414 lat temu polska husaria odniosła prześwietne zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem


Dziś obchodzimy rocznicę jednego z największych triumfów w historii polskiego oręża. Hetman Stanisław Żółkiewski odniósł zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem nad wojskami moskiewskimi i ich sojusznikami, które szły z odsieczą Smoleńskowi. W obliczu klęski bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i obwołali carem królewicza polskiego Władysława, a Żółkiewski wkroczył do Moskwy.

Atak husarii polskiej – fragment obrazu Bitwa pod Kłuszynem Szymona Boguszowicza

Bitwa pod Kłuszynem była niezwykłą konfrontacją, w której siły Rzeczypospolitej pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonały znacznie liczniejsze oddziały rosyjsko-szwedzkie. Pomimo dysproporcji sił, dzięki wybitnym zdolnościom taktycznym i niezłomnej odwadze polskich husarii, bitwa zakończyła się druzgocącym zwycięstwem Rzeczypospolitej.

Tak swój triumf w bitwie opisywał sam Żółkiewski:

„Zdarzył Pan Bóg z miłosierdzia swego, po tak wielu się obracaniach i ich i naszych, że dzielność i męstwo rycerstwa Waszej Królewskiej Mości przemogło nieprzyjaciela, najprzód Moskwa a potem i cudzoziemcy jęli uciekać. Na cudzoziemcach konnych wjechali żołnierze Waszej Królewskiej Mości w ich obóz bijąc, siekąc tak , iż ich i z obozu pędzili w las.”

Dla współczesnych obserwatorów, bitwa pod Kłuszynem stanowi inspirujący przykład siły polskiego ducha i nieugiętości w obliczu przeciwności.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz