Osiecka. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 biograficznego serialu TVP


Osiecka to biograficzny serial poświęcony życiu poetki i autorki piosenek Agnieszki Osieckiej. Serial pokazuje jej życie od wczesnej młodości w latach 50. aż po śmierć w 1997 roku. Wiernie oddaje artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów. Serial można oglądać na TVP1.

Magdalena Popławska w serialu „Osiecka” / fot. TVP

Osiecka odcinek 1
(piątek, 25 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

W dniu swoich urodzin Maria, matka nastoletniej Agnieszki, dostaje od męża, Wiktora, czerwone pantofle z puszkiem. Nad ranem pan Osiecki znika. Zaniepokojone kobiety zgłaszają sprawę na milicji. Agnieszka, szukając taty, trafia do domu artystki Józefiny Pellegrini. Zauważa, że kobieta ma na nogach czerwone pantofle, takie same, jakie dostała matka.

Osiecka odcinek 2
(sobota, 26 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Agnieszka marzy o tym, aby zacząć tworzyć. Poznaje przystojnego poetę Witolda Dąbrowskiego, który wprowadza ją do Studenckiego Teatru Satyryków. Osiecka rozpoczyna praktykę dziennikarską w „Głosie Wybrzeża”. Poznaje Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobielę i Jacka Fedorowicza, należących do satyrycznego teatrzyku Bim-Bom. Przyszła poetka przechodzi okres buntu. Chce się wyzwolić spod dominującej poetyki STS-u. Dochodzi do coraz częstszych konfliktów między nią a Witoldem.

Osiecka odcinek 3
(niedziela, 27 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Osiecka rozpoczyna studia na Wydziale Reżyserii szkoły filmowej w Łodzi. Ma mniej czasu na działalność w STS-ie, dlatego proponuje profesorowi, że nakręci etiudę dokumentalną o tym teatrze. Niestety nie może skupić się na projekcie z powodu znajomości z Markiem Hłaską, którym jest zafascynowana. Czuje, że łączy ich zdumiewające porozumienie dusz. Wiedziona przeczuciem Agnieszka wyjeżdża do Kazimierza, gdzie spotyka pisarza z inną kobietą.

Osiecka odcinek 4
(piątek, 1 stycznia godz. 20:15 TVP1)

Zakochana w Marku Hłasce Agnieszka jest przekonana o niebywałym talencie pisarza. Postanawia pomóc mu w osiągnięciu międzynarodowej sławy. Deklaruje, że przemyci jego opowiadania do paryskiej „Kultury”. Niestety Hłasko w ostatniej chwili odwołuje jej wyjazd. Po rozmowie z Gomułką liczy bowiem, że dostanie Nagrodę Wydawców. Zbuntowany artysta nie zdaje sobie sprawy, że komunistyczne władze w rzeczywistości niezbyt przychylnie patrzą na jego twórczość. Niebawem ma się o tym przekonać. Tymczasem Agnieszka jest niepocieszona. Jej związek z Markiem wisi na włosku, a oni wciąż oddalają się od siebie. Artystka jeszcze nie traci nadziei na to, że ta relacja wejdzie w nowy etap. Prawdziwym sprawdzianem dla ich miłości będzie wyjazd autora „Pierwszego kroku w chmurach” do Paryża. Gdy kochankowie zaczynają szukać kolejnych znajomości, ich drogi ostatecznie się rozchodzą.

Osiecka odcinek 5
(sobota, 2 stycznia godz. 20:15 TVP1)

Osiecka przebywa na planie „Niewinnych czarodziejów” Wajdy. Planuje swoją etiudę szkolną pt. „Słoń”. Po wyjeździe Hłaski za granicę czuje się nikomu niepotrzebna i samotna. Kolega i autor muzyki do jej filmu, Wojciech Solarz, opowiada dziewczynie o Wojtku Frykowskim, który wiedzie oryginalny tryb życia. Agnieszka poznaje go w łódzkim SPATiF-ie i daje się zabrać na szaloną wycieczkę do Kazimierza. Spędzają tam kilka dni, a Frykowski przez cały ten czas wypytuje towarzyszkę o związek z Hłaską. Po powrocie do Łodzi Agnieszka przystępuje do kręcenia etiudy, w czym zamierza pomóc jej Wojtek. Mężczyzna opowiada też o swojej przyjaźni z Romanem Polańskim. Osiecka interweniuje u wysoko postawionego dygnitarza w sprawie powrotu Hłaski do kraju. Urzędnik pozbawia ją jednak złudzeń. To przyspiesza decyzję kobiety o wstępnym przyjęciu od Frykowskiego propozycji małżeństwa.

Streszczenie odcinków 6-10 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. elzbieta pisze:

    Pani Eliza odtwórczyni głównej roli super

Zostaw własny komentarz