Dom pod Dwoma Orłami. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 serialu historycznego w TVP


Dom pod Dwoma Orłami to historyczny serial TVP, który opowiada historię tożsamości Dolnego Śląska przez pryzmat tytułowego Domu pod Dwoma Orłami i jego mieszkańców. Serial można oglądać na TVP 1 w niedzielę o godz. 20:20.

Dom pod Dwoma Orłami / fot. TVP

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 1
(niedziela, 1 stycznia, godz. 20:20 TVP 1)

1945 rok. Do Wrocławia przybywa repatriantka ze Wschodu Zofia Szablewska. Zamieszkuje w poniemieckiej willi zwanej Domem pod Dwoma Orłami. Współlokatorem kobiety jest Jan Liski, oficer Urzędu Bezpieczeństwa, który samotnie wychowuje pasierba, Kazia. Zofia przez Czerwony Krzyż poszukuje swego męża Antoniego oraz syna Zbyszka. Pozostawiony przez Niemców stary zegar przywołuje w niej wspomnienia rodzinnych Kresów, majątku Nowosioło oraz początków miłości z Antonim. Ponad pół wieku później sędziwa już babcia Zofia poznaje Paula, narzeczonego swojej wnuczki Marianny. Amerykanin nosi to samo nazwisko - Szablewski. Kiedy seniorka dowiaduje się, że dziadek mężczyzny również pochodził z Kresów, zaczyna interesować się przeszłością jego rodziny.

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 2
(niedziela, 8 stycznia, godz. 20:20 TVP 1)

Rok 1997. W gabinecie okulistycznym Heleny zjawia się nieoczekiwany pacjent - młody niemiecki inżynier Uwe. Marianna jest nim zaciekawiona, ma wrażenie, że doskonale go zna. Zofia ma zamiar rano powiedzieć wnuczce coś bardzo ważnego o Paulu. Niestety w nocy Wrocław nawiedza gigantyczna fala powodziowa, która zalewa także Dom pod Dwoma Orłami. Babcia doznaje udaru i zostaje helikopterem przetransportowana do szpitala. Majacząc w chorobie, seniorka wraca wspomnieniami do Nowosioła i swojego ślubu z Antonim. Uroczysta ceremonia zbiegła się w czasie z tragicznym wydarzeniem - napaścią bolszewików na oddział polskich żołnierzy. Tymczasem próbujący dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach Paul udaje się do Nowosioła. W starej, zrujnowanej kaplicy odnajduje pamiątkową tabliczkę z nazwiskiem swojej rodziny. Natrafia też na grobowiec. Niebawem Amerykanin dociera do zdewastowanego rodzinnego dworu.

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 3
(niedziela, 15 stycznia, godz. 20:20 TVP 1)

Marianna wydobywa z piwnicy odsłoniętą przez powódź metalową kasetę, a w niej odkrywa stary pamiętnik. Dziewczyna z trudem odczytuje spisane po niemiecku wspomnienia Lisy Weber. Poznaje losy poprzednich lokatorów Domu pod Dwoma Orłami. Po I wojnie światowej mała Lisa, jej brat Karl oraz despotyczny ojciec Johannes wyruszają z upadłego majątku Koningsdorf do Breslau, by rozpocząć nowe życie. Stary Weber odnawia interesy z przyjacielem, przedsiębiorczym Żydem Goldsteinem. Chce odzyskać dawną pozycję majątkową. Mija kilka lat. Dorastający Karl postanawia studiować architekturę, a Lisa skrycie marzy o medycynie. Zarobione przez Johannesa pieniądze pozwalają na rozpoczęcie budowy nowej siedziby rodziny, Domu pod Dwoma Orłami. Ostateczna wizja budynku staje się kością niezgody między ojcem a synem. Niebawem Johannes umiera. Opiekę nad jego dziećmi przejmuje Goldstein. Kilkadziesiąt lat później przebywający na Ukrainie Paul odnajduje na starym polskim cmentarzu grób Szablewskich. Informacje o datach i miejscu śmierci przodków różnią się jednak od tego, co przekazywano w rodzinie.

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 4
(niedziela, 22 stycznia, godz. 20:20 TVP 1)

Babcia w chorobie wspomina swoją przeszłość. Kresy, 1922 rok. Zamożnej rodzinie Szablewskich dobrze się powodzi, a Zofia spodziewa się dziecka. W społeczeństwie niepokojąco nasila się nacjonalizm i podsycana przez komunistyczną Rosję antypolskość. Zosia najmuje mamkę - ukraińską chłopkę Helę. Na świat przychodzi Zbyszek. W dniu jego narodzin Szablewscy adoptują Wasylkę, syna Heli, która ginie tragicznie w wielkim pożarze. Tymczasem współcześnie Marianna zgłębia pamiętnik Lisy i odkrywa dalsze losy rodzeństwa Weberów. Lata 20. Karl korzysta ze spadku po ojcu. Kolekcjonuje drogie sprzęty i prowadzi dom otwarty dla przyjaciół. Odwiedza go m.in. Peter Litke, który wspiera Lisę w jej planach studiowania medycyny. Dziewczyna wkrótce pomyślnie zdaje egzamin i zaręcza się z kolegą brata. Aby mieć środki na kolejne rozrywki, Karl domaga się od Goldsteina pieniędzy. Krach na nowojorskiej giełdzie i straszliwa inflacja zmuszają opiekuna do wypłacania rodzeństwu tylko minimalnej pensji.

Dom pod Dwoma Orłami odcinek 5
(niedziela, lutego, godz. 20:20 TVP 1)

1939 rok. Na Kresach życie płynie spokojnie mimo wieści o nadchodzącej wojnie. Zbyszek i Wasylko dorastają obok siebie, rywalizując na każdym polu. Obaj kochają się w tej samej dziewczynie - Ukraince Aksinii. Wasylko przystępuje do ukraińskich nacjonalistów. Antoni musi ratować go przed policją. Po napaści Niemiec na Polskę mąż Zofii zostaje zmobilizowany. Tymczasem w Breslau Peter i Lisa biorą ślub. Dziewczyna skończyła medycynę z wyróżnieniem. Dostaje etat w szpitalu po wyrzuconym żydowskim profesorze. Goldstein chce przepisać na Karla swój majątek, by uchronić go przed konfiskatą jako mienie żydowskie. W zamian prosi o pomoc w ucieczce za granicę. Do Lisy trafia pierwszy pacjent, którego stan szokuje młodą lekarkę - mężczyzna ma na plecach wyciętą nożem swastykę. Okazuje się, że to Goldstein. Skatowany przez bojówkarzy z SA umiera na rękach Lisy. Wcześniej dziewczyna obiecuje mu, że zaopiekuje się jego rodziną i pomoże jej uciec z Rzeszy. 1997 rok, Wrocław. Czekając na wyniki badań babci, Marianna zdaje sobie sprawę, że jest w tym samym szpitalu, w którym skonał Golsdstein. Uzmysławia sobie, że cały czas porusza się śladami Weberów.

Streszczenie odcinków 6-10 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz