Miłość i medycyna. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 serialu o powojennej Danii


Miłość i medycyna to duński serial osadzony w latach 50. w powojennej Danii. Duński rząd podejmuje decyzję, że szkoły pielęgniarskie mogą przyjmować mężczyzn. Nie wszyscy są jednak z tego powodu zadowoleni. Serial można oglądać na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 21:50, trwają ok. 55 minut. 

Miłość i medycyna / fot. TVP

Miłość i medycyna odcinek 1
(poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 21:40 TVP2)

Rok 1952. Powojenna Dania staje przed prawdziwym problemem. W kraju brakuje pielęgniarek. Przełożona decyduje się na nietypowy krok. Zaczyna przyjmować do przyszpitalnej szkoły nie tylko kobiety, ale także mężczyzn. Spotyka się to z różnymi opiniami. Uczennice, pochodząca ze wsi Suzanne i córka fabrykanta Anna, cieszą się z tych zmian. Lekarze jednak, a wśród nich ordynator Bent Neergaard, uważają to za fatalny pomysł. Po rozpoczęciu roku szkolnego do szpitala Fredenslund zgłasza się młody żołnierz. Erik prosi Margrethe, by przyjęła go do szkoły. Lista uczniów jest już jednak zamknięta. Kobieta ostatecznie wyraża zgodę, ponieważ z matką chłopaka łączy ją przyjaźń. Erik bardzo szybko wpada w tarapaty. Łamie zasady, gdy pacjent zwraca się do niego z pewną prośbą. Ma także zaległości w nauce anatomii, gdyż nie ma pieniędzy na zakup podręczników.

Miłość i medycyna odcinek 2
(wtorek, 27 kwietnia, godz. 21:50 TVP2)

Po zakończonym dyżurze okazuje się, że chłopcy nie dopilnowali porządku i zostawili brudne narzędzia. Bjorn i Erik zastanawiają się, kto odpowiada za ten incydent. Oskarżają Petera, ale ten stanowczo zaprzecza. Bent cieszy się z ich wpadki. Zmienia zdanie, gdy Margrethe oznajmia mu, że zła opinia może skutkować wycofaniem dotacji, którą szpital miał dostać od przemysłowego koncernu. Środki planowano przeznaczyć właśnie na badania Neergaarda. Niedługo przed przyjazdem delegata firmy ordynator odkrywa, skąd wzięły się niesterylne narzędzia. Anna opiekuje się swoją pierwszą pacjentką. Niestety, okazuje się nią znajoma, z którą wolałaby nie mieć do czynienia. Choć chciałaby poprosić o inny przydział, nie czuje się dość pewnie, by to zrobić.

Miłość i medycyna odcinek 3
(środa, 28 kwietnia, godz. 21:50 TVP2)

W kraju rozprzestrzenia epidemia choroby Heinego-Medina. Szpital Fredenslund mierzy się z ogromną liczbą pacjentów. Uczniowie zostają poproszeni o pomoc w opanowaniu sytuacji. Erik otrzymuje trudne zadanie. Ma wesprzeć żonę ordynatora, panią Neergaard, która ręcznie wentyluje dwunastolatkę. Chłopak nie wytrzymuje stresu. Bjorn jest wstrząśnięty śmiercią pacjenta w swoim wieku. Zwierza się Suzanne ze swoich obaw i przemyśleń. Anna otacza opieką mężczyznę z urazem sportowym. Podstarzały kobieciarz cierpi na jeszcze jedną, dość wstydliwą przypadłość.

Czytaj takżeMiłość i medycyna. Nowy serial w TVP opowie o powojennej Dani

Miłość i medycyna odcinek 4
(czwartek, 29 kwietnia, godz. 21:50 TVP2)

Pewna młoda dziewczyna podczas wojny miała romans z niemieckim żołnierzem. Mierzy się przez to z potępieniem, a nawet otwartą wrogością otoczenia. Anna jednak się za nią wstawia. Bjorn odkrywa, że Erik oszukiwał podczas sprawdzianu. Dzięki Suzanne wie także o jego związku z Niną Neergaard. Decyduje się otwarcie porozmawiać z przyjacielem. W międzyczasie Erik razem z żoną Benta zajmują się małym Hansem. Wkrótce okazuje się, co tak naprawdę spowodowało jego obrażenia. Lis zaprasza chłopców na przyjęcie. Nie powinni jednak na nie przychodzić, ponieważ odbywa się w żeńskiej części internatu.

Miłość i medycyna odcinek 5
(wtorek, 4 maja, godz. 21:50 TVP2)

Ojciec Erika ma wypadek w pracy. W szpitalu wychodzi na jaw, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Jego zawstydzony syn próbuje utrzymać w tajemnicy, że są spokrewnieni. Suzanne zmaga się z nudnościami i zmęczeniem. Po dokładniejszym wypytaniu o jej objawy Anna i Lis postanawiają załatwić koleżance próbę ciążową. Anna próbuje też przekonać ją, by rozmówiła się z Bjornem. Nie uzgadniając tego wcześniej ze sobą, zarówno Nina, jak i Bent postanawiają podjąć pracę na statku szpitalnym, którego personel skupia się na niesieniu pomocy ofiarom wojny koreańskiej.

Streszczenie odcinków 6-12 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz