„Ramillies 1706 - R. Radziwonka - recenzja


Ludwik XIV, zwany również Królem Słońcem zasłynął ze skutecznej dewizy „państwo to ja”, jak i licznych wojen. Nie wszystkie kończyły się tak pomyślnie, jak chociażby wojna o sukcesję hiszpańską, toczona w latach 1701-1714.  Książka Ramillies 1706 skupia się na tym aspekcie wojny, który był zdecydowanie punktem zwrotnym, kiedy to szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Wielkiego Sojuszu.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów. Pierwszy przedstawia sytuację na frontach wojny po bitwie pod Blenheim/Hochstadt. W drugim znajdujemy doskonałe porównanie dwóch armii: holenderskiej i pruskiej, omówienie ich struktur i cech różniących je od siebie i innych wojsk ówczesnego świata. Trzeci skupia się na przedstawieniu wydarzeń z 1705 r., tzn. działań nad Mozelą, we Flandrii, Włoszech i Hiszpanii. Rozdziały czwarty i piąty poświęcone zostały kampanii 1706 roku. Informują Czytelnika o przygotowaniach obu stron do walki, przebiegu bitwy pod Ramillies oraz o stratach, jakie poniosły strony konfliktu. W szóstym widzimy, jak przebiegały kolejne działania po bitwie, natomiast ostatni rozdział jest podsumowaniem wszystkiego, co na temat tej kampanii wojennej napisano.

Z pozycji tej najbardziej zadowoleni będą miłośnicy militariów tego okresu. Autor omawiając  poszczególne etapy wojny o sukcesję hiszpańską, stara się podawać wszystkie najistotniejsze wiadomości, łącznie z dokładnymi danymi na temat ilości wojska, operacji prowadzonych w poszczególnych regionach, sposobu prowadzenia walk. Jest to wielką atrakcja dla Czytelnika interesującego się stroną militarną konfliktu. Podane są daty powstania danej armii, jej cechy charakterystyczne, sposoby prowadzenia działań wojennych i okupacji danych terenów. Twórca stara się – możliwie, jak najwierniej – odtworzyć przebieg wojny pod Ramillies, skupia się na detalach, widać to szczególnie w opisie m. in. rozmieszczenia wojsk.

Materiał źródłowy, jakim posługuje się Autor, jest znacznie rozbudowany, jego obfitość wpływa na jakość pracy. Opisywane wydarzenie, bądź fakt historyczny znajduje potwierdzenie w odpowiednim  źródle. Zaliczyć do nich należy pamiętniki osób bezpośrednio związanych z bitwą, takich  jak książę Marlborough, którego listy do żony konstruują nowy obraz tej bitwy. Ponadto Twórca publikacji  powołuje się na prace wybitnych postaci XX wieku:  Winstona Spencera Churchilla czy Ottona Laskowskiego. Bardzo często odwołuje się do jego Encyklopedii Wojskowej. Podanie źródeł pozwala nam na sprawdzenie rzetelności przekazu, ale także na wychwycenie ewentualnych błędów merytorycznych w pracy.

Uzupełnieniem pozycji są: czarno-białe ilustracje, przedstawiające wybitnych przywódców konfliktu, sceny bitewne, bogata bibliografia, mapki oraz trzy aneksy. Składają się na nie: biogramy czołowych dowódców; opis bitwy pod Ramillies; wojska francuskie i alianckie biorące udział w działaniach. Ilustracje występują w  dużym formacie, są  wyraźne i czarno-białe co nadaje pozycji „uroku„, doskonale oddaje ”klimat” wydarzeń z roku 1706. Taka wizualizacja bardzo dobrze wpływa na przyswojenie sobie wiedzy przez Czytelnika.  Zdjęcia nie są jednak wplecione w tekst, żeby nie rozpraszać naszej uwagi, tylko znajdują się na jednej wkładce, zamieszczonej w środku pozycji. Publikacja posiada znakomitą, bogatą bibliografię, na którą składają się źródła, monografie, podręczniki, syntezy dziejów narodowych, artykuły, różnorodne słowniki. Nieodłącznym elementem książki historycznej jest mapa, która pozwala unaocznić Czytelnikowi zasięg kampanii wojennej, przebieg walk, sposób rozmieszczenia wojsk właśnie taki, a nie inny. Jest ona czytelna, jej jakość nie budzi zastrzeżeń.

Atutem książki są liczne przypisy, a także język, jakim posługuje się Autor. Jest on łatwy, i przyjemny w odbiorze, co jest wielkim plusem przy opisywaniu bitew. Ponadto styl stosowany przez Twórcę sprawia, że publikację czyta się „jednym tchem”. Niewątpliwym minusem jest miękka, szybko niszcząca się okładka.

Książkę polecam gorąco wszystkim miłośnikom militariów tego okresu. Pozycja pozwala zaznajomić się z działaniami, technikami wojennymi stosowanymi przez wielkie XVIII-wieczne armie. Publikacja z całą pewnością przyda się wszystkim tym, którzy dopiero interesują się tego typu problematyką, jak i znawcą tejże tematyki. Jest ona nowym spojrzeniem na wszystko to, co dotąd napisano na temat wojny o sukcesję hiszpańską i stosunek Króla Słońca do sprawy hiszpańskiego tronu. Niewątpliwie omawiana publikacja jest bardzo ciekawa, interesująca i na pewno nie znudzi swojego Czytelnika, tylko  go zafascynuje.

Plus minus:
Na plus:

+ przystępny język
+ styl Autora
+  ilustracje
+ mapy
+ aneksy
+ dokładne opisy armii
Na minus:

- miękka oprawa
- brak próby polemiki z cytowanymi źródłami

Tytuł: Ramillies 1706
Autor:
 Rafał Radziwonka
Wydawca:
 Bellona
Data wydania:
 2010
ISBN/EAN:
 978-83-11-11721-1
Liczba stron:
 180
Oprawa: 
miękka
Cena:
 ok. 20 zł
Ocena recenzenta: 
8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz