LEGO zareagowało na brak pełnego nazwiska Skłodowskiej-Curie w opisach nowego zestawu


Po fali krytyki dotyczącej opisu zestawu z Marią Skłodowską-Curie na stronie internetowej LEGO, firma zdecydowała się na zmianę poprzez dodanie do niego „(née Skłodowska)”. Wcześniej m.in. w anglojęzycznej wersji strony użyto jedynie nazwiska „Marie Curie”, pomijając polski człon jej nazwiska.,

Kontrowersja wokół opisów

Maria Skłodowska-Curie w pracowni i jako ludzik LEGO

LEGO od lat promuje zestawy edukacyjne upamiętniające wybitnych naukowców. Jednak niedawno w sieci pojawiły się głosy krytyki dotyczące opisu Marii Skłodowskiej-Curie w materiałach anglojęzycznych. W przeciwieństwie do polskiej wersji strony, gdzie od początku używano pełnego nazwiska „Maria Skłodowska-Curie”, w wersji angielskiej (i innych) widniała jedynie forma „Marie Curie”. Wiele osób uznało to za przejaw pomijania polskiego pochodzenia noblistki.

Czytaj takżePodwójne standardy opisów LEGO. W Polsce Maria Skłodowska-Curie za granicą Marie Curie

LEGO poprawia błąd

Poprawiony opis zestawu na anglojęzycznej stronie LEGO

Po nagłośnieniu sprawy, firma LEGO postanowiła dokonać korekty. W opisach na zagranicznych stronach wprowadzono nową wersję: „Marie Curie (née Skłodowska)”1, co podkreśla polskie korzenie uczonej, aczkolwiek firma nie zdecydowała się na dodanie podwójnego nazwiska, którego noblistka często używała (tak podpisana jest np. na doktoracie, jednym z dyplomów noblowskich oraz w licznych listach).

Dlaczego to ważne?

Nazwisko Skłodowskiej-Curie ma ogromne znaczenie historyczne, podkreślając jej polskie pochodzenie i tym samym wkład Polaków w światową naukę. Przykład LEGO pokazuje, jak opinia publiczna może wpływać na sposób przedstawiania postaci historycznych w przestrzeni międzynarodowej.

  1. z domu, używane przed nazwiskiem panieńskim []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

  1. Dorota pisze:

    Teraz polski rząd obowiązkowo musi wytoczyć proces o odszkodowanie za próbę zniszczenia polskiego pochodzenia Marii Curie-Skłodowskiej. Myślę że 10 miliardów euro będzie odpowiednią karą dla Lego i odpowiednim odszkodowaniem dla Polski.

    • Rafał pisze:

      Prawda jest taka, że za granicą mówi się po prostu (niepoprawnie) Maria Curie. Lego z pewnością nie zrobiło tego ze złośliwości. Szacun, że poprawili i na tym sprawa powinna się zakończyć.

      • Taktowny pisze:

        Tak tak korporacje nic nie robią specjalnie. Łudzisz się. Każda korporacja ma wewnętrzne niejawne polityki i założe się ‚że pilnowali aby nazwisko się tam nieznalazło. A teraz oj oj cofają sie...znamy to..Barbara Nowacka też z kartki czytając się przejęzyczyła.

    • marcin pisze:

      To jest Maria Skłodowska - Curie, a nie tak jak ty napisałaś.

  2. Rrrr pisze:

    A ja tam sie raduje tym.

  3. Anonim pisze:

    Skłodowska. Pamiętamy

  4. Danglan pisze:

    LEGO się tylko przejęzyczyło...

  5. SSR pisze:

    Skłodowska-Curie, a może Curie-Skłodowska, jak się sama podpisywała?

    Tak wiele pytań...

  6. Elomelo pisze:

    Lego to od lat nienawidzi Polski i Polaków, wydawali mnóstwo kasy na prawników zarzucajac polskiego producenta Cobi pozwami tylko po zeby ten zbankrutowal. Nigdy nie kupujcie lego, chcecie lego to alieexpress 🙂

  7. Anonim pisze:

    Skandal pomija się wkład Polaków, podobnie zresztą robia w.przypadku enigmy, która rozlodowali Polacy. Ale w tym przypadku pełna zasługa anglosasow, jak to oni twierdzą l. Kłamliwa historia zwycięzców, rzadkim zjawiskiem jest prawda historyczna...

  8. Marek kurek pisze:

    Nigdzie nikt na świecie nie zna jej jako Skłodowska Curie. Tylko w PL

  9. Marek pisze:

    Dzień dobry. W tytule artykułu„ w nazwisku brakuje litery „J” - „Skłodowskie”.

Zostaw własny komentarz