Historia pościeli - kiedyś i teraz


Pościel w dzisiejszych czasach to bardzo ważny produkt w naszej sypialni, zapewnia nam nie tylko komfortowy wypoczynek ale jest to również świetny element dekoracyjny. Pościel to również świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Jej historia pościeli sięga wielu wieków wstecz.

Pościel i jej historia

Pościel swoim początkiem sięga starożytności, człowiek od początku miał potrzebę snu więc już wtedy poszukiwał rozwiązań, które zapewnią mu komfort podczas wypoczynku. Pierwotnie jako pościeli używano skór zwierząt, nasi przodkowie polowali na zwierzęta nie tylko aby zdobyć pożywienie ale również dla skór, które w doskonały sposób izolowały ciało od zimnego podłoża, skóry były również wykorzystywane do tworzenia odzienia, które chroniło przed zimnem.

Sypialnia w rzymskim domu / fot. CC-BY-SA 2.5

Kolejnym krokiem było odizolowanie się od podłoża, w starożytnym Egipicie zaczęto tworzyć prowizoryczne łóżka, wtedy pojawiły się pierwsze sienniki, były to płócienne worki początkowo wypełnione słomą, później używano do ich wypełnienia pierza i puchu. Sienniki można uznać za pierwsze prowizoryczne materace. 

W starożytnym Rzymie materace wypchane były wełną, pierzem, trzciną lub sianem. Łóżka zdobiono farbą, brązem, srebrem, klejnotami i złotem. Rzymianie używali także materacy wypchanych króliczą sierścią, na co dzień okrywali je jedwabnymi prześcieradłami, a lniane prześcieradła haftowane w kwiaty służyły do ​​miłosnych przyjemności. W rzymskich domach znajdowało się także specjalne pomieszczenie zwane cubiculum, które było przeznaczone na sypialnię.

W średniowieczu na pościel stać było arystokrację i bogatszych mieszczan. W ich posłaniu znajdowały się drogocenne tkaniny i baldachimy chroniące przed ciekawskim wzrokiem oraz rozwodami. W domach chłopskich często spano wspólnie w jednym miejscy wydzielonym na miejsce do spania. Zazwyczaj było bezpośrednio na ziemi, na której znajdował się siennik, a na nim ew. kapy lub poduszki.

W okresie renesansu w bogatszych domach materace wypychano słomą i pierzem, a następnie pokrywano jedwabiem, aksamitem lub atłasem. Haftowane baldachimy i ozdobne draperie, a także pojawienie się pierza sprawiły, że łóżka stały się niezwykle drogie, często przekazywano je z pokolenia na pokolenie. W tym okresie  popularna stała się czysta biała pościel, a także białe ręczniki, obrusy i serwetki. Bielizna nocna była niebywałym luksusem, więc dostępna była tylko dla rodów szlacheckich, właścicieli pałaców i arystokracji.

W XVIII wieku Europejczycy zaczęli używać żeliwnych ram łóżek i bawełnianych materacy.

Pościel współczesna

Czas mijał i ludzie wciąż poszukiwali nowych rozwiązań w kwestii pościeli, kilkaset lat po wynalezieniu tego rodzaju okrycia do spania udoskonalono pościel, wynaleziono nowe materiały, z których można wytworzyć pościel. Obecnie na rynku dostępnych jest ogrom różnych pościeli, wciąż prym wiodą produkty wykonane z w pełni naturalnych materiałów, teraz rzadziej do okrycia używa się skór zwierząt, popularna jest bawełna oraz jedwab. Dostępne są również pościele syntetyczne, które wykonywane są z włókna poliestrowego.

Z biegiem czasu jednak funkcja pościeli pozostała niezmienna, wciąż ma zadanie chronić nas przed bakteriami i zapewniać ciepło.

Pościel - dostępne materiały

Z roku na rok poszukiwano nowych materiałów, z których można wykonać pościel, niektóre są w pełni naturalne, natomiast pozostałe są tworzone z materiałów syntetycznych, aktualnie na rynku nie ma problemu z doborem odpowiedniej pościeli, istnieje dużo różnych materiałów, które się różnią od siebie.

  • Pościel bawełniana – jest to obecnie najbardziej popularny rodzaj materiału, z którego wykonuje się pościel. Z bawełny szyje się między innymi korę, satynę bawełniana, bawełnę płaską lub makosatynę. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze oraz jest bezpieczna w użytkowaniu przez alergików.
  • Pościel Jedwabna – jedwab jest jednym z najbardziej cenionych materiałów tekstylnych, wygląda nie tylko bardzo elegancko ale niesie ze sobą szereg cech, które pozytywnie wpływają na jakość snu. Jest to idealny produkt dla alergików ponieważ na jego powierzchni nie zatrzymuje się kurz.
  • Pościel lniana to idealna opcja na letnie noce, doskonale przepuszcza powietrze podczas snu zapobiegając przegrzaniu się naszego ciała. Jednym minusem jest konieczność prasowania, len się mocno gniecie. 
  • Pościel bambusowa – taki materiał wykazuje bardzo duże właściwości pochłaniania wilgoci, podobnie jak bawełna świetnie przepuszcza powietrze podczas snu. Bambusowy materiał w ostatnim czasie zyskuje na popularności.
  • Pościel syntetyczna – jest to najtańszy rodzaj pościeli, wykonana jest najczęściej z poliestru. Jest bardzo wytrzymała jednak w znacznie mniejszym stopniu przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć co pozostałe rodzaje.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z i-posciel.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz