Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Muzeum w Markowej 2020


Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest w Polsce obchodzony co roku, w dniu 24 marca. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotowało kampanię upamiętniającą bohaterów tego dnia.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na oficjalnym profilu Facebook Muzeum – na bieżąco będzie trwać kampania upamiętniająca oraz popularyzująca ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Specjalnie na 24 marca przygotowany został spot promocyjny w języku polskim i angielski. Spot dzięki porozumieniu z POLREGIO, będzie przez dwa tygodnie wyświetlany na 680 ekranach w pociągach kursujących w czterech województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Ten sam spot emitowany będzie także na antenie TVP Historia oraz TVP3 Rzeszów.

Jak co roku, 24 marca Muzeum zamierzało odsłonić na Ścianie Pamięci kolejne tabliczki z nazwiskami polskich Sprawiedliwych, do których historii dotarło w swoich badaniach w ostatnich miesiącach. Ponieważ jednak uroczystości zostały odwołane, historie ratowania prezentowane są w formie infografik w muzealnych kanałach komunikacji.

Ponadto Muzeum wkrótce zaprezentuje najnowszą wystawę czasową poświęconą pomocy Żydom w okupowanej Polsce pt. „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”. To kolejna mobilna wystawa przygotowana przez Muzeum w Markowej, do użyczenia zainteresowanym podmiotom.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony jest 24 marca i ma charakter państwowy. Dla Muzeum w Markowej to dzień szczególny, bo ustanowiono go w rocznicę śmierci naszych patronów - Rodziny Ulmów z Markowej, która wraz z ukrywającą się u nich ośmioosobową grupą Żydów z rodzin Didner, Goldman i Grünfeld, poniosła śmierć z rąk niemieckich żandarmów. Już jutro obchodzić będziemy 76. rocznicę ich tragicznej śmierci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz