Lidia Poet. Pierwsza włoska prawniczka i jej historia


Lidia Poet była pierwszą włoską prawniczką. Sprawa pozbawienia jej prawa wykonywania zawodu doprowadziła do powstania ruchu, który ostatecznie umożliwił kobietom we Włoszech wykonywanie zawodu prawnika i sprawowanie urzędów publicznych.

Lidii Poet adwokatem

Lidia Poet

Lidia Poet urodziła się w 1855 r. w niewielkiej wiosce Traverse w północno-zachodnich Włoszech. W 1881 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Turynie. Następnie odbywała aplikację adwokacką u Cesare Bertea oraz brała udział w rozprawach sądowych. W 1883 r. po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu, uzyskując 45 na 50 punktów, została wpisana na listę adwokatów.

Sprawa Lidii Poet

Wpisaniu kobiety na listę sprzeciwił się prokurator generalny, który zaskarżył wpis do Sądu Apelacyjnego w Turynie. Za kobietą wstawiło się liczne grono zwolenników argumentujących, że zgodnie z włoskim prawem cywilnym kobiety są obywatelami jak mężczyźni, a zatem mogą także wykonywać zawód prawniczy. Sąd ostatecznie uznał, że wpis był nielegalny. Mimo zaskarżenia tego orzeczenia, sąd drugiej instancji podtrzymał decyzję o unieważnieniu wpisu. Sąd argumentował, że zawód prawnika należy zakwalifikować jako urząd publiczny, co pociąga za sobą oczywiste wykluczenie z niego Lidii Poet. Bowiem dopuszczanie kobiet do urzędów publicznych musiało być wtedy wyraźnie przewidziane przez prawo, a w tym wypadku tak nie było. Ustawa o adwokaturze na temat kobiet w zawodzie milczała, a więc brak było przesłanki wyraźnego przyzwolenia. Poza prawnymi argumentami, przeciwnicy kobiet w adwokaturze podnosili również argumenty jakoby kobietom nie przystało wykonywać tego zawodu, a nawet przez swój wygląd mogłyby być faworyzowane przez sędziów.

Lidia Poët nie mogła więc wykonywać swojego zawodu, ale współpracowała ze swoim bratem Giovannim Enrico. Aktywnie pomagała przede wszystkim dzieciom, osobom zepchniętym na margines oraz kobietom, wspierając również sprawę praw wyborczych dla kobiet we Włoszech.

Lidii Poet ponownie wpisana na listę adwokatów

Po tych wydarzeniach we Włoszech rozpoczęła się ogólnonarodowa debata publiczna. Prawie wszystkie włoskie gazety stanęły po stronie praw kobiet. Jednak zmiany prawa przyniósł dopiero nowy ład po I wojnie światowej, który w Europie wiązał się także z przyznaniem kobietom prawa wyborczego oraz umożliwiał im dostęp do urzędów. W 1919 r. we Włoszech zezwolono kobietom na zajmowanie urzędów państwowych. Lidia Poet dożyła tej chwili i w wieku 65 lat ostatecznie została wpisana na listę adwokatów. Stała się tym samym pierwszą kobietą adwokatem we Włoszech. Zmarła niezamężna w wieku 94 lat, 25 lutego 1949 r.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz