80. rocznica rzezi wołyńskiej. Krwawa niedziela zgotowana Polakom przez ukraińskich nacjonalistów


Dziś obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. To zbrodnia ludobójstwa z czasów II wojny światowej, której sprawcami byli ukraińscy nacjonaliści, a jej ofiarami głównie Polacy. Ta tragiczna historia nadal pozostaje największym wyzwaniem w stosunkach polsko-ukraińskich.

Mural „1943 Zbrodnia Wołyńska. Prawda i pamięć” / fot. Mateusz Opasiński, CC-BY-SA 3.0

Rzeź wołyńska była zbrodnią na bezbronnej polskiej ludności cywilnej dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wydarzyła się na terenie Wołynia oraz Małopolski Wschodniej, wówczas znajdujących się pod okupacją niemiecką. Największej natężenie zbrodni przypada na lipiec i sierpień 1943 r. Najbardziej tragiczne były wydarzenia z.11 lipca, kiedy dokonano mordu na Polakach w niemal 100 osadach, w tym także w trakcie nabożeństw, co miało miejsce m.in. w Porycku i Kisielinie. Stąd określenie „krwawa niedziela”.

Szacuje się, że w wyniku rzezi wołyńskiej zginęło ok. 100 tysięcy Polaków, w tym kobiety, dzieci i starcy. Dokumenty z epoki mówią o okrutnym i bestialskim charakterze tej zbrodni.

Rzeź wołyńska miała ogromny wpływ na stosunki polsko-ukraińskie, które do dnia dzisiejszego są naznaczone tą tragedią. Stała się symbolem nienawiści i braku zrozumienia między dwoma narodami, które przez wieki żyły obok siebie.

W Polsce rzeź wołyńska jest uznawana za ludobójstwo, chociaż na Ukrainie nie ma zgody co do tej kwalifikacji. Niemniej natężenie zbrodni, zorganizowany przebieg i jej etniczny cel nie pozostawiają złudzenia co do jego ludobójczego charakteru.

W 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej, w której określono to zdarzenie mianem ludobójstwa:

„W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Wśród zamordowanych obok Polaków byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar.”

Upamiętniając 80. rocznicę tej straszliwej tragedii, pamiętajmy o jej ofiarach i nie pozwólmy zapomnieć o tym wydarzeniu. Dążmy do prawdy historycznej, lepszego zrozumienia i pojednania między naszymi narodami, opartego na sprawiedliwości i szacunku dla ofiar.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jerzy pisze:

    A my im pomagamy!!!

Zostaw własny komentarz