Prezentacja audiobooków z serii „Klasycy polskiej historiografii”


W czwartek 29 października o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski odbędzie się prezentacja online wyjątkowej serii audiobooków z udziałem aktorów interpretujących klasyków polskiej historiografii. Transmisję na żywo z wydarzenia będzie można oglądać na profilu Facebookowym Muzeum Historii Polski oraz na kanale YouTube MuzHPtv.

Spotkanie „Klasycy polskiej historiografii„ prezentuje projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ”Kultura w sieci”, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. W spotkaniu uczestniczył będzie minister Jarosław Sellin, przedstawiciel MKiDN.

Prezentacji będzie towarzyszyć dyskusja, w której uczestniczyć będą: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Antoni Pawlicki (inicjator przedsięwzięcia, aktor interpretujący teksty), Agnieszka Więdłocha oraz Magdalena Górska (aktorki interpretujące teksty), Wojciech Kalwat (wybór tekstów, Muzeum Historii Polski).

Piłsudski, Łoziński, Tokarz, Żeleński-Boy – to autorzy, których dzieła w wersji dźwiękowej można znaleźć na stronie Muzeum Historii Polski. Czytają Magdalena Górska, Antoni Pawlicki i Agnieszka Więdłocha.

Nagrania zostały przygotowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci„. Pomysł zrodził się na wiosnę w czasie zamknięcia teatrów. „Kiedy wszyscy siedzieliśmy w domu, sięgnięcie do książek było naturalnym odruchem„ – mówi Antoni Pawlicki, aktor, inicjator projektu i beneficjent programu ”Kultura w sieci”.

W projekt włączyło się Muzeum Historii Polski, udostępniając swoją stronę internetową, na której są zamieszczane audiobooki.

„Muzeum Historii Polski z entuzjazmem i przyjemnością zaangażowało się w projekt zaproponowany przez Antoniego Pawlickiego. Produkcja audiobooków wpisuje się w cykl działań internetowych, który uruchomiliśmy wiosną w odpowiedzi na pandemię. Chcemy przypomnieć kilka świetnych książek o historii Polski i udowodnić, że dobrze napisane dzieła historyczne mogą być równie ciekawe, a może nawet ciekawsze niż literacka fikcja” – zapewnia Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wspólnie z aktorem muzealnicy wybrali pięć lektur do nagrania. Są to, jak wskazuje nazwa projektu, „Klasycy polskiej historiografii”, między innymi udostępnione na stronie MHP:

Józef Piłsudski, „22 stycznia 1863”, czyta Antoni Pawlicki

Władysław Łoziński, „Życie polskie w dawnych wiekach (wiek XVI- XVIII)”, czyta Magdalena Górska

Władysław Łoziński, „Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi”, czyta Antoni Pawlicki 

W przygotowaniu są kolejne 2 części serii publikowane co czwartek: Wacław Tokarz, „Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)„, czyta Antoni Pawlicki, a także Władysław Żeleński-Boy, ”Marysieńka Sobieska”, czyta Agnieszka Więdłocha.

„Zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek. Mamy nadzieję, że zachęceni nagraniami tych kilku książek, sięgną po kolejne” – mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, który uczestniczył w wyborze lektur.

Link do wydarzenia na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz