Lewica świętuje odzyskanie niepodległości 7 listopada. Uroczystości w Krakowie


Nie 11, a 7 listopada lewica chce obchodzić święto niepodległości. W ten sposób chce uczcić powstania rządu socjalisty Ignacego Daszyńskiego. Obchody mają się odbyć w Krakowie.

Ignacy Daszyński

W tym celu m.in. utworzyli wydarzenie na Facebooku - 7 LISTOPADA - (nie)zapomniana rocznica. Obchody mają się zacząć o godz. 12.00 od złożenia kwiatów przy grobie Ignacego Daszyńskiego - Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Na 17.00 zaplanowano wiec pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Alei Daszyńskiego połączony z odczytaniem Manifestu Tymczasowego Rządu Ludowego i występu Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego.

Zdaniem organizatorów obchodów 7 a nie 11 listopada jest najlepszą datą do świętowania odzyskania niepodległości. Dlaczego? Wtedy w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został przedstawiciel lewicy - Ignacy Daszyński.

Program rządu zawarto w Manifeście TRLRP:

„Do Ludu Polskiego! Robotnicy, Włościanie i Żołnierze Polscy!

Nad skrwawioną i umęczoną ludzkością wschodzi zorza pokoju i wolności  W gruzy walą się rządy kapitalistów, fabrykantów i obszarników — rządy militarnego ucisku i społecznego wyzysku mas pracujących. Wszędzie lud pracujący dochodzi do władzy. I nie zaświta lepsza dola nad narodem polskim, jeżeli rdzeń i olbrzymia jego większość — lud pracujący — nie ujmie w swoje ręce budowy podwalin naszego życia społecznego i państwowego.”

W dalszej części obiecywano utworzenie państwa z dostępem do wybrzeża, na którego czele stanie Prezydent wybrany przez Sejm Ustawodawczy. Zawarto w nim także hasła rewolucyjne

„Rada Regencyjna, działająca na szkodę narodu polskiego, z dniem dzisiejszym z woli ludu polskiego przestaje istnieć. W razie gdyby Rada Regencyjna oraz rząd przez nią stworzony tej woli ludu polskiego nie chciały się poddać, ogłoszone będą za wyjęte spod prawa.”

Proponowano upaństwowienie wszelkich donacji, majoratów, kopalń i dróg. Podobny los miał spotkać lasy, także te prywatne. Postulowano wiele reform socjalnych, takich jak: 8-godzinny dzień pracy, powszechną i bezpłatną edukację czy ubezpieczenie od bezrobocia.

Jednak rząd praktycznie już 12 listopada przestał istnieć, gdyż porozumiał się z Józefem Piłsudskim na którego ręce złożył swoją dymisję. Natomiast 14 listopada Piłsudski powierzył misję stworzenia kolejnego rządu. Ze względu na opór Narodowej Demokracji Daszyński ustąpił po raz drugi. Rząd sformował dopiero socjalista Jędrzej Moraczewskie 17 listopada 1918 r. Jego gabinet wprowadził w życie wiele lewicowych postulatów, takich jak powszechne prawo wyborcze dla kobiet, 8-godzinny dzień pracy, prawo do strajku i gwarancję dla działalności związków zawodowych.

Co się natomiast stało 11 listopada? Piłsudski wrócił z Magdeburga a Rada Regencyjna powierzyła mu funkcję Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich. Odbył się także w stolicy strajk PPS. Niepodległość została ogłoszona już 7 października przez wspomnianą Radę Regencyjną.

Narodowe Święto Niepodległości zostało wprowadzone tuż przed wojną, w kwietniu 1937 r., czyli już po śmierci Piłsudskiego. Zatem tylko dwukrotnie udało się je obchodzić. Zdaniem krytyków tej daty, sanacja wybrała ją tylko po to, by dalej budować mit swojego Marszałka. W okresie PRL ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, czczone 22 lipca. Do święta w 11 listopada powrócono ponownie w III RP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz