Historia w Polskim Ładzie: odbudowa zabytków, zamków i Pałacu Saskiego oraz więcej godzin historii w szkole


Jarosław Kaczyński prezentując dziś program Polskiego Ładu zapowiedział istotne projekty związane z historią. Państwo ma wspomóc odbudowę zabytków, zamków i Pałacu Saskiego. Nauczanie historii w szkole średniej zostanie rozdzielone na nauczanie historii powszechnej i historii Polski. Przybędzie także więcej godzin historii.

Zjednoczona Prawica zaprezentowała dziś swój nowym program społeczno-gospodarczy, który nazwała Polskim Ładem. Znalazły się w nim postulaty związane także z kulturą oraz nauczaniem historii w szkołach.

„W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będą przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć” - mówił Jarosław Kaczyński.

Obecnie historia jest nauczana jednolicie. W ramach podstawy programowej tego przedmiotu historia powszechna i historia Polski są nauczane wspólnie. Z zapowiedzi prezesa PiS wynika, że staną się osobnymi przedmiotami. Obecnie w czteroletnim liceum w każdej klasie uczniowie uczą się 2 godzin historii tygodniowo. Zatem w przypadku 3 godzin, oznaczałoby godzinę historii tygodniowo więcej. Być może zatem 2 godziny zostałyby wówczas przeznaczone na historię Polski a jedna godzina na historię powszechną.

Wicepremier Piotr Gliński odniósł się także do szczegółów odbudowy Pałacu Saskiego:

„Pałac Saski z Grobem Nieznanego Żołnierza w amfiladzie to najważniejszy z symboli nieodbudowanej Warszawy. Dzięki #PolskiŁad jego długo oczekiwana odbudowa stanie się faktem.”

Dodatkowo wicepremier Gliński zapowiedział wybudowanie w Warszawie Polskiej Opery Królewskiej - kameralnej opery, której tradycja sięga króla Władysława IV.

Pałac Saski został zniszczony przez Niemców w 1944 roku. W okresie PRL, w przeciwieństwie do wielu innych zabytków, nie został odbudowany. Jedyną pozostałością po Pałacu jest Grób Nieznanego Żołnierza. Po 1989 roku idea odbudowy Pałacu Saskiego wielokrotnie stawała się tematem debaty publicznej. Jego odbudowę obiecywał już Lech Kaczyński, gdy w latach 2004-2006 sprawował funkcję prezydenta Warszawy. Plany prezydenta Kaczyńskiego zostały zaniechane przez jego następczynię, Hannę Gronkiewicz Waltz. Od 2013 roku na rzecz odbudowy Pałacu aktywnie działa stowarzyszenie „Saski 2018”. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda zobowiązał się do odbudowy gmachu. Według prezydenckiej koncepcji Pałac miałby się stać siedzibą Senatu a pobliski pałac Brühla siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Teraz do tego pomysłu powrócił Jarosław Kaczyński.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz