Cztery nowe ekspozycje w Muzeum Warszawy


Muzeum Warszawy wraz z oddziałami przechodzi gruntowną odnowę. Opracowywane są nowe formy działalności naukowej, edukacyjnej i animacyjnej. Jednak najważniejsze dla naszego Muzeum są przedsięwzięcia wystawiennicze, eksponujące zgromadzoną kolekcję. W ciągu najbliższych tygodni zostaną otwarte aż cztery wystawy opowiadające historię Warszawy i jej mieszkańców.

Przygotowując wystawę główną, która w 2017 roku wypełni wyremontowane wnętrza Muzeum Warszawy, podejmujemy refleksję nad współczesnym muzeum i sposobami jego działania, nad rolą obiektu i narracji w wystawach, a także relacją pomiędzy nimi. Każda z planowanych ekspozycji dotyczy różnych momentów w historii naszego miasta i opowiada o losach jego mieszkańców z różnych perspektyw, wykorzystując odmienne narzędzia.

SALA JEDNEGO EKSPONATU. CO MIESIĄC INNY OBIEKT – INNA NIEZWYKŁA HISTORIA

image008

Sala jednego eksponatu to najnowszy projekt wystawienniczy Muzeum Warszawy. W specjalnie zaaranżowanej sali co miesiąc pokazywany będzie jeden wyjątkowy obiekt z bogatej kolekcji Muzeum. Tematem przewodnim jest nowoczesność.

Wybranym obiektom przyjrzymy się z wielu perspektyw: pod kątem artystycznym, historycznym, socjologicznym, jako dziełom sztuki, świadkom historii lub wytworom procesów społecznych i kulturowych zachodzących od końca XIX wieku w Polsce, Europie i na świecie.

Kolejne odsłony nie będą jedynie przeglądem zbiorów Muzeum Warszawy według tematycznego klucza. Mają być sprawdzaniem różnych, także eksperymentalnych, sposobów eksponowania. Jednym z celów Sali jednego eksponatu jest postawienie pytania o to, czy i jak eksponaty mogą wchodzić z gośćmi Muzeum w inną relację, niż „bycie oglądanymi”.

Zatem zadaniem tej przestrzeni jest uruchamianie wyobraźni, badanie różnych sposobów percepcji, sprawdzanie, jak budowanie przestrzeni wpływa na odbiór dzieła, czy też - jeżeli będzie to zasadne – kierowanie widza w stronę refleksji i kontemplacji.

Projektantem przestrzeni wystawienniczej Sali jednego eksponatu jest Wojciech Aleksander Cichecki, który został wyłoniony w konkursie na koncepcję plastyczną Sali w styczniu tego roku.

pierwsza odsłona: 6.05-29.05.2014
Muzeum Woli / oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12

NOWI WARSZAWIACY. HISTORIE AWANSÓW SPOŁECZNYCH DRUGIEJ POŁOWY XIX WIEKU

image009

Warszawa II poł. XIX wieku opisywana jest, jako miasto gwałtownego rozwoju, rosnącej demokratyzacji, narodzin nowych grup społecznych i nowoczesnych form życia społecznego. Bohaterami wystawy są ludzie generacyjnie i ideowo związani z Warszawą tego okresu. Ich biografie staną się kanwą opowieści o zmieniającym się i modernizującym mieście, o przemianach społecznej wyobraźni, o upowszechnianiu idei zaangażowania i samodzielności.

14.05-20.07.2014
Muzeum Woli / oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12

WYSTAWA STAŁA – OPOWIEŚĆ O WOLI

image005

Podczas zbliżającej się Nocy Muzeów odbędzie się wernisaż wystawy stałej Muzeum Woli. Wystawa-laboratorium będzie eksperymentem wystawienniczym, tak jak Wola jest przestrzenią warszawskiego eksperymentu. Zmieniamy myślenie o wystawie, ale też o Woli. To nie jest wystawa historii lokalnej, ale wystawa o Warszawie widzianej z perspektywy Woli – zapewnia szefowa oddziału, Hanna Nowak-Radziejowska - wiodącym tematem jest to, jak powstaje i działa miasto, jak się tworzy i jak je tworzymy.

od 17.05.2014
Muzeum Woli / oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12

NOWA WYSTAWA W BARBAKANIE – NOC MUZEÓW 2014

image010

Wystawa prezentuje losy warszawskiego Barbakanu i murów obronnych – integralnych elementów Starego Miasta. Powstawały one etapami między XIV a XVI wiekiem jako elementy systemu obronnego, jednak już w połowie XVIII wieku przestały pełnić funkcje militarne. Szła za tym ich częściowa rozbiórka lub wchłanianie przez nowszą zabudowę rozwijającego się miasta. Ten stan to punkt wyjścia dla narracji ekspozycji, której przewodnim tematem jest „odkrycie” staromiejskich murów w drugiej połowie XIX wieku. Zaczynają one wówczas ponownie funkcjonować w świadomości mieszkańców Warszawy – ekspozycja Barbakan i mury Starej Warszawy. Losy zabytku poprzez stare fotografie, dokumentację architektoniczną, makiety i kroniki filmowe obrazuje proces przekształcania obiektów pełniących pierwotnie jedynie funkcje obronne w symbole historii i tożsamości miasta.

od 17.05.2014
Barbakan
ul. Nowomiejska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz