz. 18:30 TVP1)

Katarzyna znów knuje na dworze. Podejrzewa, że ojcem dziecka Cudki wcale nie był zmarły Niemierza. Jednocześnie martwi się, że potomek nigdy nie pozna krewnego. Kazimierz postanawia rozmówić się z Tatarami. Spytek chce do nich wyruszyć z poselstwem. Jego pomysł nie zyskuje aprobaty Jaśka. Maciej Borkowic i Mikołaj z Biechowa dyskutują o lojalności wobec króla. Każdy z nich inaczej widzi swoją rolę. W niejasnych okolicznościach znika Helena.

Korona Królów odcinek 198
(poniedziałek 1 kwietnia, godz. 18:30 TVP1)

Guncel szuka zaginionej Heleny. W lesie znajduje medalion i zakrwawioną odzież. Obawia się, że żona nie żyje, a za jej śmierć obwinia Macieja Borkowica. Decyduje się ruszyć do Przybysława, by oznajmić teściowi tragiczną wiadomość. Spytek przygotowuje się do negocjacji z Tatarami. Prosi Jana Jurę, by powstrzymał Jaśka, gdyby ten chciał ruszać jego śladem.

Korona Królów odcinek 199
(wtorek 2 kwietnia, godz. 18:30 TVP1)

Spytek staje przed synem chana. Negocjacje niestety nie idą po jego myśli. Tatarzy upatrując szansy w wizycie królewskiego posłańca, obcinają mu język. Dobiesław ma dostarczyć go Kazimierzowi z żądaniem okupu. Adelajda zastanawia się, kto jest ojcem dziecka Cudki. Obawia się, że król znów wdał się w romans z owdowiałą dwórką. Poleca Katarzynie zgromadzenie stosownych informacji. Podczas uczty Jan Jura prosi Juttę o rękę. Radosną atmosferę przerywa wieść o śmierci Heleny.

Korona Królów odcinek 200
(środa 3 kwietnia, godz. 18:30 TVP1)

Na Wawelu trwa poruszenie, gdy Dobiesław z Kurozwęk dostarcza królowi obcięty język Spytka. Jasiek chce wyruszyć na Tatarów, lecz Kazimierz studzi emocje dzielnego rycerza. Guncel obwołuje Jakuba z Biskupic mordercą Heleny. Giermek udaje zaskoczonego pomówieniami, choć w rzeczywistości to on przetrzymuje kobietę w swojej chacie.

Streszczenie następnych odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Erwin pisze:

    Odcinki są stanowczo za krótkie.

  2. Zosia pisze:

    pewnie że za krótkie, Egle fajna aktorka mogłaby częściej występować

Zostaw własny komentarz