Dialog pamięci historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej


Zbrodnia katyńska, mord w Jedwabnem, rosyjska wojna ojczyźniana to niektóre z tematów cyklu debat poświęconych pamięci historycznej w naszym regionie, który rozpoczyna się 14 października w Wilnie. Uczestnikami dyskusji będą historycy polscy, litewscy, białoruscy, ukraińscy i rosyjscy Organizatorami jest Instytut Historii Litwy Litewskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski. Debaty odbywać się będą w Wilnie i Warszawie. Ostatnie ze spotkań przewidziane jest w czerwcu 2012 roku.

Muzeum Historii PolskiCelem całego cyklu jest zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wspólną historię i zrozumienie racji przedstawicieli poszczególnych krajów. Organizatorom zależy przede wszystkim na stworzeniu forum, na którym zaprezentowane zostaną problemy trudne, niekiedy zatruwające wzajemne stosunki między naszymi narodami. Według organizatorów cyklu debat najważniejsze jest zapoznanie ich uczestników z wrażliwością historyczną właściwą Polakom, Litwinom, Białorusinom, Ukraińcom i Rosjanom po to, aby rozmawiając o wspólnej historii wzajemnie się nie ranić w sposób często nieświadomy. Ze strony polskiej swoje wykłady zaprezentują m.in. Krzysztof Pomian, Jan Kieniewicz, Adam Michnik, Robert Kostro i Igor Kąkolewski.

Program debat przewiduje poruszenie kilkunastu kontrowersyjnych zagadnień. Pierwsze spotkanie wileńskie dotyczyć będzie koncepcji ULB (Ukraina-Litwa-Białoruś) w myśli politycznej Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego. Podczas kolejnych spotkań podjęte zostaną m.in. kontrowersyjne kwestie „okupacji Wilna” przez Polskę w okresie międzywojennym, pozycji Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej przed rozbiorami. W Wilnie będzie też mowa o sposobie przedstawienia wielonarodowego charakteru państwa polskiego na przestrzeni dziejów w projektowanej właśnie ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski. Na koniec w czerwcu 2012 roku zorganizowana zostanie debata podsumowująca, a cały program ma ukoronować wydanie książki w językach polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz