Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 poświęcone będą smakom dziedzictwa


W drugi i trzeci weekend września odbędzie się 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich tegorocznym tematem są smaki dziedzictwa. Stąd w ich ramach odbędą się setki wydarzeń poświęconych polskim tradycjom kulinarnym.

Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.

Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.

Słuchając podcastu Smaki dziedzictwa wg Roberta Makłowicza przenosimy się w świat tradycyjnych smaków i wspomnień autora – historyka i autorytetu kulinarnego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 500 organizatorów, setki wydarzeń w całej Polsce, tysiące uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD z łatwością znajdą wydarzenie w swojej okolicy bądź wybiorą je według kryteriów zainteresowania czy terminu. Warto mieć pod ręką to narządzie, które w intuicyjny sposób pomoże nam zaplanować czas z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Ich koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz