„Podkarpacie” – M. Wideryński – recenzja


W Wydawnictwie BOSZ już od jakiegoś czasu ukazuje się bardzo ciekawa, pod względem tematycznym i estetycznym, seria „BOSZ-region”. W 2010 roku pod egidą tego zbioru ukazał się tom zatytułowany Podkarpacie. Wszystkie publikacje, które pojawiają się we wspomnianej serii, to albumy fotograficzne skupiające swą uwagę na najpiękniejszych regionach Polski. Autorem recenzowanego tomu jest Mariusz Wideryński.

PodkarpacieNie o serii będzie tutaj mowa, choć można by powiedzieć na ten temat dużo, lecz o samej publikacji. Oficyna wydawnicza pochodzi spod Leska na Podkarpaciu, więc wydawcy podjęli się wprowadzić na rynek księgarski album niejako o swojej „rodzimej” ziemi. Mariusz Wideryński to ceniony fotograf, członek i prezes Polskich Artystów Fotografików; był też kuratorem ponad 90 wystaw w kraju i za granicą. Z wykształcenia jest geologiem.

Publikacja, co już wykazano wcześniej, jest albumem fotograficznym z rzetelnie opisanymi zdjęciami. Otwiera go wstęp autorstwa Olgierda Budrewicza zatytułowany Podkarpacie. Jest to trzystronicowy tekst, który pokrótce pokazuje potencjalnemu czytelnikowi i oglądającemu zdjęcia, jakim miejscem, pod względem historycznym, kulturowym i społecznym, jest region podkarpacki znajdujący się w południowo-wschodniej Polsce.

Ważnym punktem do zasygnalizowania jest fakt, iż cała publikacja, wraz ze wstępem oraz podpisami pod fotografiami, jest w dwu językach: polskim i angielskim. W. To bardzo dobre rozwiązanie, bowiem album nadaje się do lektury nie tylko dla polskiego czytelnika. Poprzez swój temat, całokształt, wyraz i wydźwięk, doskonale nadaje się jako przewodnik po regionie podkarpackim dla osoby przyjezdnej z zagranicy. To też doskonały prezent, który z pewnością ubarwi niejedną półkę bibliofila i miłośnika fotografiki plenerowej.

Co możemy znaleźć w recenzowanym albumie? Przede wszystkim to, co zostało zasygnalizowane w skrócie we wstępie Budrewicza. W publikacji rozpoczęto wędrówkę po Podkarpaciu od stolicy województwa, Rzeszowa. Następnie po najbardziej reprezentacyjnych miejscach tej części naszego kraju, a więc pałac w Łańcucie, wraz z przyległym doń kompleksem parkowym i powozownią. Skanseny w Markowej, Kolbuszowej i Sanoku jako etnograficzne i folklorystyczne relikty przeszłości. Są i mniejsze miasta, przepiękne, o bogatej tradycji i historii, takie jak: Mielec, Leżajsk, Jarosław, Przemyśl i Krosno. Podkarpacie znane jest z tego, że istnieje tu dosłowny szlak drewnianej architektury sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem cerkwi i dołączonymi doń starymi cmentarzami. Mamy zatem Radruż, Chotyniec, Cmolas i Haczów (kościoły katolickie), Świątkowa Wielka i Świątkowa Mała. Oprócz pałacu łańcuckiego, w albumie znalazły miejsca inne rodowe siedziby magnackie: Sieniawa, Baranów Sandomierski, Krasiczyn i Kamieniec w Odrzykoniu. Na fotografiach uwieczniono także przepiękne krajobrazy podkarpackie, a więc cudowne lasy, pagórki i większe góry, jak Beskidy, i najważniejsze, najbardziej znane – Bieszczady.

Album Podkarpacie z serii „BOSZ-region” autorstwa Mariusza Wideryńskiego to publikacja na medal. Świetne zdjęcia, klarowne opisy oraz teksty w dwu językach sugerują, iż warto wydać te kilkadziesiąt złotych, by nacieszyć oko i inne zmysły. Serdecznie polecam, tym bardziej, że jestem człowiekiem tego regionu – rzeszowianinem!

Plusy minusy:
Na plus:
+ wydanie
+ świetne zdjęcia
+ dwujęzyczny tekst
+ układ i podział tematyczny
Na minus:
- wydaje się, że nie ma żadnych

Tytuł: Podkarpacie
Autor: Mariusz Wideryński
Wydawca: BOSZ
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7576-105-4
Liczba stron: 175
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena: 79 zł
Ocena recenzenta: 9,5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz