Osiecka. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 6-10 biograficznego serialu TVP


Osiecka to biograficzny serial poświęcony życiu poetki i autorki piosenek Agnieszki Osieckiej. Serial pokazuje jej życie od wczesnej młodości w latach 50. aż po śmierć w 1997 roku. Wiernie oddaje artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów. Serial można oglądać na TVP1.

Magdalena Popławska w serialu „Osiecka” / fot. TVP

Osiecka odcinek 6
(niedziela, 3 stycznia, godz. 20:15 TVP1)

Agnieszka nawiązuje znajomość z Jeremim Przyborą. Od słowa do słowa rozpoczyna się romans, który jednak oboje skrzętnie ukrywają przed otoczeniem. Osiecka z początku nie przywiązuje wielkiej wagi do ich relacji. Rozpoczyna z pozoru niewinny flirt trochę dla zabawy. Przybora natomiast bardzo mocno się angażuje, stopniowo oddalając się od swojej żony. Jerzy Wasowski próbuje przemówić przyjacielowi do rozsądku, ale bez rezultatu. Rozdarty przez tę sytuację Jeremi postanawia wyjechać do Paryża. Gdy wraca, przekonuje się, że Agnieszka ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż on, szczególnie po oszałamiającym sukcesie wodewilu „Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Oboje spędzają jeszcze wspólną noc na Mazurach, a zaraz potem Osiecka wyjeżdża do Złotych Piasków w Bułgarii. Niebawem Przybora telefonuje do kochanki, by donieść jej, że załatwił dla nich mieszkanie.

Osiecka odcinek 7
(środa, 6 stycznia, godz. 20:15 TVP1)

Agnieszka i Jeremi zamieszkują razem, ale wspólne życie bardzo ich rozczarowuje. Przybora nie może się przyzwyczaić do zwyczajów partnerki, ją zaś drażni powolność mężczyzny. Kryzys pogłębia niemoc twórcza poety. Przybora gryzie się tym, że nie jest w stanie stworzyć dobrego spektaklu teatralnego. Osiecka decyduje się na wyjazd do Londynu. Odwiedza Pristleya, którego poznała w Warszawie, natomiast nie interesuje jej, co słychać u Marka Hłaski. Podczas pobytu za granicą kobieta obserwuje u siebie objawy przypominające ciążę. Jeremi jest szczęśliwy perspektywą narodzin potomka, ale alarm okazuje się fałszywy. Osiecka odwiedza jeszcze Paryż i wraca do Polski. Zarówno ona, jak i jej kochanek uświadamiają sobie, że ich związek dobiegł końca.

Osiecka odcinek 8
(niedziela, 10 stycznia, godz. 20:15 TVP1)

Agnieszka wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotyka się ze starymi znajomymi - Markiem Hłaską i Wojciechem Frykowskim. Po powrocie nawiązuje znajomość z dziennikarzem Danielem Passentem. Wkrótce zaczyna z nim tworzyć parę i zamieszkuje w Falenicy.

Osiecka odcinek 9
(niedziela, 17 stycznia godz. 20:15 TVP1)

Agnieszka pisze dla STS-u piosenkę o wydarzeniach grudniowych pt. „Czerwone maki na Entej ulicy”. Wzbudza ona gniew Józefa Kempy, I sekretarza Komitetu Warszawskiego PZPR. Działacz grozi zamknięciem teatru. Niebawem Osiecka rozpoczyna współpracę z Marylą Rodowicz i Katarzyną Gaertner. Dochodzi między nimi do konfliktów i sporów z powodu różnic artystycznych. Festiwale w Opolu z 1971 i 1972 roku okazują się dla poetki niezbyt udane. W tym samym czasie Agnieszka odkrywa, że spodziewa się dziecka. Nie jest to dla niej najszczęśliwszy okres, ponieważ właśnie trwa likwidowanie STS-u. Mimo trudności stara się angażować w bieżące wydarzenia artystyczne, tworzy także kolejne „Listy śpiewające”. Razem z Danielem przymierza się do wybudowania nowego domu. Nie może jednak znieść tego, że bliscy i znajomi wciąż wypytują ja o samopoczucie, natomiast nie interesują się jej twórczością. Nadchodzi dzień rozwiązania. Agnieszka rodzi córkę Agatę.

Osiecka odcinek 10
(niedziela, 24 stycznia godz. 20:15 TVP1)

W 1976 roku Agnieszka wraz z rodziną zamieszkuje w nowym domu na warszawskim Żoliborzu. Daniel kładzie trzyletnią córeczkę Agatę spać, ale w jednym z pokoi odbywa się impreza. Gospodarz taktownie wyprasza gości, po czym siada do pracy. Osiecka zwierza się Hannie Bakule, że marzy o miłości. Wkrótce jej uwagę zwraca młody dziennikarz, który w jednym ze swoich artykułów skomentował wers z jej wiersza. Agnieszka podziwia, że znakomicie zna on twórczość Kołakowskiego i ma solidne filozoficzne wykształcenie. Czuje, że się w nim zakochała. Daniel wchodzi w spór z Mieczysławem Rakowskim. Prosi partnerkę, by ostrożniej wypowiadała się na tematy polityczne. Kobieta reaguje agresją. Niebawem umiera Wiktor Osiecki. Dla Agnieszki to cios.

Streszczenie odcinków 11-13 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Zdzisława pisze:

    Swietny film!!Czekam na niedziekny wieczór.

  2. urszula pisze:

    Dlaczego zmieniono aktorki? Eliza Rycembel byla wspaniala w tej roli.Poplawska nie pasuje wiekiem /powaznie wyglada/ przykro ale niestety ja tak uwazam.

  3. Jolka pisze:

    Rycembel była dobra,można było ją ucharakteryzować na starszą!Popławska beznadziejna w tej roli,stara i brzydka o ostrych męskich rysach,podczas gdy Osiecka była delikatna i kobieca.

Zostaw własny komentarz