Czym jest program Nuclear Sharing NATO? Czy Polska ma szansę udział w NATO Nuclear Sharing? |
Nuclear Sharing, czyli udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO, to praktyka przechowywania broni jądrowej na terytorium niektórych członków Sojuszu, którzy sami nie posiadają takiej broni. W razie konfliktu, ta broń mogłaby być użyta przez siły zbrojne kraju goszczącego, ale tylko z wyraźną zgodą NATO.
Nuclear sharing jest specyficznym elementem polityki obronnej NATO, który zezwala na przechowywanie broni jądrowej na terytoriach niektórych członków Sojuszu, którzy sami nie posiadają takiej broni. Ta praktyka została wprowadzona w czasie Zimnej Wojny jako element odstraszania nuklearnego wobec ZSRR.
Broń jądrowa przechowywana jest w specjalnych instalacjach wojskowych, a w razie konfliktu mogłaby być użyta przez siły zbrojne kraju goszczącego, ale tylko z wyraźną zgodą NATO.
W praktyce kraje formalnie nie posiadające własnej broni atomowej, takie jak Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Turcja przechowują broń jądrową na swoim terytorium jako część strategii NATO. Wszystko to jest częścią szerszej strategii obronnej Sojuszu, mającej na celu utrzymanie pokoju i stabilności na terytorium swoich członków.
Ważne jest zaznaczenie, że udostępnianie broni jądrowej nie oznacza, że państwa nie posiadające broni jądrowej mają pełną kontrolę nad tymi głowicami. Wręcz przeciwnie, zarówno przechowywanie, jak i potencjalne użycie broni jądrowej, jest ściśle regulowane i kontrolowane przez państwa posiadające broń jądrową, takie jak Stany Zjednoczone.
Całość tego procesu jest bardzo tajna, a konkretne szczegóły dotyczące lokalizacji przechowywania broni, liczby głowic, a także procedur ich użycia są utajnione.
Jednym z kluczowych elementów programu nuclear sharing w ramach NATO są bomby B61. Są to amerykańskie lotnicze bomby termojądrowe (wodorowe) przechowywane na terytoriach niektórych członków NATO, takich jak Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Turcja.
Polska jako członek NATO ma szansę na udział w programie NATO Nuclear Sharing, co byłoby symetryczną odpowiedzią Sojuszu na zapowiedzi Rosji umieszczenia takiej broni na Białorusi.
Czytaj także:
Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Jak Rosja da broń atomową na Białoruś my także powinniśmy dostać
Rosja, bezczelnie podeszła pod każdą NATO-wską bazę. kp