Niech i Katowice mają swoją szansę i swój czas - list intencyjny SKNH UŚ w sprawie organizacji XX OZHSiD


Publikacją listu studentów Uniwersytetu Warszawskiego ogłaszającego starania Warszawy o organizację XX OZHSiD i naszym komentarzem do niego udało nam się rozpocząć medialną debatę nad organizacją jubileuszowego Zjazdu. Cieszy nas, że do rywalizacji obok UW staje Uniwersytet Śląski w Katowicach. Poniżej publikujemy list intencyjny studentów UŚ, w którym oficjalnie zgłaszają swoją kandydaturę do roli gospodarza jubileuszowego Zjazdu.

Wydział Nauk Społecznych UŚ

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego / fot. Lestat (Jan Mehlich) Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

„Katowice, 14 grudnia 2010 r.

Drogie koleżanki i koledzy!

W związku z planowanym w 2012 roku XX Ogólnopolskim Zjazdem Historyków Studentów i Doktorantów, pragniemy wysunąć własną kandydaturę na organizatora tego przedsięwzięcia.

Studenci historii naszego Uniwersytetu aktywnie uczestniczyli we wszystkich OZSH a w ostatnich latach zdobywali także liczne nagrody Histmaga za najlepsze referaty, jednak Uniwersytet Śląski w Katowicach nie miał jeszcze możliwości zorganizowania żadnego z Ogólnopolskich Zjazdów Historyków. Dwa lata temu gościliśmy studentów z całego kraju na XI Ogólnopolskim Zjeździe Studentów Archiwistyki, który zebrał znakomite opinie. Tym samym pokazaliśmy, że tak młody i jednocześnie prężny ośrodek, jak Katowice, może doskonale sprostać tego typu przedsięwzięciom.

Inicjatywa SKNH UŚ zyskała pełne poparcie Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Wiesława Kaczanowicza oraz Dyrektora Instytutu Historii UŚ, prof. dr hab. Ryszarda Kaczmarka. Dokonaliśmy wstępnej oceny możliwości noclegowych i aprowizacyjnych Katowic. Biorąc pod uwagę świetną komunikację między wszystkimi miastami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jesteśmy w stanie zapewnić noclegi nawet kilkusetosobowej grupie studentów i doktorantów, z możliwością łatwego i szybkiego dojazdu na Wydział Nauk Społecznych UŚ.

Nasza kandydatura jest alternatywą na zgłoszenie Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego. Mamy bogate doświadczenie w organizacji tego typu przedsięwzięć. W ciągu czterech dekad istnienia studenci zrzeszeni w SKNH UŚ niejednokrotnie stawali się współtwórcami różnorodnych projektów.

Górny Śląsk to region z burzliwą historią. Nasze województwo jest największym skupiskiem zabytkowych obiektów przemysłowych w Polsce a zarazem regionem, który ciągle się rozwija, nabiera nowych barw. Pragniemy Wam pokazać jego piękno poprzez podróż Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego czy zaproszenie na coroczne Górnośląskie Dni Dziedzictwa. Nasze Koło kultywuje pamięć o tym dziedzictwie, realizując projekt Ocalić od zapomnienia.

Jako SKNH UŚ stawiamy przede wszystkim na integrację, Nasze koło to nie tylko konferencje, zebrania i referaty naukowe. Swoją działalność rozszerzamy na całe województwo. Prowadzona już od wielu lat współorganizacja Dymarek Cysterskich w Rudach koło Raciborza to czas na integrację członków koła, ale także na przełamanie barier z kadrą naukową, ciekawe dyskusje i wiedza, której nie ma w podręcznikach. To czas na budowanie więzi, które są podstawą aktywności Naszego koła.

Przez cztery dekady istnienia koła osiągnęliśmy wiele, ale równie wiele jeszcze Mamy do zdobycia. Naszym celem jest organizacja Zjazdu, który na długo pozostanie w Waszej i Naszej pamięci. Jesteśmy pewni, że sprostamy zadaniu, które chcemy wziąć na swoje barki.

Niech i Katowice mają swoją szansę i „swój czas...”

Pozdrawiamy serdecznie,

Opiekun SKNH UŚ

dr Barbara Kalinowska-Wójcik

W imieniu zarządu SKNH UŚ

prezes: Agata Muszyńska

Dziekan WNS UŚ

prof. dr hab. Wiesław Kaczanowicz

Dyrektor Instytutu Historii UŚ

prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek

Strony warte odwiedzenia:

Industriada 2010 http://www.zabytkitechniki.pl/industriada2010/

Szlak Zabytków Techniki  http://www.slaskie.pl/szt/

Górnośląskie Dni Dziedzictwa http://www.gornoslaskie-dziedzictwo.com/

Rudy k/ Raciborza http://www.rudy.slask.pl/ramki.htm

Projekt Ocalić od zapomnienia http://ocalic.ubf.pl/news.php”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz