SLD 13 grudnia świętowało rocznicę zakończenia negocjacji akcesyjnych do UE


Gdy media przypominały tragiczne wydarzenia stanu wojennego, a Prawo i Sprawiedliwość przygotowywało się do swojego marszu posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sejmie pili szampana i wznosili toasty z okazji 10. rocznicy zakończenia negocjacji akcesyjnych Polski do UE.

Negocjacje akcesyjny w Kopenhadze w 2002 r. / fot. European Community

Leszek Miller w Sejmie spotkał się ze swoimi dawnymi współpracownikami. Wśród nich byli min. byli wicepremierzy Grzegorz Kołodko i Marek Pol, byłym szefem MSZ Włodzimierzem Cimoszewiczem, byłym ministrem ochrony środowiska Stanisław Żelichowski, byłym ministrem skarbu Wiesławem Kaczmarkiem, byłym ministrem gospodarki Jacekiem Piechotą, byłym szef MSWiA Krzysztofem Janikiem oraz byłą minister sprawiedliwości Barbarą Piwnik.

Miller dziękował swoim byłym współpracownikom za sukces negocjacyjny w Kopenhadze. Jego zdaniem to dzięki lewicowym liderom z Polski i innych krajów Unii Europejskiej udało się rozszerzyć Unię na kraje Europy Środkowej i Wschodniej za jednym zamachem, a nie w kilku etapach.

Miller stwierdził wprost, że bez szczególnego wsparcia Schroedera i Verheugena byłoby wiele trudniej.

„Polska droga na Zachód wiodła przez Niemcy, w każdym tego słowa znaczeniu, i tych dwóch wybitnych niemieckich socjaldemokratów chciało za wszelką cenę, by na możliwie jak najlepszych warunkach Polska weszła do Unii i żeby ta granica dzieląca nas - granica z krwi i żelaza, która przez całe wieki oddzielała nie tylko dwa narody, ale i dwie cywilizacje, na zawsze zniknęła” - powiedział szef SLD.

Tym razem politycy zarówno PO jak i PiS mówili jednym głosem, krytykując inicjatywę Millera. Ich zdaniem picie w tym dniu szampana jest nie na miejscu ze względu na rocznicę stanu wojennego, która także przypada na 13 grudnia.

Szczyt Unii Europejskiej w Kopenhadze, odbył się w dniach 12-13 grudnia 2002 r. Podczas spotkania Rady Europejskiej nastąpiło zakończenie negocjacji akcesyjnych z 10 państwami kandydującymi: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Słowacją, Słowenią i Węgrami. Podczas negocjacji polskiemu rządowi udało się wynegocjować m.in. wyższe dopłaty dla polskich rolników, wzrost kwoty produkcyjnej mleka o 1,5 mln ton i utrzymanie niższej, 7% stawki VAT na usługi budowlane i nowe mieszkania do 2007 r. Traktat został ostatecznie podpisany 15 kwietnia 2003 r. podczas kolejnego szczytu UE, który odbył się w Atenach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Marcin pisze:

    Trudno się dziwić, przecież Leszek Miller to były działacz PZPR, ukończył także „polityczną” szkołę wyższą! Nie będzie potępiał działań swoich kolegów, może uważa je za słuszne. Dobrze, że się o tym pisze, ludzie łatwo zapominają takie fakty!

Zostaw własny komentarz