Monety na 100-lecie Politechniki Warszawskiej


W czwartek Narodowy Bank Polski zaprezentował pierwszą tegoroczną emisję monet kolekcjonerskich. Będą nimi dwie monety upamiętniające 100-lecie Politechniki Warszawskiej. Pamiątkowa seria zostanie wprowadzona do obiegu 29 stycznia. Wyemitowane zostaną monety o nominałach 10 i 200zł.

Na awersach obu z nich przedstawiono graficznie iteracyjną funkcję fraktalną.

Na rewersie złotej (Au.900) dwustuzłotówki przedstawiono formy geometryczne będące artystyczną wizualizacją zjawisk fizycznych i form matematycznych. Na monecie zastosowano również efekt kątowy, dzięki któremu w zależności od kąta patrzenia widoczne są symbole sumy lub koła zębatego, lub znak division times będący złożeniem znaków mnożenia i dzielenia.

Na rewersie bitej w srebrze (Ag.925) dziesięciozłotówki widnieje fragment Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Ponadto, przy produkcji tej monety zastosowano nowatorską na polskim rynku technikę menniczą, polegającą na wykonaniu monety w kształcie soczewki w ten sposób, iż awers jest wypukły, zaś rewers wklęsły.

Monety trafią do kolekcjonerów 29 stycznia br. Ceny emisyjne zostały ustalone jednak na dość wysokim poziomie – 10 złotych będzie kosztować 100,00 zł, natomiast moneta 200 złotych 2400,00 zł.

politechnika_2

Srebrne 10zł na 100-lecie Politechniki Warszawskiej, źródło: NBP

politechnika_3

Złote 200zł na 100-lecie Politechniki Warszawskiej, źródło: NBP

politechnika warszawska

Pamiątkowe monety na 100-lecie Politechniki Warszawskiej, źródło: NBP

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz