Premiera: „Stare parowozy w Polsce” - D. Jędrzejewski


Książka autorstwa Dariusza Jędrzejewskiego Stare Parowozy w Polsce to kolejna odsłona popularnej serii „Ocalić od zapomnienia” ukazująca się nakładem Wydawnictwa Muza. Jej głównym celem jest ochrona i dokumentacja dziedzictwa polskiej kultury oraz popularyzacja wiedzy o jej zanikających elementach Jest to również sentymentalna podróż w przeszłość, w którą udajemy się pięknymi polskimi parowozami.  

d9ab624043W Starych parowozach w Polsce Dariusz Jędrzejewski śledzi zmiany jakie zaszły od momentu wynalezienia maszyny parowej, kiedy stanowiła szczyt techniki, aż do dziś, gdy czasy świetności ma już za sobą. Książka przenosi czytelników do świata rewolucji przemysłowej, gdzie wynalazek wzbudzał skrajne emocje i był nazywany maszyną piekielną. Dziś pochylają się nad nią historycy i badacze. Książka zawiera opisy kilkudziesięciu polskich i europejskich parowozów, skansenów, parowozowni i muzeów kolei.

Historia kolei to nie tylko maszyny, a również ludzie. Jednym z elementów książki są biografie znanych postaci, których działalność wpłynęła w istotny sposób na rozwój kolei, a więc na losy transportu w Polsce i Europie. Wśród nich znaleźli się między innymi ojciec maszyny parowej, Thomas Newcomen czy naczelny inżynier budowy drogi żelaznej Warszawa – Wiedeń, Stanisław Wysocki. Dzięki Starym parowozom w Polsce czytelnicy mogą zapoznać się także z jedyną w Europie parowozownią, w której do dziś o poranku rozbrzmiewa gwizdek zabytkowych maszyn – Parowozownią Wolsztyn. Codziennie wyruszają z niej osobowe pociągi w kierunku Poznania ciągnięte lokomotywą napędzaną siłą pary wodnej. W książce znajdziemy również historie innych parowozowni oraz informacje o muzeach i skansenach poświęconych pociągom, np. w Kościerzynie, Skierniewicach, Warszawie czy Gryficach.

Autor opisuje także kolejki wąskotorowe, które dawniej stanowiły ważny ośrodek lokalnego transportu w całej Polsce. Dziś przeżywają one swój renesans - ze względu na malownicze położenie tras stały się popularną atrakcją wakacyjnych wycieczek. Stare parowozy w Polsce dzięki tym informacjom spełniają też funkcję praktycznego przewodnika dla wszystkich, którzy postanowią podróżować po Polsce śladami starych kolei.

Stare parowozy w Polsce to pozycja skierowana zarówno do osób, które od dawna interesują się pociągami i ich historią oraz do laików w tej dziedzinie. Dla tych drugich autor przygotował specjalny słowniczek terminów specjalistycznych. Książka zawiera archiwalne i współczesne zdjęcia, zabytkowe schematy konstrukcji maszyn i grafiki, dzięki którym doskonale oddaje ducha czasu triumfów kolei żelaznych.

Dariusz Jędrzejewski to doświadczony autor książek o tematyce turystycznej i historycznej. Jest on również dziennikarzem i fotografem. Jego zdjęcia stanowiły ilustracje do książek wydawnictw takich jak Hachette, Muza czy National Geographic. W 2010 roku na 55 Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie jego książka Zakątki na urlop i weekend otrzymała wyróżnienie Magellana w kategorii „Przewodniki dla aktywnych”.

Tytuł: Stare Parowozy w Polsce
Autor: Dariusz Jędrzejewski
Seria wydawnicza: „Ocalić od zapomnienia”
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2013
ISBN: 978 - 83 - 7758 - 333 - 3
Liczba stron: 270
Oprawa: twarda
Cena: 49,90 zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Kevin Thomson pisze:

    I APOLOGISE - my question is written in English :-(((

    I have this wonderful book, but I can enjoy only the photos because I have no knowledge of the Polish language.

    Does anybody know - is there an English translation available ?

    With kind thanks, and my compliments to the author and publisher :-)))

    Kevin Thomson

Zostaw własny komentarz