„Warszawa 1831” - T. Strzeżek - recenzja


W dniach 6-7 września 1831 r. rozegrana została jedna z najważniejszych bitew w historii Polski. O losach samego powstania listopadowego powiedziano i napisano już wiele, każda jednak publikacja pojawiająca się na rynku, podejmująca szerzej tematykę poszczególnych bitew, jest poszukiwana przez badaczy i pasjonatów polskiego zrywu niepodległościowego. Z tym większą przyjemnością sięgnąłem po książkę Tomasza Strzeżka Warszawa 1831 opisującą dwudniowe zmagania wojsk polskich i rosyjskich.

We wstępie autor zaznacza, iż praca stanowi popularnonaukową wersję szerszego, niskonakładowego opracowania wydanego przez Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie pt. Bitwa Warszawska 6-7 września 1831 roku. Dla przeciętnego czytelnika może być to mylące, bowiem sugerować może książkę okrojoną, zawierającą jedynie podstawowe, mało dokładne informacje. Nic bardziej mylnego. Praca Tomasza Strzeżka jest pełnowartościowym opisem batalii o Warszawę.

Na początku autor pokrótce wskazuje czytelnikowi na znaczenie posiadane przez stołeczny gród w dobie powstania listopadowego. Następnie, co może być tak walorem, jak i zarzutem, zwięźle i dość oględnie traktuje genezę oraz skutki bitwy. Skupia się przede wszystkim na jej przebiegu. Dokładnie i rzetelnie analizuje siły, straty i posunięcia obu stron, nie szczędząc zasłużonych pochwał, ani nagan.

Praca nie jest wykładem od podstaw. Rozczarować i zniechęcić to może początkującego w tej materii czytelnika, bowiem podczas jej lektury posiadać trzeba wcześniejszą wiedzę. Dla bardziej zaangażowanego czytelnika jest to jednak niewątpliwym atutem pracy, bowiem autor „nie rozdrabnia się”, lecz od razu przechodzi do sedna i bardzo szczegółowego opisu. Bardziej przypomina to pracę typowo naukową, niż popularnonaukową, pod którym szyldem występuje.

Poza szczegółowymi i dokładnymi danymi oraz opisami, tak rozlokowania i stanów sił, jak również przebiegu wydarzeń, ważną zaletą są zamieszczone mapy i szkice pozwalające czytelnikowi lepiej poukładać w głowie układ linii obronnych i przebieg batalii. Walorem są tu również klarownie ułożone załączniki ze stanami obu armii. Można byłoby pokusić się o drobną krytykę, gdyż stan liczebny podawany jest korpusami, nie zaś pułkami. Oczywiście, ciężko byłoby to oszacować, lecz przybliżone dane na temat każdego z pułków byłyby ogromnym plusem. Jednakże i tak autorowi należy się duży plus za owe wykazy.

Od strony technicznej książka prezentuje się bardzo dobrze. Odpowiednia ilość zdjęć i litografii nie przytłacza, lecz jest interesującym dodatkiem. Również jasny i klarowny jest podział na rozdziały.

Książkę czyta się dobrze, choć, co zrozumiałe w tego typu pracach, momentami dokładność opisu odbija się niekorzystnie na stylu. Nie mniej jednak, drobne mankamenty, nie mogą przysłonić nam świetności pracy Tomasza Strzeżka. Książkę tę można polecić każdemu szerzej zainteresowanemu historią powstania listopadowego. Z pewnością pasjonat tego tematu nie będzie zawiedziony.

Tytuł: Warszawa 1831
Autor: Tomasz Strzeżek
Wydawca: Bellona
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-11-11703-7
Liczba stron: 184
Cena: ok. 23 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz