Znamy zwycięzców Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023!


Wystawa Podróż bohaterek. Powstanie kobiet w Muzeum Powstania Warszawskiego, projekt Edukatorium Historyczno-Społeczne realizowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice oraz otwarcie Centrum Kultury Park Dzieje w Murowanej Goślinie to laureaci plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023.

Wydarzenie Historyczne Roku 2023 / fot. muzhp.pl

W 17. edycji przyznano także Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała transkrypcja Odprawy posłów greckich Antoniego Libery. Po raz pierwszy wręczono również Nagrody Jury, które trafiły do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Szkolnego Klubu PTTK „Dreptaki” z Warszawy i Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie.

Kategoria Wydarzenie W kategorii „Wydarzenie” zwyciężyło otwarcie Centrum Kultury Park Dzieje w Murowanej Goślinie, znane z widowiska „Orzeł i Krzyż”, które opowiada historię Polski za pomocą efektów multimedialnych, muzyki i tańca. Projekt angażuje 300 wolontariuszy, którzy tworzą kostiumy i rekwizyty oraz występują jako aktorzy.

Kategoria Wystawa Wystawa Podróż bohaterek. Powstanie kobiet zdobyła I miejsce w kategorii „Wystawa”. Ekspozycja zrealizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawia losy kobiet w Powstaniu Warszawskim, prezentując zarówno bohaterki walczące na froncie, jak i te wspierające powstanie na zapleczu.

Kategoria Edukacja Projekt Edukatorium Historyczno-Społeczne, przygotowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice, wygrał w kategorii „Edukacja”. Jego celem było wzbogacenie nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie poprzez tworzenie i testowanie pakietów edukacyjnych, które miały budować tolerancję i zrozumienie.

Nagroda Specjalna Muzeum Historii Polski przyznało swoją Nagrodę Specjalną transkrypcji Odprawy posłów greckich Antoniego Libery.

Wśród Finalistów, zakwalifikowanych do II etapu przez jury, były również następujące przedsięwzięcia:

KATEGORIA „WYDARZENIE”:

  • Golgota Wschodu, organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
  • Szyfrodziewczyny, organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
  • Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, Organizator: Muzeum Wojska Polskiego
  • Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu, organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

KATEGORIA „WYSTAWA”:

  • Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949, organizator: Muzeum Warszawy
  • Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego, organizator: Muzeum Zamkowe w Malborku
  • Obraz Złotego Wieku, organizator: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuk
  • ORP „Orzeł” nie powrócił, organizator: Muzeum Historyczne w Lubinie

KATEGORIA „EDUKACJA”:

  • Krab Kłębek w Muzeum Emigracji w Gdyni, organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
  • Dzielimy się Łodzią, organizator: Muzeum Miasta Łodzi
  • Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej, organizator: Muzeum Powstań Śląskich
  • Jaxa RPG, organizator: Muzeum Ziemi Miechowskiej

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ok. 2 tys. przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.

Finałową piętnastkę wybrała Komisja Konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, członek Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Mariusz Cieślik (dziennikarz m.in. „Rzeczpospolita Plus Minus”, prozaik, autor programów telewizyjnych, scenarzysta, reżyser), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Rafał Rogulski (dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz