Muzeum Niepodległości zaprasza na „Dzień otwarty na Pawiaku”


W sobotę 4 września 2021 r. w godz. 10.00 – 18.00  zapraszamy do Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha na trzecie, a zarazem ostatnie wydarzenie z cyklu dni otwartych w Muzeum Niepodległości. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Historia.org.pl - Polski portal historyczny.

Materiały partnera

W programie m.in. pokazy filmów „Pawiak w relacjach świadków„, ”To nasza młodość”, lekcja muzealna połączona z rysowaniem, lepieniem i śpiewaniem jako sposobem spędzania czasu przez więźniów Pawiaka, kuratorskie zwiedzanie ekspozycji oraz spacer śladami zamachów przeprowadzonych na katach Warszawy przez polskie podziemie. Szczególną atrakcją dla zwiedzających będą scenki z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pasjonaci Historii Warszawy 1939–1945, którzy zaprezentują pojazdy oraz broń i  umundurowanie z okresu II wojny światowej.

Przez cały dzień będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach wydawnictwa Muzeum Niepodległości.

Muzeum Więzienia Pawiak jest oddziałem Muzeum Niepodległości upamiętniającym dawne warszawskie więzienie przy ul Dzielnej, potocznie nazywane Pawiakiem. W okresie II wojny światowej było ono największym więzieniem politycznym na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W latach 1939–1945 przeszło przez nie około 100 tys. więźniów, z których 37 tys. zamordowano, a ok. 60 tys. wywieziono do innych więzień, obozów koncentracyjnych  lub do pracy przymusowej na terenie Niemiec. Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawny areszt Gestapo w al. Szucha, jest miejscem martyrologii i świadectwem męki oraz bohaterstwa Polaków.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Niepodległości www.muzeum-niepodleglosci.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz