Sejm uczcił 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego


W 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego Sejm RP uczcił jego pamięć okolicznościową uchwałą. Jednej z sejmowych sal nadano także imię Wojciecha Korfantego.

Wojciech Korfanty

„Losy Wojciecha Korfantego są przykładem odrodzenia narodowego synów śląskiej ziemi, którzy w wyniku masowej edukacji spowodowanej przede wszystkim przez rewolucję przemysłową odnaleźli swoje związki z narodem polskim” - głosi uchwała.

Posłowie przypomnieli, że Korfanty był jednym ze współtwórców odrodzonego Państwa Polskiego. Ich zdaniem jego postać należy stawiać obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa.

„Najważniejsze dni jego chwały, przypadające na lata 1919–1922, były związane
z jego rodzinnym Górnym Śląskiem. Tutaj jako polski komisarz plebiscytowy, a potem
dyktator III powstania Korfanty odegrał decydującą rolę w politycznym i militarnym
rozstrzygnięciu tego zrywu. To dzięki jego talentom i konsekwencji po plebiscycie i III
Powstaniu Śląskim osiągnięto sukces polityczny, który zaowocował przywróceniem
części Górnego Śląska Polsce” - podkreślono.

Zaznaczono również, że Korfanty był niekwestionowanym liderem w Województwie Śląskim, a następnie jednym z przywódców opozycji.

W tym samym dniu w budynku Komisji Sejmowych odbyła się uroczystość nadania sali nr 12 imienia Wojciecha Korfantego. Następnie rozpoczęła się sesja wspomnieniowa poświęcona Korfantemu.

Wojciech Korfanty był posłem do Reichstagu w latach 1903-12 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu w latach 1903-18, gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Wojciech Korfanty w 1920 r. został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. W 1921 r. stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska. W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy. Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r., a jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.

Źródło: sejm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz