„Perła Bułgarii”, czyli antyczny Nessebar


Tym artykułem rozpoczynamy nowy turystyczny cykl artykułów w portalu „historia.org.pl”. Będą w nim opisywane historyczne miejsce warte zobaczenia w Polsce i na świecie. Pierwszym artykuł to reportaż z Nessebaru zwanego z racji wieku i uroku „perłą Bułgarii”.

Nessebar Bułgaria

Zabytkowy XVIII-wieczny wiatrak / fot. Wojtek Duch

Nessebar znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Nic dziwnego, gdyż jest najstarszym miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych osiedli Europy. Miasto zostało założone przez Traków i nazwane „Mesambrią”. W VI miasto stało się jedną z Greckich kolonii, którzy je rozwinęli i otoczyli murami obronnymi. Nessebar leży we wschodniej Bułgarii nad Morzem  Czarnym w bliskim sąsiedztwie wielkiego kurortu - Słonecznego Brzegu. Można się jednak łatwo do niego dostać również z  Burgas.

Droga ze Słonecznego Brzegu

Ze Słonecznego Brzegu do Nessebaru można udać się piechotą wzdłuż morza1, miejskim transportem2, a nawet turystyczną lokomotywą na kołach. Droga wzdłuż morza wiedzie przez piaszczystą plażę i asfaltowy trakt umocnioną falochronem. Droga plażą mimo, że znacznie dłuższa niż autobusem jest na pewno dużo przyjemniejsza.

Wskazówka. Należy pamiętać o wodzie i nakryciu głowy, gdyż idąc wzdłuż brzegu, aż do samego Nessebaru nie spotkamy się z zacienionym miejscem.

Antyczne ruiny

Nessebar Bułgaria 2

Główne wejście do Nessebaru / fot. Wojtek Duch

Sam Nessebar położony jest na skalistej wyspie, którą z lądem łączy się wąską groblą, na której znajduje się zabytkowy XVIII-wieczny wiatrak. Będąc na plaży w kurorcie wyraźnie po prawej stronie widać Nessebar i wiatrak na grobli3.

Po dojściu na wyspę oczom turystów najpierw ukazują się ruiny pradawnych murów okalających miasto. Są to pozostałości sprzed 1500 lat, kiedy to miasto było nimi w całości obwarowane. W głębi miasta czekają na nas wąskie i kręte uliczki, liczne stragany i restauracje, a także kilka mniej lub bardziej zachowanych cerkwi ((Niegdyś w Nessebarze miało się znajdować 41 świątyń)).

Po prawej stronie od głównego wejścia do miasta znajduje się Muzeum Archeologiczne ((Wstęp kosztuje 2,5 leva))., w której prezentowany jest zbiór greckiej ceramiki i zjawiskowa kolekcja ikon. Warto zaznaczyć, że przed wiekami na terenie Nessebaru znajdowało się wielu malarzy ikon.

Wspomniane uliczki tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. Ich cechą charakterystyczną jest to, że parter wykonany został z jasnego kamienia, a piętra z ciemnego drewna, natomiast na dachu położone są czerwone dachówki. Dzisiaj wiele z nich pełni rolę pensjonatów.

Cerkwie Nessebaru

Nessebar Bułgaria 3

Cerkiew św. Apostołów / fot. Wojtek Duch

Pierwszym obiektem sakralnym - idąc od strony głównego wejścia - jest Cerkiew św. Apostołów, z której dzisiaj pozostała jedna nawa i część kolumnady. W pobliżu tej cerkwi znajduje się sporo restauracji specjalizujących się głównie w rybach, ale nie brakuje dań kuchni bułgarskiej i innych (w szczególności włoskiej). Po lewej stronie od Cerkwi św. Apostołów znajduje się winnica, gdzie można darmowo spróbować tamtejszych wyrobów. Za ok. 18 lewów można nabyć wino o smaku malinowym, różanym, czy migdałowym. Klasyka w postaci wytrawnego wina również jest tam obecna i dobra.

Wskazówka. Ceny w restauracjach w Nesseberze są wyższe niż w Słonecznym Brzegu, jednak mimo to nie odstraszają. Warto w szczególności spróbować tamtejszej odmiany rekina. Większość restauracji ma go w menu.

Kolejną cerkwią na trasie była, chyba najmniejsza ze wszystkich na wyspie Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. Zachowana na jednej z kolumn inskrypcja głosi: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”.

Nessebar Bułgaria 6

Cerkiew Chrystusa Pantokratora / fot. Wojtek Duch

Kilkaset metrów dalej znajduje się zachowana Cerkiew Bogurodzicy z XIX w., w której jest piękny ikonostas, a także wieża, z której można podziwiać panoramę miasta. Tam też można kupić pamiątkowe cerkwie.

Bezsprzecznie jednak najcenniejszą świątynią w Nessebarze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w., która która uznawana jest za jednej z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Jej fasada zbudowana jest naprzemiennych pasów białego kamienia i czerwonej cegły. Przed frontem cerkwi pokazywane są wykopaliska archeologiczne.

Atrakcje

W Nessebarze warto także zobaczyć przystań rybacką i marinę. Istnieje możliwość wykupienia rejsu po morzu, czy lotu helikopterem nad Słonecznym Brzegiem. W mieście znajduje się również mały amfiteatr.

 1. Spacerem to ok. 30 minut. []
 2. Koszt przejazdu z Słonecznego Brzegu to 1 lev~ok. 2,1 zł. []
 3. Słoneczny Brzeg znajduje się w zatoce pomiędzy Św. Własem, a Nassebarem []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

 1. Renata pisze:

  W sierpniu tego roku bylam w Nesseberze jadac z Sozopolu.Bulgaria sama w sobie niezrobila na mnie w e-razenia,ale zobaczyć miasto Nesseber to niekonczaca się bajka.Jest to „perla”Bulgarii.Jestem pod ogromnym wrazeniem tego miasta w pozytywnym słowa znaczeniu.Bylam w winiarni na degustacji oryginalnych win takich jak :rozane ‚migdałowe,gronowe i jeszcze jedno,ktorego nazwy nie pamiętam.Mam pytanie do osob,ktore może wiedza czy w Warszawie można gdies kupictakie oryginalne wina z Nesseberu to bardzo proszę o kontakt e-mail: renatakaczynska@onet.pl. Pozdrawiam.

 2. Paweł pisze:

  W odniesieniu do budynków kościelnych w Bizancjum, a Nesembria akurat należała, bardziej niż słowa „cerkiew” używa się jednak w polskim słowa „kościół”. Stąd np. nie piszemy „cerkiew Hagia Sophia w Konstantynopolu” tylko kościół Hagia Sophia.

 3. Grzegorz pisze:

  Galerię prywatnych zdjęć z Neseberu można zobaczyć na fotourlop.pl. Pozdrawiam

 4. Małgorzata pisze:

  Jest to magiczne miejsce ‚wszyscy czuliśmy ducha prawieków.

 5. Ela pisze:

  greckich kolonii, przecinek nie przed „że”, a przed „mimo że”

 6. Jacek pisze:

  Fotografia opisana jako Cerkiew św. Apostołów w rzeczywistości przedstawia cerkiew św. Zofii.

 7. Anonim pisze:

  Prawie nic się tam nie zmieniło, jest fajnie!

 8. Halina pisze:

  Potwierdzam,to jest magiczne miejsce.Jestem zachwycona tym miastem,budowlą,uliczkami,urzekło mnie to miasto,przyjaźni mieszkańcy,stragany dodają charakteru.Miasto ma ciekawą historię.Jeśli powtórzę wyjazd do Bułgarii,na pewno nie ominę tego malowniczego miasta.

 9. Marcin pisze:

  zaraz sie przekonam o czym tu tak ladnie opisujecie :), morze czarne jest cudne, cieplutkie i przejzyste . Jeszcze kilka chwil i idziemy do Starego Nesebyru podziwiac zabytki 🙂

 10. Mariusz pisze:

  Bardzo piękne i urokliwe miejsce,polecam. Ja jadę tam jeszcze raz

 11. ewa pisze:

  jest wspaniały i nie do zapomnienia, bardzo lubimy tu być

Zostaw własny komentarz