Osmański orient w Krakowie


Do 27 września 2015 r. można zapoznać się z ekspozycją pt.: „Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu”  przygotowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wystawie znajduje się blisko 150 dzieł sztuki.

Suleyman_young

Sulejman Wspaniały

Ekspozycja opracowana została przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Palais des Beaux – Arts (BOZAR) w Brukseli, Kunsthistorisches Museum (Wiedń), Istanbuł Foundation for Culture and Arts (Istanbuł), Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam) i jest częścią międzynarodowego projektu „Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations„ (”Turcy i Europejczycy: Refleksje na temat pięciu wieków stosunków kulturalnych”). Opiekę nad wystawą sprawuje kurator Michał Dziewulski.

Wystawa prezentuje twórczość takich artystów europejskiego renesansu XVI wieku, jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vocelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, czy też Hans von Achen oraz inni. Jako że ekspozycja ma na celu zobrazować problematykę wpływu Imperium Osmańskiego na kulturę i sztukę XVI stulecia, szczególnie uwzględniono w niej te prace wymienionych twórców, które były inspirowane motywem orientu. Dzieła tych artystów sprowadzone zostały chociażby  z Austrii, Włoch oraz Anglii.

Niewątpliwie okres szesnastowiecznego renesansu kojarzony jest z czasem rosnącej potęgi Imperium Osmańskiego i Sulejmana Wspaniałego. W Europie zaś pojawia się zainteresowanie Turcją – jej sztuką oraz kulturą. Przygotowana ekspozycja ma za zadanie pokazać różnorodny obraz Turcji i Turków w sztuce Włoch, Polski, Węgier, Niemiec oraz Niderlandów. W trakcie zapoznawania się z eksponatami będzie można zobaczyć (obok dzieł wymienionych twórców) rzemiosło artystyczne czy też upominki dyplomatyczne Sulejmana Wspaniałego dla Króla Hiszpanii i cesarza rzymskiego Karola V.

Źródło wiedzy: http://ottomania.mnk.pl/wystawa.html

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz