Konferencja w IH PAN: „Migracje a państwo. Etniczność, obywatelstwo, transnarodowość”


Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w 15 interdyscyplinarnej konferencji poświęconej migracjom masowym „Migracje a państwo. Etniczność, obywatelstwo, transnarodowość”, która odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2011 r. w Warszawie.

Konferencja jest pomyślana jako forum spotkania badaczy zajmujących się zjawiskiem migracji zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej. Tegoroczna tematyka daje możliwość pokazania relacji między zjawiskiem migracji a instytucją państwa, których dynamika skłania do redefinicji takich pojęć jak obywatelstwo, etniczność czy narodowość. Ponadto, współczesny, niezwykle mobilny świat skłonił badaczy migracji do spojrzenia na to zjawisko nie tylko w kategoriach integracji czy asymilacji w państwie przyjmującym, ale również z perspektywy wielowymiarowych aktywności w co najmniej dwóch państwach. Porównanie przedstawionych przypadków powinno ułatwić szukanie odpowiedzi na pytania: na ile odmienność etniczna ogranicza prawa obywatelskie i swobodę przemieszczania się w obrębie jednego państwa? W jaki sposób zróżnicowana przynależność etniczna imigrantów z jednego kraju/regionu wpływa na ich recepcję w kraju przyjmującym? Jak zmienia się rozumienie zakresu praw i obowiązków obywatelskich w kraju przyjmującym pod wpływem pojawienia się imigrantów? Na ile lojalność względem własnego kraju/grupy etnicznej wpływa na adaptację do prawodawstwa kraju przyjmujacego? Jakie formy przybierają etniczne/narodowe powiązania ponad granicami państwowymi?

Naszym celem jest zgromadzenie specjalistów zajmujących się podobnym tematem a mających różne podstawy teoretyczno-metodologiczne – historyków, antropologów, socjologów czy politologów – którzy będą mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami. Konferencja składać się będzie z dwu części – wystąpień znanych polskich i zagranicznych autorytetów w dziedzinie migracji oraz trzech sesji roboczych (warsztatów) poświęconych szczegółowym zagadnieniom: etniczności, obywatelstwu i transnarodowości. Ostatnia z sesji odbędzie się w języku angielskim. Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna.

Zapraszamy chętnych do prezentacji wyników swoich badań nad zaproponowaną problematyką i oczekujemy zgłoszeń tematów referatów w terminie do 15 marca 2011 r., na ich podstawie przygotujemy i roześlemy wstępny program konferencji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz